Նախագահ. Ցեղասպանության ճանաչումը և ԼՂ կարգավորումը թեև կենսական են, բայց օրակարգը շատ լայն է
Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները ոչ միայն արդարացնում են օսմանյան իշխանությունների հանցագործությունը, այլև վտանգավոր նախադեպ ստեղծում նոր ցեղասպանությունների համար: Դրա վառ ապացույցն են Հոլոքոստը, Ռուանդայի ցեղասպանությունը, նաև վերջին տարիների դեպքերը: Այս մասին, ողջունելով «Արարատի ստորոտին» խորագրով միջազգային մեդիա ֆորումի մասնակիցներին, հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ վերջին տարիներին թուրք երիտասարդության ու քաղաքացիական հասարակության ավելի ու ավելի շատ ներկայացուցիչներ են խիզախություն գտնում առերեսվելու սեփական պատմության հետ: Սակայն ակնհայտ է, որ Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները նման ուղին չեն ընդունում, ավելին` ժխտողականության քաղաքականությունը բերեց նրան, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին չհասավ:
«Բոլորին է հայտնի, թե որ կողմի պատճառով տեղի չունեցավ հաշտեցումը: Չենք ցանկանում ներգրավվել մի գործընթացում, որը կարող է զոհ դառնալ երրորդ երկրի կամայականության»,- շեշտեց Սերժ Սարգսյանը:
Նա նկատեց, որ Թուրքիան կանգնեց «զրո հարևան` բազմաթիվ խնդիրներ» իրողության առջև, ինչը նշնակում է, որ Թուրքիան ձգտում էր հարաբերությունների սեփական ընկալումը հարևաններին պարտադրել, որը ոչ այլ ինչ էր, քան նեոօսմանյան քաղաքականությունը բոլորին պարտադրելու փորձ:
Սերժ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ հրավիրել է Թուրքիայի նախագահին ապրիլին գտնվել Երևանում և միասին հարգելու հայոց Եղեռնի զոհերի հիշատակը, բայց, ցավոք, հերթական անգամ ժխտում ենք ստացել, քանի որ Թուրքիայի իշխանությունները որոշել են հենց ապրիլի 24-ին տոնել Գալիպոլիի ճակատարամտի հիշատակը, որի միակ դրդապատճառը միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելն է Հայոց Ցեղասպանության ոգեկոչման միջոցառումներից
«Յուրաքանչյուր հայ, աշխարհի որ անկյունում էլ գտնվի, զգում է Հայոց ցեղասպանության հետևանքները իր վրա»:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին ու Ադրբեջանի ագրեսիվ դրսևորումներին, նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Սերժ Սարգսյան նշեց.
«Մենք թշնամություն ու ատելություն չենք սերմանում մեր ժողովրդի մեջ, ի տարբերություն Ադրբեջանի իշխանությունների տասնյակ տարիներ տարվող քաղաքականության»:
ՀՀ նախագահը հայտարարեց նաև, որ թեև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և ԼՂ հակամարտության կարգավորումը կենսական խնդիրներ են մեզ համար, բայց ՀՀ օրակարգը շատ ավելի լայն է.
«Մեր երկրի քաղաքական կարևոր ձեռքբերումներից են քաղաքացիական հասարակության ձևավորումն ու զարգացումը: Քաջ գիտակցում ենք, որ այն ժողովրդավարության կայացման կարևոր բաղադրիչ է»:
Նշենք, որ «Արարատի ստորոտին» խորագրով միջազգային մեդիա ֆորումը կանցկացվի Երևանում մարտի 18-20-ը, դրա նպատակն է նախապատրաստել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջազգային արձագանքը:

Серж Саргсян: Турция пытается навязать соседям собственное восприятие отношений
Нынешнее руководство Турции не только оправдывает преступление османских властей, но и создает опасный прецедент для новых геноцидов. Ярким свидетельством этого являются Холокост, геноцид в Руанде, а также события последних лет. Об этом заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян, выступая на международном медиафоруме «У подножий Арарата».
Глава государства отметил, что за последние годы все больше представителей турецкой молодежи и гражданского общества находят в себе смелость встать лицом к лицу с собственной историей. Однако очевидно, что нынешние власти Турции отвергают такой путь, более того, политика отрицания привела к тому, что процесс нормализации армяно-турецких отношений не достиг логического завершения.
«Всем известно, из-за какой стороны не состоялось примирение. Мы не хотим вовлекаться в процесс, который может быть принесен в жертву прихотям третьей стороны», - отметил Серж Саргсян.
Глава государства подчеркнул, что Турция оказалась перед реальностью «ноль соседей – множество проблем», что значит – Турция пытается навязать соседям собственное восприятие отношений и это не что иное, как попытка принуждения к политике неоосманизма.
Серж Саргсян также сообщил, что пригласил президента Турции 24 апреля посетить Армению и воздать вместе дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян, однако турецкие власти решили именно 24 апреля отмечать празднование 100-летия победы в битве при Галлиполи. Президент Армении отметил, что единственная причина подобного решения – попытка отвлечь внимание международного сообщества от мероприятий к 100-ой годовщине Геноцида армян.
«Каждый армянин, где бы в мире он не находился, чувствует на себе последствия Геноцида армян», - сказал С.Саргсян.
Обратившись к региональным проблемам, агрессивной политике Азербайджана и процессу урегулирования карабахского конфликта, президент С.Саргсян заявил: «В отличие от политики, проводимой Азербайджаном на протяжении десятилетий, мы не сеем вражду и ненависть в нашем народе».
Глава государства отметил, что хотя международное признание Геноцида армян и урегулирование карабахского конфликта являются для Армении насущными вопросами, однако повестка Армении намного шире.
«Одним из важнейших политических достижений нашей страны является формирование и развитие гражданского общества. Мы хорошо осознаем, что это – важное составляющее становления демократии», - сказал Серж Саргсян.
Отметим, что в международном медиафоруме «У подножия Арарата» принимают участие порядка 150 представителей СМИ из около 30 стран мира.
Участники трехдневного медиафорума встретятся также с президентом Армении и посетят мемориальный комплекс «Цицернакаберд», посвященный памяти жертв Геноцида армян.