Նախագահն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Մաքսային միության անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների միավորված խորհրդի 14-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած մաքսային կառույցների ղեկավարներին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել Հայաստանի ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, ՌԴ Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովը, Բելառուսի մաքսային պետական կոմիտեի նախագահ Յուրի Սենկոն, Ղազախստանի պետեկամուտների կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Գոսման Ամրինը, Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մաքսային համագործակցության կոլեգիայի անդամ (նախարար) Վլադիմիր Գոշինը, ինչպես նաև Ղրղզստանի մաքսային ծառայության ղեկավար Ադամկուլ Ժունուսովը և Տաջիկստանի մաքսային ծառայության պետի 1-ին տեղակալ Նեգմատ Ռախմատովը, ովքեր երևանյան նիստին մասնակցում են դիտորդի կարգավիճակով:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին և հույս հայտնել, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարների նման ձևաչափով առաջին հանդիպումը կնշանավորվի իր արդյունավետությամբ, և նիստի օրակարգում ներառված հարցերի կառուցողական մթնոլորտում քննարկումները կօժանդակեն մաքսային ծառայությունների առավել ներդաշնակ համագործակցությանն ու կբարձրացնեն Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության արդյունավետությունը: Նախագահը երևանյան նիստի աշխատանքներին մաղթել է հաջողություն:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Նախագահը ՌԴ դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովին պարգևատրել է Բարեկամության շքանշանով՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական կապերի զարգացման, ինչպես նաև ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել կոլեգիայի նիստը Երևանում անցկացնելու պատրաստակամության և այն բարձր մակարդակով նախապատրաստելու համար: Նրանք Հանրապետության Նախագահին վստահեցրել են, որ իրենց ղեկավարած կառույցները պատրաստ են իրականացնելու Միության անդամ երկրների ղեկավարների կողմից իրենց առջև դրված խնդիրները՝ նպաստելով Միության ամրապնդմանն ու զարգացմանը:

Президент Армении принял руководителей таможенных служб ЕАЭС
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня руководителей таможенных служб ЕАЭС, прибывших в Армению для участия в заседании Объединённой коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
На встрече присутствовали министр финансов Армении Гагик Хачатрян, руководитель Федеральной таможенной службы России Андрей Белянинов, председатель Государственного таможенного комитета Беларуси Юрия Сенько, председатель Комитета таможенного контроля Минфина Казахстана Амрин Госман, член коллегии таможенной службы ЕАЭС Владимир Гошин, а также председатель таможенной службы Киргизии Адамкул Жунусов и заместитель руководителя таможенной службы Таджикистана Незмат Рахматов, участвующие в ереванском заседании в статусе наблюдателей.
Президент Армении приветствовал гостей и выразил надежду, что первая встреча руководителей таможенных служб в таком формате будет эффективной и обсуждение включенных в повестку заседания вопросов посодействует сотрудничеству таможенных служб и повысит эффективность деятельности ЕАЭС. Президент Армении пожелал успехов в работе заседания.
В ходе встречи Серж Саргсян наградил руководителя таможенной службы РФ Андрея Белянинова Орденом дружбы за развитие экономических связей между Россией и Арменией, а также вклад в дружбу народов Армении и России.
Руководители таможенных служб стран ЕАЭС поблагодарили президента за готовность провести в Ереване заседании Объединённой коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза и его подготовку на высоком уровне. Они заверили президента С.Саргсяна, что готовы реализовать поставленные перед ними задачи, способствуя укреплению и развитию Союза.