ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական հանձնաժողովը հաստատել է Հայոց ցեղասպանության համատեղ հայտարարություն
Այսօր կայացել է Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի տասնհինգերորդ նիստը՝ եվրոպացի և հայ խորհրդարանականների մասնակցությամբ: Հանձնաժողովը հաստատել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ապագայի, Հայոց ցեղասպանության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին համատեղ հայտարարություն: Այս մասին հայտնում են ՀԵԲ մամուլի ծառայությունից:
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» (www.eufoa.am) կազմակերպության տնօրեն Էդուարդո Լորենցո Օչոան մեկնաբանում է. «Այս փաստաթղթի ընդունումը, ինչպես նաև կողմերի լիակատար փոխըմբռնումը և համագործակցությունը վկայում են Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին: Չորեքշաբթի օրը Երևանում եզրափակված Եվրանեսթ ԽՎ-ի նիստի և ԵՄ Հանձնակատար Հանի՝ Հայաստան կատարված այցի համատեքստում այս շաբաթը ընդհանուր առմամբ իսկապես հաջողված կարելի է համարել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների տեսանկյունից»:
Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համատեղ հայտարարությունը «կարևորում է հարաբերությունների առկա հիմքի վերանայումն ու թարմացումը», ինչը նաև նշվել էր Վիլնյուսում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ժամանակ, և «ընդգծում է, որ և՛ ԵՄ-ն, և՛ Հայաստանը այժմ հստակեցրել են համագործակցության հնարավոր ոլորտները՝ անկախ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց»:
Ավելին, Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը դրական է գնահատում Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և ռեադմիսիսայի (հետընդունման) համաձայնագրերի շրջանակներում իրականացված քայլերը և «սատարում է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման վերաբերյալ երկխոսություն սկսելու հետագա քայլերին, ինչի շնորհիվ որոշ ժամանակ անց Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ճանապարհորդել առանց մուտքի արտոնագրի»:
ԽՀՀ-ն նաև անդրադառնում է Եվրոպական խորհրդարանի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ 1987 թվականին ընդունված բանաձևին, և Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ հարգանքի տուրք է մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին՝ մեկ անգամ ևս կոչ անելով ԵՄ բոլոր անդամ երկրներին ընդունել Ցեղասպանությունը և խթանել դրա ճանաչմանը»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներն իրենց աջակցությունն են հայտնում բանակցային գործընթացին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո, ինչպես նաև՝ միջադեպերի առթիվ հետաքննության մեխանիզմներ մշակելու Մինսկի խմբի առաջարկությանը, և կոչ են անում «բոլոր կողմերին ստանձնել ավելի մեծ քաղաքական հանձնառություն՝ միևնույն ժամանակ խիստ դատապարտելով հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու բոլոր փորձերը և հիշեցնելով վստահությունն ամրապնդելու միջոցների կարևորության, ներառյալ՝ դիպուկահարներին սահմանից հեռացնելու մասին»:
Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովները կազմվում են Եվրամիության և երրորդ երկրների միջև համագործակցության համաձայնագրի հիման վրա: Հանձնաժողովները բաղկացած են կողմերի խորհրդարանների անդամներից: Հայաստան-ԵՄ ԽՀՀ-ի հանդիպումներն իրականացվում են տարին մեկ անգամ՝ Եվրոպական խորհրդարանի և ՀՀ Ազգային ժողովի շենքերից մեկում՝ հերթականությամբ:

European and Armenian parliamentarians confirm a new phase in EU-Armenia relations
Today, on March 20, the fifteenth meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC), composed of European and Armenian parliamentarians, was held in Yerevan. The PCC adopted a joint statement on the future of EU-Armenia relations, the Armenian Genocide and the Nagorno-Karabakh conflict.
Director of European Friends of Armenia (EuFoA, www.eufoa.org ) Mr Eduardo Lorenzo Ochoa comments: “The adoption of this text together with a deep degree of mutual understanding and collaboration by both delegations show that EU-Armenia parliamentary relations are at the highest level. In the context of the EURONEST PA that finished on Wednesday in Yerevan and the visit to Armenia of EU Commissioner Hahn, it was a very good week for EU-Armenia relations overall.”
The PCC joint statement “stresses the importance of reviewing and updating the existing basis of relations” which was also noted at the Vilnius Eastern Partnership Summit, and “underlines that both EU and Armenia have now identified the areas where cooperation is possible despite Armenia’s engagement in the Eurasian Economic Union.”
Furthermore, the Partnership and Cooperation Committee positively assesses the steps taken towards the management of the Visa Facilitation and Readmission Agreements and “endorses further steps towards launching Dialogue on Visa Liberalization, aimed at a visa free travel for the citizens of Armenia in due course.”
The PCC also recalls the European Parliament resolution of 1987 on the recognition of the Armenian Genocide, and ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide, pays tribute to the innocent victims, once again calling on all EU member states to acknowledge it and to further contribute to its recognition.
Regarding the Nagorno-Karabakh conflict, the PCC members expressed their support to the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group along with its proposal on the creation of a mechanism of investigation of incidents, and call for “a greater political commitment from all parties involved, while firmly deploring all violations of the cease-fire agreement and reminding the value of confidence building measures, including withdrawal of snipers from the line of contact.”
Parliamentary cooperation committees are set up based on the cooperation agreement with the European Union and the third countries, and are composed of Members of both Parliaments. The EU-Armenia PCC meets once a year altering the premises of the European Parliament and the National Assembly of Armenia.