Դեսպան. Շվեյցարիան պատրաստ է միջնորդի դեր ստանձնել հայ-թուրքական հարաբերություններում
«Շվեյցարիայի խորհրդարանը բավական մեծ պատվիրակությամբ ներկա կգտնվի Ծիծեռնակաբերդում», -այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Գասերը:
Ըստ դեսպանի՝ այժմ պարզապես ճշտվում է ժամանակող պատվիրակության կազմը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական արձանագրություններին՝ դեսպանը նշեց, որ ինչպես նախկինում, այժմ ևս իր երկիրը պատրաստ է միջնորդի դեր ստանձնել, եթե կողմերը ցանկություն հայտնեն հարաբերությունների նորմալացման համար:
Լ. Գասերը նշեց, որ իրենք սերտ կապի մեջ են թե՛ թուրքական, թե՛ հայկական իշխանությունների հետ, իրազեկ են տեղի ունեցող գործընթացներին և կարծում են, որ երկու կողմերի միջև հարաբերությունների բարելավման առումով ամենալավ միջոցը հայ-թուրքական արձանագրություններն են:

Делегация парламента Швейцарии 24 апреля посетит Ереван
Делегация парламента Швейцарии 24 апреля посетит Ереван, и будет присутствовать на траурных мероприятиях 100-летия Геноцида армян, заявил журналистам посол Швейцарии в Армении Лукас Гасер. По его словам, в настоящее время уточняется состав «внушительной делегации».
Посол также отметил, что Швейцария готова вновь взять на себя роль посредника в нормализации отношений между Арменией и Турцией, если стороны выразят желание нормализовать свои отношения.
Л.Гасер заявил, что Швейцария имеет тесные отношения с руководством Армении и Турции, осведомлены процессами, и считает, что лучшим средством для нормализации отношений являются армяно-турецкие отношения.