ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ. Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը
ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հանդես Է եկել հայտարարությամբ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Դեսպան Կիրակոսյանն անդրադարձել է մարտի 19-ին Շփման գծի հյուսիսային հատվածում` ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացրած դիվերսիոն գործողությանը, որի հետևանքով զոհվել էր ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի չորս զինծառայող: Նա ընդգծել է, որ ԼՂՀ ՊԲ հակահարվածի արդյունքում հակառակորդը տվել է բազմաթիվ զոհեր, ինչն ադրբեջանական կողմը փորձում է թաքցնել` պաշտոնապես արգելելով լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցելությունները սահմանամերձ բնակավայրեր:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ Ադրբեջանն առաջին անգամ կիրառել է խոշոր՝ 120 մմ տրամաչափի հրետանի, ինչն ի ցույց է դնում Բաքվի մտադրությունը` շարունակել ընթանալ զինված առճակատման ճանապարհով: Դրանով Ադրբեջանը ձգտում է խարխլել 1994թ. հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագիրը, խախտել ռազմական հավասարակշռությունը: Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կոչ է  արվել ուշադրություն դարձնել այդ վտանգավոր զարգացման վրա:
Դեսպանն ափսոսանք է  հայտնել, որ այն ժամանակ, երբ միջազգային հանրությունը նշում է ռասայական խտրականության վերացման միջազգային օրը, Ադրբեջանի ղեկավարությունը հանդես է գալիս այլատյացության և անհանդուրժողականության կոչերով: Այդ կապակցությամբ նա մեջբերել է Ադրբեջանի նախագահի և պաշտպանության նախարարի հայտարարությունները, որոնցում նրանք տարածքային նկրտումներ են ներկայացրել Հայաստանի մայրաքաղաքի և այլ տարածքների նկատմամբ ու անթաքույց արտահայտել իրենց մտադրությունը արցախյան հիմնահարցը լուծել ռազմական ագրեսիայի ճանապարհով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունը և զանգվածային ջարդերից պաշտպանությունը հանդիսանում է ԼՂՀ իշխանությունների պարտականությունը: Նա հիշատակել է, որ Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող ԼՂ տարածքներում իրականացվել են հայ բնակչության էթնիկական զտումներ: Այդ համատեքստում Արման Կիրակոսյանը փաստել  է, որ Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը` Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը ուժով ճնշելու նպատակով:
Դատապարտելով Ադրբեջանի ուժային քաղաքականությունը՝ դեսպանը շեշտել է որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում իրավիճակի սրման և դրա հետևանքների համար: Նա վերահաստատել է Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման միջոցով հիմք է հանդիսանում խաղաղ բանակցությունների առաջընթացի համար:

Ambassador Kirakossian delivered a speech at the Meeting of the OSCE Permanent Council
On March 26, Permanent Representative of Armenia to the OSCE, Ambassador Arman Kirakossian delivered a speech at the Meeting of the OSCE Permanent Council.
Ambassador Kirakossian touched upon the military infiltration on March 19 of the Azerbaijani armed forces along the Line of Contact in the Martakert region of the Nagorno-Karabakh Republic which resulted in four casualties of the Nagorno-Karabakh Defense Army. He stressed that the response of the armed unit of the Defense Army inflicted numerous losses on the Azerbaijani subversive group and that Azerbaijan tries to hide its military losses, officially restricting access of journalists and representatives of civil society to borderline settlements.
The Permanent Representative of Armenia mentioned that for the first time since the ceasefire was established Azerbaijan used artillery with caliber of 120 mm, which indicates Baku’s intention to further escalate the situation. Such deliberate actions of Azerbaijan are aimed at undermining of the ceasefire regime, established by the trilateral ceasefire agreements in May, 1994 and February, 1995, shifting the military balance. Ambassador Kirakossian stressed that this alarming development should be a matter of close attention of Minsk Group Co-Chairs and the Personal Representative of the Chairperson-in-Office.
Ambassador Kirakossian noted that while the world marks the International Day for the Elimination of Racial Discrimination, the Azerbaijani leadership sends the messages of hatred and xenophobia. In this regard, he quoted the statements by the President and Minister of Defense of Azerbaijan, where they voiced claims to the territory of the capital of Armenia and other territories and overtly expressed their intention to settle the Nagorno-Karabakh conflict through military aggression.
The Permanent Representative of Armenia highlighted that physical survival of the population of Nagorno-Karabakh and protection from mass atrocities are under responsibilities of the Nagorno-Karabakh authorities. He recalled, that the Azerbaijani side in those parts of Nagorno-Karabakh which fell under the control of Azerbaijani armed forces no indigenous population survived. In this context, Arman Kirakossian stated that Azerbaijan strives to resume the military phase of the conflict to suppress the right of the people of Nagorno-Karabakh to self determination through use of force.
Condemning power policy of the Azerbaijani leadership, the Ambassador stressed that Azerbaijan bears full responsibility for the military escalation of the conflict and its consequences. He reiterated Armenia’s firm position that consolidation of ceasefire by implying confidence building measures is crucial to advance peace talks.