Նախագահն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աիմդոս Բոզժիգիտովին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Բոզժիգիտովին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության իրականացման ժամանակաշրջանում հայ-ղազախական հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած ջանքերի համար և հաջողություններ մաղթել նրան հետագա գործունեության ընթացքում: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է նաև միջազգային կազմակերպությունների ու ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում Հայաստանի և Ղազախստանի միջև փոխգործակցությունը:
Դեսպան Աիմդոս Բոզժիգիտովը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին և պետական բոլոր այն մարմիններին, որոնց հետ Ղազախստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունը համագործակցել է իր պաշտոնավարման անցած 9 տարիներին՝ մշտապես զգալով աջակցություն և բարյացակամ վերաբերմունք:
Ղազախստանի դեսպանը ևս նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Ղազախստանի միջև քաղաքական երկխոսությունն ընթանում է փոխադարձ հարգանքի ու վստահության հիման վրա, երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, ինչը, դեսպան Բոզժիգիտովի համոզմամբ, լուրջ հիմքեր է ստեղծում տնտեսական ոլորտում համագործակցությունն ավելի խորացնելու և զարգացնելու համար:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո, ավելի մեծ հնարավորություններ են բացվում նաև հայ-ղազախական տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման համար:

President Receives Kazakhstani ambassador to Armenia
President Serzh Sargsyan today received Aimdos Bozzhigitov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Armenia, at the completion of his diplomatic tenure in our country.
The President thanked Ambassador Bozzhigitov for the efforts made during his diplomatic tenure to strengthen and develop Armenian-Kazakhstani relations and wished him success in his further activities. Serzh Sargsyan also attached importance to the cooperation between Armenia and Kazakhstan within the framework of international organizations and integration arrangements.
Ambassador Aimdos Bozzhigitov expressed his gratitude to the RA President and all those government agencies with which the Kazakhstani diplomatic mission has cooperated during the last nine years of its tenure, always feeling support and sincere attitude.
The Kazakhstan’s ambassador also noted that since the establishment of diplomatic relations Armenia and Kazakhstan have conducted political dialogue based on mutual respect and trust, the bilateral relationship continues to develop, which, according to Ambassador Bozzhigitov, establishes firm ground for further deepening and promotion of economic cooperation.
The interlocutors agreed that Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union also opens up ample opportunities to strengthen Armenian-Kazakhstani economic relations.