Հայաստանի ԱԳ նախարարը մասնակցեց ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր մասնակցեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստին: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից:
Նախարարները մտքեր փոխանակեցին գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության վրա ազդեցություն ունեցող խնդիրների, Կենտրոնական Ասիայում, Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակի, ինչպես նաև՝ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ, անդրադարձան Աֆղանստանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։ Այս հարցերի շուրջ ելույթով հանդես եկավ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցերը, անդրադարձ արվեց ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացմանը, ահաբեկչության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին։
Նախարարները քննարկեցին Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2014թ. դեկտեմբերյան նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը։
Նիստին Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Ասլովը ներկայացրեց ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահության առաջնայնությունների իրականացումը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան զեկուցեց կազմակերպության ընթացիկ գործունեության, համագործակցության շրջանակներում արձանագրված արդյունքների մասին։
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին հրավիրված էր և ելույթ ունեցավ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը։
Նիստին մտքեր փոխանակվեցին ՀԱՊԿ-ի ու ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի միջազգային և տարածաշրջանային այլ կազմակերպությունների միջև համագործակցության շուրջ։
Նախարարները որոշեցին 2015թ. ՀԱՊԿ անունից կատարվելիք հայտարարությունների տասը թեմաները, որոնցից երեքը՝ Հայաստանի նախաձեռնությամբ։
Նախարարները Մեծ Հայրենական պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ ընդունեցին համատեղ հայտարարություն։

Edward Nalbandian participates in session of CSTO Foreign Ministers’ Council
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian on Thursday participated in the session of Collective Security Treaty Organization (CSTO) Foreign Ministers’ Council, the press service of Armenian Foreign Ministry reports.
Ministers exchanged views on the issues impacting global and regional security, current situation in Central Asia, South Caucasus, as well as developments unfolding in the Middle East, reflected on efforts towards establishment of stability in Afghanistan. Foreign Minister Edward Nalbandian delivered a speech on those issues.
During the meeting, issues of coordination of CSTO member states’ foreign policy were discussed, the development of military and military-technical cooperation, fight against terrorism and illegal drug trafficking were touched upon.
The Ministers touched upon the process of implementation of decisions adopted at Collective Security Council session held in December 2014.
At the session, Foreign Minister of Tajikistan Sirodjidin Aslov presented the process of implementation of Tajikistan Chairmanship priorities.
Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Nikolay Bordyuzha reported on the current activities of the Organization and results reached in the framework of cooperation.
During the session, views were exchanged on cooperation between CSTO, UN, OSCE and other international and regional organizations.
The Ministers decided on the ten subjects of statements to be made on behalf of CSTO in 2015, three of which on Armenia's initiative.
The Ministers adopted a joint statement on the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War.