ԼՂՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական իրավունքի նորմերի բացահայտ արհամարանքը մարտահրավեր է միջազգային հանրությանը
02/04/2015 15:17
Անդրանիկ Գրիգորյանի տեսաուղերձների հրապարակմամբ, որոնցից առաջինը ցուցադրվել է նրան գերևարելու հենց հաջորդ օրը, ադրբեջանական կողմը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, մասնավորապես, Ժնևի կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածը՝ ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին, որը ռազմագերիներին պաշտպանում է ամբոխի հետաքրքրասիրություններից։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող Անդրանիկ Գրիգորյանի տեսաուղերձի հրապարակումը Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից NEWS.am-ի հարցին ի պատասխան ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տվել է հետևյալ պատասխանը:
«Ժնևի կոնվենցիաներին միացած երկրները  պարտավորվում են ամեն պարագայում պահպանել և ստիպել պահպանել կոնվենցիայի դրույթները։ Ադրբեջանի դեպքում այդ դրույթը հատկապես արդիական է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումը Ադրբեջանի համար արդեն սիստեմատիկ բնույթ է կրում։
Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի բացահայտ արհամարանքը մարտահրավեր է միջազգային հանրությանը, քանի որ միջազգային հանրությունը պատասխանատու է դրանց պահպանման համար»,- ասված է պատասխանում:

Outright disregard of the norms of international humanitarian law by the Azerbaijani side is a challenge for the entire international community
02/04/2015 16:57
Answer of the NKR MFA Information and Public Relations Department to the Question of NEWS.am
Question: How would you comment on the disseminating by the Ministry of Defense of Azerbaijan of the video message of the NKR Defense Army serviceman Andranik Grigoryan, who is in the Azerbaijani captivity?
Answer: By disseminating the video messages of Andranik Grigoryan, the first of which was made public on the next day after he was taken prisoner, Azerbaijan grossly violates the norms of the international humanitarian law, in particular, Article 13 of the Geneva Convention relative to the Treatment of Prisoners of War, adopted on 12 August 1949, protecting the prisoners of war from public curiosity.
Participating States of the Geneva conventions undertake to respect and to ensure respect for the provisions of the Convention in all circumstances. In the case of Azerbaijan, this provision is particularly relevant, given the fact that violation of international humanitarian law by the Azerbaijani side has already become systematic.
Outright disregard of the norms of international humanitarian law by the Azerbaijani side is a challenge for the entire international community, as abiding to them is the responsibility of the international community as a whole.