ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին համաձայնեցվել են սահմանային անվտանգությանն առնչվող փաստաթղթեր
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Բիշկեքում կայացած ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստին:
ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին ու հավանություն տվեցին ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող թվով 14 փաստաթղթերի նախագծերի: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարարները համաձայնեցրին 2015թ. ԱՊՀ շրջանակներում արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների ծրագիրը։
ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարները հավանության արժանացրին 2016-2020թթ. ԱՊՀ մասնակից պետությունների՝ մշակույթի ոլորտում համագործակցության հիմնական միջոցառումների ծրագիրը, որում ներառված են 120-ից ավել միջոցառումներ։
Նիստի ընթացքում համաձայնեցվեցին նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմանային անվտանգության և արտակարգ իրավիճակների բնագավառում փոխգործակցությանն առնչվող փաստաթղթեր: Հավանության արժանացան կրթության բնագավառի մի շարք փաստաթղթեր։
Արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են ԱՊՀ գործունեության օրակարգային հարցեր։
Հայաստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը և Ղազախստանը հայտարարություն ընդունեցին՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի ստորագրման 40-ամյակի կապակցությամբ, որը վերահաստատում է հավասար, անբաժան և համապարփակ անվտանգության՝ առանց բաժանարար գծերի և փակ սահմանների Վանկուվերից Վլադիվոստոկ փոխշահավետ համագործակցության հայեցակարգը, Հելսինկիի սկզբունքների խախտման, դրանց կիրառման նկատմամբ ընտրողական մոտեցման, միակողմանի պատժամիջոցների կիրառման, ներառյալ՝ շրջափակումը, այլ պետությունների հաշվին սեփական անվտանգության ամրապնդման անթույլատրելիությունը։ Հայտարարությունը շեշտում է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ միջոցներով և համաձայնեցված ձևաչափերում կարգավորման կարևորությունը, ընդգծում է ԵԱՀԿ տարածքում տարբեր ինտեգրացիոն միավորումների երկխոսությունը՝ որպես տարածաշրջանային ինտեգրումն ու համագործակցությունն ապահովող անհրաժեշտ պայման։

Edward Nalbandian participates in meeting of CIS ministerial council
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian on Friday participated in the session of Commonwealth of Independent States’ Council of Ministers of Foreign Affairs in Bishkek, the press service of Armenian Foreign Ministry reports.
Ministers of Foreign Affairs of Commonwealth of Independent States member-states discussed and agreed upon drafts of 14 documents on cooperation in different areas within the CIS.
Ministers agreed on programme of consultations between the Ministries of Foreign Affairs within the CIS in 2015.
Foreign Ministers of the CIS member-states agreed upon the general programme of events of cultural cooperation of the CIS member-states in 2016-2020 that counts to 120.
During the session, documents on cooperation of CIS members in border security and emergency situations areas were agreed upon. A range of documents in culture were also agreed upon.
Foreign Ministers discussed issues on the agenda of the CIS activities.
Armenia, Russia, Tajikistan, Belarus, Kyrgyzstan and Kazakhstan adopted Statement on the 40th anniversary of the signing of Helsinki Final Act that restates the Concept of mutually beneficial cooperation in equal, inalienable and comprehensive security, without dividing lines and closed borders from Vancouver to Vladivostok, unacceptability of violation of Helsinki principles, selective approach towards implementation of those principles, imposition of unilateral sanctions, including blockade, strengthening of one's own security at the expense of other countries. The statement stresses the importance of exclusively peaceful settlement of the conflicts within agreed upon formats; underlines dialogue between different integration unions throughout the territory of the OSCE as an indispensable condition for guaranteeing regional integration and cooperation.