Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Հռոմի Պապի՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան պաշտոնական այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն և հանդիպումներ կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Այցի շրջանակներում ապրիլի 10-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վիտտորիանո թանգարանային համալիր, որտեղ կդիտի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Հայաստան. Տապանի ժողովուրդ» ցուցահանդեսը:
Նեապոլ քաղաքի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում Հանրապետության Նախագահը ապրիլի 11-ին ներկա կգտնվի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և կարդինալ Սեպեի կողմից մատուցվելիք եկեղեցական արարողությանն ու Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի՝ Ջուղայի խաչքարերից մեկի կրկնօրինակ խաչքարի բացման և օծման արարողությանը:
Իտալիայում նախատեսված է նաև Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը միջազգային կազմակերպություններից մեկի՝ ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրենի հետ:
Հանրապետության Նախագահն ապրիլի 12-ին կայցելի Վատիկան, որտեղ կմասնակցի Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցվելիք պատարագին՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:

Президент Армении Серж Саргсян отбудет в Италию и Ватикан
Президент Армении Серж Саргсян сегодня вечером отбудет с официальным визитом в Италию и проведет встречи с высшим руководством этой страны. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В рамках визита президент Серж Саргсян посетит 10 апреля музейный комплекс Витториано, где ознакомится с выставкой «Армения: Народ Ковчега», посвященной 100-й годовщине Геноцида армян.
11 апреля президент Армении будет присутствовать в церкви Святого Григория Просветителя города Неаполь на богослужении, проводимом Его Святейшеством Католикосом всех армян Гарегином II и кардиналом Сепе, а также на церемонии открытия и освящения копии одного из хачкаров Джуги в память о жертвах Геноцида армян.
В Италии запланирована также встреча президента Сержа Саргсяна с генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации (FAO) ООН.
12 апреля президент Армении посетит Ватикан, где будет присутствовать на литургии, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, которую отслужит Папа Римский Франциск в Соборе Святого Петра.