Հայ ժողովուրդը պետք է «Ամոթի պատ» կառուցի և վրան արձանագրի աշխարհի բոլոր ղեկավարների անունները, որոնք կլինեն Գալիպոլիում ապրիլի 24-ին
08/04/2015 10:42
Մինչ հայերը քննադատում են Թուրքիային ցեղասպանության ժխտման և մարդու իրավունքների այլ զանգվածային խախտումների համար, նույնքան կարևոր է մեղադրել բոլոր ոչ թուրքերին, որոնք գործակցում են Թուրքիայի հետ, դրանով իսկ խրախուսելով թուրքական իշխանություններին՝ շարունակելու իրենց անարգալից վարքագիծը:
Օրինակ, հենց հիմա, բազմաթիվ պետությունների ղեկավարներ անամոթաբար պատրաստվում են ապրիլի 24-ին մեկնել Գալիպոլի՝ տոնելու մեկդարյա թուրքական հաղթանակը, շատ լավ իմանալով, որ մասնակցելու են կեղծ ամսաթվով մի արարողության, որ նախատեսված է Երևանում Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչումը խափանելու համար:
Հայ ժողովուրդը պետք է «Ամոթի պատ» կառուցի և վրան արձանագրի աշխարհի բոլոր ղեկավարների անունները, որոնք կլինեն Գալիպոլիում ապրիլի 24-ին... Իսկ ո՞վ է ավելի մեղավոր: Նախագահ Էրդողա՞նը, որ երբեք խղճի խայթ չի ունեցել մարդու իրավունքների խախտման համար, թե՞ օտարերկրյա պաշտոնյաները, որոնք կմասնակցեն նրա սարքած խեղկատակությանը:
Թվում էր, թե Էրդողանի դատապարտելի գործողություններից հետո, ինչպիսիք են աջակցությունը «Իսլամական պետությանը», փողերի լվացումը, լրագրողների բանտարկումը, խաղաղ ցուցարարների վրա Ստամբուլի Գեզի զբոսայգում կրակելու հրաման տալը և այլ բազմաթիվ խախտումներ, նա միջազգային հանրության կողմից կդիտվեր որպես անցանկալի և արհամարհված անձնավորություն...
Ցավոք, շատ օտարերկրյա ղեկավարներ կան, որոնք ջերմ հարաբերություններ են պահպանում Թուրքիայի հետ և պատրաստ են անկողին մտնել «սատանայի» հետ՝ հետամուտ լինելով իրենց խեղաթյուրված շահերին: Թեև բազմաթիվ երկրներ իրենց մեղքի բաժինն ունեն, սակայն ամենազարմանալին Իսրայելի ղեկավարների վարքագիծն է Թուրքիայի հանդեպ՝ նկատի առնելով Էրդողանի թունոտ հակասեմական հայտարարություններն ու հակաիսրայելական գործողությունները... Այդուհանդերձ, հազիվ թե Իսրայելի համարձակ վարչապետ Բենջամին Նեթանյահուի կողմից որևէ քննադատական խոսք լսենք Թուրքիայի ղեկավարի հասցեին: Պետք չէ զարմանալ, եթե Նեթանյահուն Գալիպոլի ուղարկի Իսրայելի մի բարձրաստիճան պաշտոնյայի...
Արդեն մի քանի տասնամյակ է, որ Իսրայելի ղեկավարները հանդուրժում են թուրքական լրատվամիջոցներում առկա ռասիստական հայտարարությունները և նույնիսկ աջակցում Թուրքիայի ժխտողականությանը Հայոց ցեղասպանության հարցում՝ չցանկանալով թշնամանալ Թուրքիայի հետ և վտանգել Ստամբուլում ապրող հրեաների կյանքը: Մեզ ասում էին, թե Իսրայելը ստիպված էր հանդուրժել Թուրքիայի անվայել պահվածքը, քանի որ այն թույլ էր տալիս հրեաներին Իրանից փախչելիս հատել նրա սահմանը, իսկ մեկ հրեայի կյանքի փրկությունն ավելի կարևոր էր, քան Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Մինչև մեկ տասնամյակ առաջ, Իսրայելի իշխանությունները զգուշավոր էին որևէ քայլ ձեռնարկելիս, որպեսզի չվնասեն իրենց երկրի ռազմավարական դաշինքը Թուրքիայի հետ: Այժմ, երբ Թուրքիան դարձել է բացահայտ թշնամական երկիր, Իսրայելի ղեկավարները բոլորովին անտրամաբանական դիրքորոշում են որդեգրել՝ հանկարծ մի այնպիսի բան չանենք, որն ավելի կվնասի Թուրքիայի հետ մեր «փխրուն» հարաբերությունները...
Անցյալ ամիս Լոս Անջելեսի «Ջյուիշ ջըռնալը» (Jewish Journal) Սիմոնե Վիլսոնին գործուղեց Թուրքիա՝ այնտեղ ապրող հրեաների վիճակի մասին հաղորդելու համար: Երբեմնի ծաղկուն հրեական համայնքի մնացորդների վիճակը նա նկարագրեց որպես անհույս. «Հրեաները և մյուս ազգային և կրոնական փոքրամասնությունները շատ մեծ խտրականության են ենթարկվում՝ գույքային իրավունքների, լեզվի և կրթության ազատության, պաշտոնների բարձրացման և այլ առումներով»: Հրեա բնակչությունը 500 հազարից նվազել է մինչև 17 հազար և շարունակում է կրճատվել: 2003 թվականին շատ հրեաներ հասկացան, որ այլևս չեն կարող մնալ Թուրքիայում՝ Ստամբուլի «Նեվե Շալոմ» և «Բետ Իսրայել» սինագոգերի վրա ահաբեկչական հարձակումներից հետո, երբ սպանվեցին 27 և վիրավորվեցին հարյուրավոր մարդիկ: «Հանրային ոլորտում առկա համատարած հակասեմականությունը ևս անժխտելի դեր է խաղացել» հրեաների արտագաղթի համար, հաղորդում է Վիլսոնը: Ըստ Հակազրպարտչական լիգայի (ADL) հարցախույզի՝ թուրքերի գրեթե 70 տոկոսը հակասեմական վերաբերմունք է տածում»:
Թուրքիայում հրեական փոքրամասնության վիճակը օրեցօր ավելի անտանելի է դառնում: Անցյալ սեպտեմբերին «Ստամբուլի կենտրոնում գտնվող բջջային հեռախոսների խանութի ցուցափեղկին վրա գրված էր. «Հրեա շներին մուտքն արգելված է»», հաղորդում է Վիլսոնը: Տեղական հրեական թերթի խմբագիր Մոիս Գաբայը գրել է. «Մենք ամեն օր ենթարկվում ենք սպառնալիքների, հարձակումների և հետապնդումների»: Անցյալ հուլիսին Էրդողանն իր ծայրահեղ ատելությունը հայտնեց հրեաների հանդեպ՝ քարոզարշավի ժամանակ թուրք հասարակությանը ասելով՝ «Նրանք [հրեաները] օրնիբուն անիծում են Հիտլերին, սակայն իրենց բարբարոսությամբ գերազանցեցին Հիտլերին»: Անկարայի քաղաքապետ և Էրդողանի իշխող կուսակցության անդամ Մելիհ Գյոքչեքը գովաբանեց մի թուրք երգչի, որը հայտարարել էր՝ «Թո՛ղ Աստված օրհնի Հիտլերին»: Հունվարի 27-ին, Անկարայում Հոլոքոստի հիշատակության օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ նշվեց, որ խորհրդարանի նախագահ Ջեմիլ Չիչեքը սաստել է Իսրայելին՝ Գազայում ժամանակակից Հոլոքոստ իրականացնելու համար:
Իսրայելի, Միացյալ Նահանգների և միջազգային հանրության լռությունը թուրքական անարգալից վարքագծի դեմ, ստեղծել է վերահսկողությունից դուրս գտնվող մի հրեշ: Բոլոր նրանք, ովքեր շփացրել են Էրդողանին, պարտավոր են զսպել նրան՝ մինչ նա իսկական չարիք կդառնա տարածաշրջանում և աշխարհում:

Armenians should build a wall of shame for those going to Gallipoli
While Armenians criticize Turkey for genocide denial and other massive violations of human rights, it is just as important to blame all non- Turks who conduct business as usual with Turkey, thereby encouraging Turkish officials to continue their outrageous behavior.
For example, right now, leaders of many countries are shamelessly preparing to go to Gallipoli on April 24, to commemorate the Turkish victory a Century ago, knowing full well that they would be participating in a ceremony on a fake date designed to undermine the commemoration in Yerevan of the Armenian Genocide Centennial.
Armenians should build a “Wall of Shame” and inscribe on it the names of all world leaders who are in Gallipoli on April 24! Who is more to blame? Pres. Erdogan who has shown repeatedly that he has no qualms about violating human rights, or foreign officials who participate in his orchestrated charades?
One would think that after Erdogan’s objectionable actions, such as supporting ISIS, money laundering, jailing journalists, ordering the shooting of peaceful demonstrators in Istanbul’s Gezi Park, and myriad other abuses, he would be considered a pariah and shunned by the international community!
Unfortunately, there are many foreign leaders who maintain warm relations with Turkey and are willing to jump in bed with ‘the devil’ in the pursuit of their misperceived interests. While countless nations have their share of the blame, most puzzling is the behavior of Israeli leaders toward Turkey, given Erdogan’s virulent anti-Semitic statements and anti-Israeli actions! Yet, we hardly hear a single word of criticism of the Turkish leader from Israel’s outspoken Prime Minister Benjamin Netanyahu. No one should be surprised if Netanyahu ends up sending a high-ranking Israeli official to Gallipoli!
For several decades, Israeli leaders have tolerated racist statements in the Turkish media and even supported Turkey’s denials of the Armenian Genocide, not wishing to antagonize Turkey and endanger the lives of Jews in Istanbul. We were told that Israel had to tolerate Turkey’s misbehavior because it allowed Jews escaping from Iran to cross its border, and that saving the life of a single Jew was more important than acknowledging the Armenian Genocide. Until a decade ago, Israeli officials were cautious not to take any steps that would undermine their country’s strategic alliance with Turkey. Now that Turkey has become outright hostile, Israel’s leaders have adopted a completely irrational position: let’s not do anything that would further damage ‘the fragile’ relationship with Turkey!
Last month, the L.A. Jewish Journal dispatched Simone Wilson to Turkey to report on the situation of Jews there. She described the hopeless condition of remnants of the once thriving Jewish community: “Jews and other ethnic and religious minorities have been subject to waves of severe discrimination — in terms of property rights, freedom of language and education, upward mobility and more.” The Jewish population has decreased from 500,000 to a mere 17,000, and continues to shrink. In 2003, many Jews realized that they could no longer remain in Turkey, after terrorists attacked Istanbul’s Neve Shalom and Bet Israel synagogues, killing 27 and injuring hundreds. “Pervasive anti-Semitism in the public sphere also has played an undeniable role” in Jewish emigration, reported Wilson. According to a poll commissioned by the Anti-Defamation League (ADL), “around 70% of Turks harbor anti-Semitic attitudes.”
In Turkey, the situation of the Jewish minority is becoming more intolerable. Last September, “a cellphone store in downtown Istanbul hung up a sign in its window that read, ‘The Jew dogs cannot come in here,’” Wilson reported. Mois Gabay, editor of the local Jewish newspaper Salom, wrote: “We face threats, attacks and harassment every day.” Last July, Erdogan expressed his utter hatred of Jews by telling the Turkish public during a campaign stop: “They [Jews] curse Hitler day and night, but they have surpassed Hitler in barbarism.” Ankara’s Mayor, Melih Gokcek, member of Erdogan’s ruling party, praised a Turkish singer who had declared: “May God bless Hitler.” During a Holocaust Memorial Day event in Ankara on January 27, Parliament Speaker Cemil Cicek was quoted as scolding Israel for committing a modern Holocaust in Gaza.
The silence of Israel, the United States, and the international community in the face of such outrageous Turkish behavior has created an out of control monster. All those who have spoiled Erdogan are obligated to restrain him before he becomes a true menace to the region and the world.