Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի պատվիրակությանը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Թերեզա Դաբան Սանչեսը:Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ընթացքը և այս համատեքստում անդրադարձել Հայաստանի տնտեսական իրավիճակին ու զարգացման միտումներին, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանն առնչվող հարցերի: Քննարկվել են տարբեր, այդ թվում՝ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտներում համատեղ ծրագրերը, ինչպես նաև ԱՄՀ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF)/«Երկարաձգվող վարկավորման» (ECF) ծրագրի շրջանակում տնտեսության աջակցման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է տնտեսական աճի ապահովմանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը, արտահանման խթանմանը և ներդրումների ներգրավմանն ուղղված բարեփոխումները: Իր հերթին Մարկ Հորթոնը կարևորել է տնտեսական կայունության և աճի ապահովման նպատակով ձեռնարկվող միջոցառումների ու քայլերի շարունակականությունը:
Հանդիպմանն արծարծվել են նաև ՀՀ կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին, հարկային ու մաքսային վարչարարությանը և երկկողմ գործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր:

Prime Minister Hovik Abrahamyan received a delegation led by Head of IMF Armenia Mission Mark Horton. The meeting was attended by IMF Resident Representative Teresa Daban Sanchez.
The parties discussed progress in bilateral cooperation and, in this context, touched upon Armenia’s economic position, the trends of economic development, fiscal and monetary policies.
The interlocutors looked at various joint programs, including in the fields of energy, agriculture and industry, as well as the possibility of supporting economic programs through the IMF-provided Extended Financing Facility (EFF) / Extended Credit Facility (ECF).
The Prime Minister noted that the Government will push ahead with the reforms aimed at ensuring economic growth, improving the business environment, promoting exports and attracting investment.
In turn, Mark Horton noted the importance of continued activities and steps to ensure economic stability and economic growth. The interlocutors also touched upon other issues related to the Government’s priorities, tax and customs administration and bilateral cooperation.