Իտալական մամուլը՝ Հռոմի պապի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված պատարագ մատուցելու մասին (Տեսանյութ)
08/04/2015 14:26
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված պատարագ կմատուցի: Իտալական Rome Reports հեռուստաընկերությունը կիրակի օրը սպասվող պատարագին ընդառաջ ռեպորտաժ է պատրաստել: «Դա հիշարժան օր կլինի»,- նշում է հեռուստաալիքի լրագրողը:
Այս առիթով հեռուստաալիքը խոսել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Միքայել Մինասյանի հետ, ով հույս է հայտնել, որ պատարագը չի քաղաքականացվի: Միայն այն փաստը, որ Հռոմի պապը համաձայնել է պատարագ մատուցել, շատ բանի մասին է խոսում, նշել է նա:
«Այդ ամենից հետո հայերը դեռ այստեղ են… Նրանք իրենց սեփական պատմությունն ունեն, ինչն աշխարհի պատմության մասն է»,- ասել է ՀՀ դեսպանը:
«Հայերն իրենց ներքին կռիվն են տվել անարդարության և տգիտության դեմ 100 տարի: Այս տարելիցը կարևոր է աշխարհի համար, հայերի համար շատ բան չի փոխվում, բայց դա աշխարհի համար ճշմարտությունը լսելու միջոց է»,- հավելել է նա:
Ինչպես նշում է նյութի հեղինակը, երկու տարի առաջ անգամ ինքը՝ Հռոմի պապը, Հայ կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդ պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ի հետ հանդիպման ժամանակ Հայոց ցեղասպանությունը որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն է նկարագրել:
ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանի խոսքով՝ պատմությունն այժմ կրկնվում է:
«Իրաքում և Սիրիայում քրիստոնյաներն օգտագործում են միևնույն փախուստի ճանապարհները, որ հայերն են օգտագործել 100 տարի առաջ: Ինչո՞ւ: Որովհետև  կառավարությունները մերժում են պատմությունը, նրանք խուսափում են խոսել ճշմարտության մասին»,- ասել է նա:
Ինչպես նշում է ռեպորտաժի հեղինակը, կիրակի օրը մատուցվելիք պատարագի ժամանակ Հռոմի պապը պաշտոնապես Սբ Գրիգոր Նարեկացուն կհռչակի Եկեղեցու դոկտոր:

Pope to celebrate Mass to mark 100 years since Armenian Genocide
On April 12th, Pope Francis will celebrate a Mass in St. Peter's Basilica to mark 100 years since the Armenian genocide, according to Rome Reports.
Mikayel Minasyan, Armenian Ambassador to the Holy See, hopes the Mass isn't seen as something political- but that's easier said than done. The mere fact that the Pope has agreed to celebrate it, speaks volumes.
"For Armenians, this centennial won't feel much different a year, two, five, six, seven or even 200 years from now. Armenians have been fighting their own inner war against injustice and ignorance for 100 years. This anniversary is important for the world, for Armenians, at this point, it doesn't really change much, but it's a way for the world to hear the truth,” Mr Minasyan said.
Two years ago, even the Pope himself described it as the first genocide of the modern era, during an audience with the Patriarch of Cilicia, Nerses Bedros XIX.
Armenia's ambassador says history is now repeating itself. "Christians from Iraq and Syria are using the same escape routes that Armenians used 100 years ago. FLASH Why? Because governments deny history, they avoid speaking about the truth. They use cynicism to address political and historical facts.”
During Sunday's Mass, which will follow the Armenian rite, the Pope will officially declare Armenian Saint, Gregory of Narek, as a Doctor of the Church.