Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Հռոմի Պապի՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան պաշտոնական այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն և հանդիպումներ կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Այցի շրջանակներում ապրիլի 10-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վիտտորիանո թանգարանային համալիր, որտեղ կդիտի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Հայաստան. Տապանի ժողովուրդ» ցուցահանդեսը:
Նեապոլ քաղաքի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում Հանրապետության Նախագահը ապրիլի 11-ին ներկա կգտնվի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և կարդինալ Սեպեի կողմից մատուցվելիք եկեղեցական արարողությանն ու Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի՝ Ջուղայի խաչքարերից մեկի կրկնօրինակ խաչքարի բացման և օծման արարողությանը:
Իտալիայում նախատեսված է նաև Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը միջազգային կազմակերպություններից մեկի՝ ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրենի հետ:
Հանրապետության Նախագահն ապրիլի 12-ին կայցելի Վատիկան, որտեղ կմասնակցի Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցվելիք պատարագին՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:

Armenian President to pay official visit to Italy and the Vatican
Armenian President Serzh Sargsyan will travel to Italy for an official visit on Wednesday evening. He will meet with the country’s top officials, the presidential press service reported.
On Friday, the President will visit the Vittoriano Museum Complex in Rome, where he will watch the exhibition titled 'Armenia: People of Ark' dedicated to the Armenian Genocide centennial.
On Saturday, Serzh Sargsyan will attend the Mass that will be celebrated by Catholicos of All Armenians Karekin II and Cardinal Sepe at the Saint Gregory the Illuminator Church in Naples. He will participate in the unveiling and consecration ceremony of the copy of one of the cross-stones of Jugha dedicated to the Armenian Genocide.
In Italy, the Armenian leader is expected to meet with the head of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
On Sunday, President Sargsyan will visit the Vatican, where he will attend a Mass in St. Peter’s Basilica Pope Francis will celebrate to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide.