«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Ցեղասպանութունները ծնվում են ինչ-որ մեկի մտքում
Այսօր զրուցել ենք Հայոց ցեղասպանության մասին գիրք գրելու նպատակով Հայաստանում գտնվող իրաքցի ակադեմիկոս, գրող, քաղաքական ակտիվիստ, «Մասարաթ» հիմնադրամի տնօրեն և Իրաքի կրոնների միջև երկխոսության հանձնաժողովի անդամ Սաադ Սալումի հետ:
-Պարոն Սալում, ինչպե՞ս սկսեցիք զբաղվել ցեղասպանագիտությամբ:
-Ինձ այս ուսումնասիրություններին բերեց Իրաքի ներկայիս վիճակն ու համամարդկային խնդիրները: Մեր նորագույն պատմության մեջ Իրաքում իրար հետևից մի քանի տարբեր ցեղասպանություններ են տեղի ունեցել և տեղի ունենում: Իրաքյան բանակի կողմից 1933թ.-ին տեղի ունեցավ ցեղասպանություն ասորիների նկատմամբ, անցյալ դարի 50-ական թվականներին Իրաքի բոլոր հրեաները ստիպված էին դուրս գալ այնտեղից: Նույնը տեղի ունեցավ նաև 70-ականներին՝ քրդերի հետ, ովքեր նույնպես մեծամասամբ հեռացան Իրաքից: 80-ականների վերջում տեղի ունեցավ շիա իրաքցիների և քրդերի ցեղասպանություն: Եվ, իհարկե, բոլորս ականատես եղանք, թե այս ամառ ինչ տեղի ունեցավ եզդիների հետ:
Ակնհայտ է` այսօր աշխարհը ձախողվել է ցեղասպանությունների դեմ պայքարի հարցում: Հետաքրքրվելով ու պաշտպանելով հայերին ու հայկական ցեղասպանության թեման` առաջին հերթին կատարում եմ իմ պարտքն ու փորձում եմ պաշտպանել համամարդկային արդարությունը: Հետագա ցեղասպանությունները կանխելու համար՝ մենք պետք է գնանք դեպի այս երևույթի արմատներ, իսկ դա Հայոց ցեղասպանությունն է:
-Խոսեցիք ցեղասպանությունների կանխարգելման մասին: Ըստ ձեզ` ի՞նչ մեխանիզմներով աշխարհը պետք է կարողանա կանխագուշակել ու կանխարգելել հնարավոր ցեղասպանությունը:
-Ըստ իս՝ այս հարցում միջազգային կառույցները ձախողվել են: Այսօր մենք առաջին հերթին պետք է ստեղծենք հատուկ կառույցներ, որոնք կհետևեն գործընթացին:
Պիտի ընդլայնվի այն երկրների ցուցակը, որոնք ընդունել են, ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս քայլը պարտադիր է, որպեսզի մենք համոզված լինենք` միջազգային կառույցներն ու հասարակությունը ընդունելով եղելությունը`պատրաստ է կանխել հաջորդ նման ոճրագործությունները:
Բացի այդ պետք է ստեղծվի մի ընդհանուր իրավական համակարգ այս հարցի վերաբերյալ: Պետք է տեղի ունենան որոշակի դատական գործընթացներ, ինչպես տեղի ունեցավ, օրինակ, Հարավսլավիայի դեպքում: Պետք է զերծ մնանք երկակի ստանդարտներից` հակառակ դեպքում՝ ստացվում է, որ որոշ երկրների դեպքում ոճրագործները կրում են իրավական պատասխանատվություն, իսկ մյուսների դեպքում` ոչ:
Մեծ դեր պետք է տրվի ՄԱԿ-ին, մասնավորապես` ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է հետևի աշխարհում տեղի ունեցողին և ճիշտ ժամանակին կանխարգելի ամեն վտանգ: Պետք է նշեմ, որ Քոֆֆի Անանի ժամանակ նրա խորհրդականներից մեկը նշանակվել էր հատուկ ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ աշխատելու համար:
Այդ խորհրդականն ամբողջ աշխարհում հավաքում էր որոշակի տեղեկություններ՝ ցեղասպանության նախանշանների վերաբերյալ, սակայն իրականում դա էլ արդյունք չէր տալիս...
-Պարոն Սալում, ակնհայտ է, որ Հայոց ցեղասպանության իրականացման ընթացքում ամբողջ աշխարհը լուռ հետևողի դերում էր: Վերջին` եզդիների դեպքը ցույց տվեց, որ հարյուր տարի հետո էլ գրեթե ոչինչ չի փոխվել: Վերջիվերջո, սկսում է թվալ, որ ցեղասպանություններն ինչ-որ տեղ ձեռնտու են նաև գերտերություններին ու միջազգային քաղաքականության մի մասն են...
-Սա շատ կարևոր հարց է: Իսկապես, Ցեղասպանության ժամանակ, այսպես կոչված մեծ պետությունները լուռ էին ու իրենց վարքը շարունակվում է նաև հիմա: Ընդհանրապես ես կարծում եմ, որ դիտորդի դերում լինելը նույնն է, թե մասնակից լինել ոճրագործությանը: Կա երկու տեսակի հանցագործ` հանցագործ-դիտորդ և հանցագործ-իրականացնող:
Իհարկե, այդ «լուռ» պետություններից շատերը հիանալի գիտեն իրականությունն ու այն անհրաժեշտության դեպքում շահարկում, օգտագործում են քաղաքական նպատակներով: Այնպես որ` ինչպես Հայոց ցեղասպանության, այնպես էլ` մյուս դեպքերում մենք չենք կարող հույս դնել խոշոր տերությունների քաղաքականության վրա: Պիտի հիմք ընդունենք մարդկային խիղճը, որովհետև, ի վերջո, ցեղասպանությունների հետևանքով զոհվում են ամբողջական ազգեր, այլ ոչ թե իշխանություններ:
-Դուք էլ խոսեցիք ցեղասպանությունների իրավական դատապարտման անհրաժեշտության մասին: Մեր դեպքում հաճախ 100-ամյա շեմը համարում են ջրբաժան: Ըստ ձեզ, ունե՞ն նման հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ և իրավական տեսանկյունից`ի՞նչ հիմքեր ունենք մենք:
-Ես կարծում եմ, որ 100-ամյա տարելիցը շատ կարևոր է ու խորհրդանշական: Ստացվում է, որ 100 տարի անց էլ հայերի նկատմամբ արդարությունը դեռ չի հաստատվել: Իսկ մյուս ազգերի համար այս տարելիցը նշանակում է, որ 100 տարի է, ինչ չճանաչված Հայոց ցեղասպանությունը հիմք է դարձել այլ ոճրագործությունների համար:
Ես կարծում եմ, որ եթե Հայոց ցեղասպանությւոնը ժամանակին ճանաչվեր ու դատապարտվեր` չէր լինի Հոլոքոստը, չէր լինի Ռուանդայի ցեղասպանությունը, Կոսովոն, Դարֆուրը, եզդիների ցեղասպանությունը…Կարծում եմ, որ 100-ամյա տարելիցով մենք պետք է ոչ ասենք` ոչ այդ բոլորին: Պետք է մտածենք այսպես`այս ողբերգական իրողությունները պետք է կանխվեն հենց 100-ի վրա` վերջ: Ինչ վերաբերում է իրավական կողմին` կարծում եմ, որ Հայաստանը պետք է ցեղասպանության իրողության մասին տեղյակ պահի իսլամական աշխարհը:
Հաշվի առնելով, որ սա, ի վերջո, տեղի է ունեցել մուսուլմանների կողմից` քրիստոնյաների դեմ` պետք է խուսափել խնդիրը կրոնական դարձնելուց: Պետք է պարտադիր նշել, որ սա մի ազգային միավորի կողմից մեկ այլ ազգային միավորի ոչնչացում էր:
Եթե նայենք` ոչ մի կրոնում չկա որևէ արդարացում նման ոճրագործության համար` և՛ իսլամում, և՛ քրիստոնեությունում, և՛ որևէ այլ կրոնում:
Հայերը պետք է իրենց ողբերգության հիշատակը վերածեն ուժի: Հայաստանի իշխանությունները պետք է ակտիվ աշխատեն ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ: Իսկ 100-ամյակին ընդառաջ ընտրված «Հիշում ենք և պահանջում» կոչը, կարծում եմ, ավելի լավ կլիներ, եթե վերափոխվեր ու դրան ավելացվեր, որ «մենք կարգելենք մյուս ժողովուրդների նկատմամբ նման ոճրագործությունների իրականացումը»:
-Ճի՞շտ եմ հասկանում ձեր միտքը. քանի որ հայերը իրենց նկատմամբ տեղի ունեցած ոճրագործության համար արդար դատ չգտան` հիմա մենք ինքներս պիտի ստանձնենք այդ դատավորի դերն ու հնարավորինս օգնենք մյուս ժողովուրդներին:
-Այո: Ինչպես ասացի, այսօր հայկական Ցեղասպանության ճանաչումը դարձել է համամարդկային արդարութան պահանջ: Սա առհասարակ ցեղասպանութունների դեմ պայքարի ճանապարհի սկիզբն է: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը միայն հայերի խնդիրը չէ և սա երևի ամենադիպուկ պատասխանն է այն հարցի, թե ինչու՞ եմ օրինակ ես զբաղվում այս ամենով:
Իմ գրված գրքերը հիմնականում վերաբերում են Իրաքում կրոնական, ազգային փորքրամասնությունների ճակատագրին: Դրանցից մեկը կոչվում է «100 հորինվածք փոքրամասնությունների մասին»: Այդ գրքում ես մի գաղափարի վրա եմ կենտրոնանում` բոլոր ցեղասպանութուններն առաջին հերթին ծնվում են ինչ-որ մեկի մտքում: ՈՃրագործին միշտ ինչ-որ արդարացում է պետք, որն էլ հետո անվանվում է գաղափարախոսություն: Ես անդրադառնոմ եմ` օրինակ հենց այսօր «Իսլամական պետության» կատարած գործողություններին: Իմ գլխավոր շեշտադրումն այն է, որ եթե մենք նույնիսկ հաղթենք «Իսլամական պետությանը»` միևնույն է, մնալու է այն գաղափարը, որով իրենք արդարացնում, ծածկում են իրենց արարքներն: Տեղի ունեցողին իսկապես վերջ տալու համար՝ մենք առաջին հերթին պետք է հաղթենք այդ գաղափարը:
Իսկ հիմա ես Հայաստանում եմ, որպեսզի գիրք գրեմ Հայոց ցեղասպանության մասին:  Այն կոչվելու է «Լռություն և մոռացություն»: Պատմությունը կսկսվի Հայոց ցեղասպանությունից ու կավարտվի եզդիների ցեղասպանությամբ: Դրանով ես ցույց կտամ, որ նորից ու նորից` այդ բոլոր իրողությունները փողկապակցված են ու մեկի ժխտումը հանգեցնում է մյուսների իրագործմանը:
-Պարոն Սալում, ի վերջո, աշխարհի ի՞նչ արձագանք սպասենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
-Անկեղծ ասած, անցած 100 տարվա պատմությունը տեսնելով`ես շատ բան չեմ սպասում: Այնպես որ`վատատես եմ այս առումով, բայց սա չի նշանակում, որ պիտի կանգ առնեմ, չաշխատեմ արդարութան հաստատման ուղղությամբ ու չպայքարեմ...

“The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. All Genocides are first of all born in somebody's mind
09/04/2015 09:40
Today we talked to Saad Saloum who is in Armenia to write a book about the Armenian Genocide. He is an Iraqi academic, writer, political activist, the head of the "Masarat" foundation and a member of Iraqi dialogue between religions Committee.
-Mr Saloum, how did you deal with the Genocide Studies?
-The current situation in Iraq and global issues led me to these studies. Several different genocides have occurred and occur one after another in our modern history in Iraq. In 1933, the Assyrian Genocide organised by Iraqi army. In 50-ies of the last century, the Jews were forced to leave Iraq. The same thing happened in the 70s with the Kurds, who also left Iraq. Iraqi Shiite and Kurdish Genocide took place in the late '80s. And, of course, we all witnessed what happened with the Yezidis this summer. It is obvious that the world has failed with the fight against genocides. First of all, I do my duty and I try to protect human justice defending the Armenians and the Armenian Genocide theme. We need to go back to the roots of this phenomenon for preventing future genocides and that is the Armenian Genocide.
-You talked about the prevention of genocides. In your opinion, by what mechanisms can the world predict and prevent possible genocide?
-Let me tell you once more: the international institutions have failed in this issue. Today, firstly we need to create special structures which will follow the process. The list of countries that have adopted the Armenian Genocide must be expanded. This is for to be sure that these international institutions and society are willing to prevent next similar crimes accepting the fait. In addition to, a common law should be set upon this issue. Certain legal proceedings should occur, such as the case of Yugoslavia. We need to stay away from double standards. Otherwise, it turns out that in some countries the perpetrators are liable and in other countries they are not. A great role must be given to the UN. Particularly the UN Security Council must follow the world events and prevent any danger just in time. I should mention that Kofi Annan had appointed a special advisor for the prevention of genocide during his work. This consultant gathered some information about the signs of genocide from all over the world, but in reality it also did not give any result.
-Mr. Saloum, it is clear that the whole world silently followed the Armenian Genocide. Yezidis case showed that nothing has been changed almost hundred years later. Finally, it seems that genocides are somewhere beneficial to the great powers and they are part of international politics.
-This is a very important issue. Indeed, the so-called great powers were silent during the genocide and their conduct continues even now. Generally, I think the role of observer is the same as to be involved in crime. There are two types of criminal: criminal-observer and criminal-implementer. Of course, many of these countries are well aware of the reality and manipulating it if necessary, use for political purposes. Therefore, as well as in Armenian Genocide we can’t rely on politics of big powers. We should consider the human conscience, because the entire nations are killed in the genocides but not the authorities.
-You also spoke about the necessity of legal conviction of the genocides. In our case the 100-year threshold is often considered to be the watershed. In your opinion, do such crimes have a statute of limitations and what basis do we have from the point of legal perspective view?
-I think that the 100-year anniversary is very important and symbolic. It turns out that the justice towards the Armenians has not been confirmed yet after 100 years. While for other nations this anniversary means that it is already 100 years that the unrecognized Armenian Genocide has become a basis of other crimes. I think if the Armenian Genocide was recognized and condemned in time there would be no Holocaust, the Rwandan Genocide, Kosovo, Darfur, Yezidis Genocides. I think that with the 100-year anniversary, we must not say “no” to all of them. We should think so: these tragic events should be prevented by this number 100, that’s it. As for the legal side, I think that Armenia should inform Islamic world about the genocide. Considering, that this has occurred against the Christians by the Muslims, we should avoid making an issue religious. It must necessarily indicate that this is a destruction of a national unit by another national unit.
There is no justification for such crime: not in Islam, Christianity, and other religions. Armenians need to transmute their tragedy memory into strength. Armenia's authorities should actively work towards the prevention of genocides. I think it would be better if "We remember and demand” of the 100th anniversary is changed into “We will prohibit such crimes in respect of other nations”.
- So you mean the following: as the Armenians haven’t got a fair trial for the genocide, we must assume the role of judge and help other people if possible.
- Yes. As I said, nowadays the recognition of the Armenian genocide has become a universal requirement for righteousness. Generally this is the beginning of a struggle against genocides. Armenian Genocide recognition is not only Armenian’s problem and this is probably the most accurate answer to the question, “why am I doing all this”. My books are mainly related to Iraq's religious, fate of ethnic minorities. One of them is called "100 setups about the minorities." In this book, I focus on one idea: all Genocides are first of all born in somebody's mind. The villain always needs some excuse which is then called ideology. For instance, nowadays I refer to the "Islamic state" actions. My main emphasis is that even if we win "Islamic state", there will be the idea by which they justify and cover their actions. First of all, we really need to put an end to these things winning this idea. And now I'm in Armenia to write a book about the Armenian Genocide. It will be called "Silence and oblivion." The story will start from the Armenian Genocide and end with Yezidis Genocide. I will prove that all these things are interconnected and the denial leads to other implementation.
- Mr Saloum, eventually what reaction we are to wait from the world in 100th anniversary of the Armenian Genocide?
- To tell the truth, looking back over the past 100 years of history I do not expect much. Therefore, in this case I am a pessimist, but this does not mean that I will stop, not struggle and not work on the establishment of righteousness.