Բ. Սահակյան. Սումգայիթում, Բաքվում հայերի ջարդերը Եղեռնին արժանի գնահատական չտալու արդյունք են
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը  «Հայոց ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն» միջազգային  գիտաժողովի մեկնարկի կապակցությամբ ուղերձ է հղել, որում մասնավորապես ասված է.
«Չափազանց խորհրդանշական է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողովն անց է կացվում հենց Արցախում: Ուղիղ մեկ դար առաջ հայ ժողովուրդը ենթարկվեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից պետականորեն ծրագրված և դաժանաբար իրականացված ցեղասպանության, զրկվեց պատմական հայրենիքի մեծ մասից և դարձավ տարագիր` սփռվելով աշխարհով մեկ: Մարդկության պատմության մեջ հայտնի այդ աննախադեպ Եղեռնը չստացավ արժանի գնահատական, ինչն էլ ծնեց նոր ոճրագործություններ: 1988-ին Սումգայիթում ու 1990-ին Բաքվում կազմակերպված հայերի ջարդերը և արցախահայության դեմ սանձազերծված պատերազմը դրա վառ վկայությունն են: Սակայն այս անգամ մեր ժողովրդին բնաջնջելու հակառակորդի ծրագրերը դատապարտված էին ձախողման, քանզի դարավոր ցավն ու կորուստը ուժեղացրել էին հայի ազատատենչ ոգին, դարձրել նրան ավելի ամուր ու անսասան:
Արցախյան ազատամարտի տարիներին համայն հայությունը ոտքի ելավ մեկ մարդու պես` պաշտպանելու իր պապենական հողը, հնագույն լեզուն, հավատքն ու մշակույթը, սեփական ձեռքերով կերտելու իր ճակատագիրը: Համազգային միասնությունն ու համախմբվածությունը և հայոց անկախ պետականությունը դարձան մեր հաղթանակների գրավականն ու խորհրդանիշը, ինչը պետք է պահել ու փայփայել աչքի լույսի պես: Այս գիտակցությամբ ու համոզմունքով մենք կարողացանք դիմակայել թշնամուն, հաղթահարել բոլոր փորձություններն ու դժվարությունները և կառուցել երկու հայկական պետություններ, որոնք այսօր ձեռք ձեռքի կերտում են իրենց հուսալի ապագան:
Վստահ եմ, որ գիտաժողովն արդյունավետորեն կլուծի իր առջև դրված խնդիրները և արժանի ներդրում կունենա  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում»,- Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ ասված է ուղերձում:

Бако Саакян: Армения и Карабах рука об руку создают свое надежное будущее
Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян сегодня выступил с обращением по случаю начала международной конференции «Геноцид армян как преступление против человечества». Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В обращении говорится:
Приветствую всех вас на арцахской земле и поздравляю с началом столь важного мероприятия.
Вы выполняете большую работу по изучению и осуждению преступлений против человечества, защите и распространению основных прав и свобод человека, демократических норм и принципов, общечеловеческих ценностей. Это особая миссия, которая достойна высокой оценки.
Весьма символично, что международная конференция, посвященная 100-летию Геноцида армян, проводится именно в Арцахе. Ровно век назад армянский народ подвергся геноциду, запланированному и зверски осуществленному на государственном уровне Османской Турцией, лишился большей части исторической родины и стал изгнанником, рассеявшись по всему миру. Этот известный в истории человечества беспрецедентный Геноцид не получил достойной оценки, что и породило новые преступления. Резня армян, организованная в 1988 году в Сумгаите и в 1990 году в Баку, а также развязанная против армян Арцаха война стали ярким тому свидетельством. Однако на сей раз планы противника по истреблению нашего народа были обречены на провал, поскольку вековая боль и потери укрепили свободолюбивый дух армян, сделали их еще более крепкими и непоколебимыми.
В годы Арцахской освободительной борьбы армянство всего мира как один человек поднялось на защиту земли отцов, своего древнейшего языка, веры и культуры, права самому вершить собственную судьбу. Общенациональное единство, солидарность и независимая армянская государственность стали залогом и символом наших побед, что нужно хранить как зеницу ока. Глубоко осознавая эту истину, мы сумели противостоять противнику, преодолеть все испытания и трудности, построить два армянских государства, которые сегодня рука об руку создают свое надежное будущее.
Уверен, что конференция эффективно решит поставленные перед ней задачи и внесет достойный вклад в дело признания Геноцида армян.