Նախագահ. Հայ և իտալացի ժողովուրդները պատմական կապերի, համագործակցության հարուստ անցյալ ունեն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին հանդիպում է ունեցել Հռոմի քաղաքապետ Ինյացիո Մարինոյի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ամեն անգամ հաճույքով է ժամանում «հավերժական քաղաք»՝ Հռոմ, որտեղ յուրաքանչյուր քայլափոխի կարելի է ականատես լինել պատմամշակութային հարուստ ու անկրկնելի ժառանգության: Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել, որ այդ ժառանգության համայնապատկերում իր ուրույն տեղն ունի նաև հայկական մշակույթը, ինչը, ըստ նրա, պատահական չէ, քանի որ հայ և իտալացի ժողովուրդները պատմական կապերի ու համագործակցության հարուստ անցյալ ունեն: Նախագահը նշել է, որ հաճույքով է հիշում նախորդ այցը Իտալիա, երբ առիթ է ունեցել Հռոմին նվիրել հին հայկական խաչքար՝ ի նշան հայ-իտալական հավերժական բարեկամության:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից տեղեկացնում են, որ ՀՀ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Երևանն ու Հռոմը համագործակցության մեծ ներուժ ունեն և հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում իրավական հիմքեր կստեղծվեն երկու մայրաքաղաքների միջև կապերն առավել զարգացնելու և խորացնելու համար: Նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ գործում Հռոմի քաղաքապետն իր անձնական ներդրումը կբերի: Քաղաքապետ Ինյացիո Մարինոյին Հանրապետության հրավիրել է այցելել Երևան:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ միջպետական հարաբերությունների առանցքում կարևոր դերակատարություն ունի ապակենտրոնացված համագործակցությունը, որը տարեցտարի ընդլայնվում է: Հաշվի առնելով աշխարհում ապակենտրոնացված համագործակցության և հանրային դիվանագիտության դերի բարձրացման միտումները՝ զրուցակիցները վստահություն են հայտնել, որ երկու մայրաքաղաքների միջև շփումների ակտիվացումը նոր որակ կհաղորդի երկկողմ կապերին:
Անդրադառնալով հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե տեղյակ է, որ ինչպես աշխարհի շատ անկյուններում, Հռոմում ևս անց են կացվում և մինչև տարեվերջ տեղի են ունենալու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բազում միջոցառումներ։ Նախագահը բարձր է գնահատել 2000թ. Հռոմի քաղաքային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության միաձայն ճանաչումը: Նախագահի խոսքով, Իտալիայի ավելի քան 60 նահանգային և քաղաքային խորհուրդների մակարդակով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Հայաստանը դիտարկում է թե՛ որպ ես հավատարմություն համամարդկային արժեքներին և թե՛ հայ ժողովրդի հանդեպ համերաշխության դրսևորում: Այս համատեքստում Սերժ Սարգսյանը պատահական չի համարել նաև այն փաստը, որ «հավերժական քաղաքում» տեղադրված է Հայոց Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակ:
Հանդիպմանը ՀՀ նախագահը և Հռոմի քաղաքապետն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Իտալիայի միջև հումանիտար կապերի զարգացմանը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրներն էլ հարուստ մշակութային պատմություն ունեն, և օրինաչափ է, որ այս բնագավառը հայ-իտալական հարաբերությունների կարևոր բաղկացուցիչն է։
Անդրադարձ է եղել նաև Իտալիայի հայ համայնքի գործունեությանը: Հայաստանի ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է, որ Իտալիայի իշխանությունների և իտալացի ժողովրդի բարեհաճ վերաբերմունքի շնորհիվ հայերը պատմության ընթացքում մեծ հաջողությունների են հասել իտալական հողի վրա՝ գիտության, արվեստի, սպորտի, գործարարության ոլորտներում` իրենց համեստ ներդրումն ունենալով նաև Իտալիայի բարգավաճման գործում:
Հռոմի քաղաքապետի հետ հանդիպումից հետո Սերժ Սարգսյանն այցելել է Վիտտորիանո թանգարանային համալիր, որտեղ դիտել է «Հայաստան. տապանի ժողովուրդ» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են Հայաստանի 3000-ամյա պատմությունն ու Իտալիայում հայերի ներկայությունը փաստող մի շարք նյութեր։ Այս ցուցահանդեսով մեկնարկել են Իտալիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները, որտեղ հատուկ բաժնով ներկայացված են նաև այդ ոճրագործության վկայությունները։
Նշվում է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել նաև իտալական «Corriere della seara» օրաթերթին` պատասխանելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և 100-րդ տարելիցի հիշատակման միջոցառումների, հայ-իտալական և Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների վերաբերյալ և բազմաթիվ այլ հարցերի:

The Armenian President thanked for the warm reception and noted that every time it is with pleasure that he visits Rome – the Eternal City – where one can witness a rich and inimitable historical-cultural heritage at every step. Serzh Sargsyan said it is symbolic that Armenian culture, too, occupies its unique place in that heritage panorama which, according to him, is no accident because the Armenian and Italian peoples have a rich tradition of historical ties and cooperation. The President noted that it is with pleasure that he recalls his previous visit to Italy when he had a chance to present an old Armenian cross-stone to Rome, as a token of eternal friendship between Armenia and Italy.
Serzh Sargsyan expressed confidence that Yerevan and Rome have great potential for cooperation and expressed the hope that in the near future, legal bases will be established to further develop and deepen ties between the two capitals. The President expressed the hope that the Rome mayor will bring his personal contribution towards that goal. The Armenian President invited Mayor Ignazio Marino to visit Yerevan.
The interlocutors agreed that the decentralized cooperation, which has been expanding year after year, lies at the core of interstate relations. Taking into account the increasing role of decentralized cooperation and public diplomacy in the world, the interlocutors expressed confidence that the intensification of ties between the two capitals will add a new dimension to bilateral ties.
Touching upon the commemorative events marking the Armenian Genocide Centennial, President Serzh Sargsyan noted that he is aware that like in many corners of the world, numerous events devoted to the Armenian Genocide Centennial are being held in Rome and are yet to be held till the end of the year. The President praised the unanimous recognition of the Armenian Genocide by the City Council of Rome in 2000. According to the President, Armenia regards the recognition of the Armenian Genocide by more than 60 Italian provincial and municipal councils both as loyalty to universal values and as a manifestation of solidarity with the Armenian people. In this context, Serzh Sargsyan said it is no accident that there is a memorial plaque honoring the innocent victims of the Armenian Mets Eghern installed in the Eternal City.
At the meeting, the RA President and the Rome mayor also reflected upon the development of humanitarian ties between Armenia and Italy, emphasizing that both countries have a rich cultural history, and it is natural that this area is an important component of Armenian-Italian relations.
The parties also touched upon activities carried of the Armenian community in Italy. The RA President noted, in particular, that owing to the sincere attitude of Italian authorities and the Italian people, throughout history Armenians have managed to achieve great success on the Italian land in the areas of science, arts, sports, business, thereby making their modest contribution to the prosperity of Italy.
Following his meeting with the Rome mayor, President Serzh Sargsyan visited the Vittoriano Museum Complex where he watched the exhibition titled “Armenia: People of the Ark” which displays Armenia’s 3000-year-old history and a number of materials documenting Armenians’ presence in Italy. This exhibition gave a first start to the events marking the Armenian Genocide Centennial in Italy which also contain a special section on the testimonies of that crime.
Today, the RA President also gave an interview to the Corriere della Sera, an Italian daily newspaper, responding to questions related to, inter alia, the recognition of the Armenian Genocide and the Centennial commemorative events and to Armenian-Italian and Armenia-European Union relations.