Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հռոմի Պապի հայտարարությանը
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից այսօր Հայոց ցեղասպանության մասին արված  հայտարարությանը:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Հռոմի պապի այսօրվա հայտարարությունը չի համապատասխանում անցյալ նոյեմբերին Թուրքիա կատարած այցի ընթացքում հղած նրա խաղաղության, երկխոսության կոչին:
«Վատիկանի դեսպանին տեղեկացրել ենք, որ վստահության կորստի պատճառ դարձած այսօրվա զարգացմանն անպայման պատասխան ենք տալու»,- ասված է ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Պապի հայտարարությունը մեծ հիասթափության պատճառ է դարձել ու ցավ պատճառել:
Թուրքիան Պապին մեղադրել է նաև  «Պատմական իրողություններից հեռու» հայտարարություն անելու մեջ, դեպքերը միակողմանի ներկայացնելու, քրիստոնյա հայերին պաշտպանելու և մուսուլման զոհերին չհիշատակող հայտարարություններ անելու համար:
Հիշեցնենք, որ Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված սուրբ պատարագի ժամանակ Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն արտաբերել է Ցեղասպանություն բառը, որին հետևել է Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանի կանչը:

Turkey’s Foreign Ministry has issued a response to Pope Francis’ statement recognizing the 1915 mass killings of the Armenians as a crime of genocide.
In a press release issued Sunday, it says that the remark is not in line with the Pontific's calls for peace and dialogue made during a visit to the country in November.
“Statements which are controversial in every aspect, based on prejudices, distorting the history and confining the sufferings in Anatolia, amid the conditions of World War I, to a single religious community are declared null and void by the Republic of Turkey and the Turkish nation," reads the statement.
In his address delivered at the rite Mass in Vatican's St Peter's Square on Sunday, the Pope described the 1915 events as the “first genocide of the 20th century”.