Է. Նալբանդյան. Ժխտողականությունը մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների դուռ է բացում
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է իտալական Adnkronos.com կայքի հարցերին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ  հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
-Ի՞նչ տպավորություն ունեք Հռոմի Պապի Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ արված հայտարարությունից։
-Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հռոմի պապ Ֆրանցիկոս I-ի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ մատուցված պատարագին արված հայտարարությունը կարևոր ուղերձ էր համերաշխության, զորակցության հայ ժողովրդին, ուղերձ էր նաև՝ ի աջակցություն միջազգային հանրության ջանքերի՝ ուղղված մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների, ցեղասպանությունների կանխարգելմանը։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի դժգոհությունը Հռոմի Պապի այս հայտարարարության կապակցությամբ։
-Սա աշխարհի 1 մլրդ 200 միլիոն կաթոլիկների հոգևոր առաջնորդի խոսք է։ Եթե Թուրքիայում համաձայն չեն այդ կարծիքի հետ, համաձայն չեն Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած բազմաթիվ երկրների, միջազգային կառույցների կարծիքի հետ, ապա դա Թուրքիայի խնդիրն է, այլ ոչ թե՝ միջազգային հանրության։
Դա փաստում է, որ Թուրքիան և միջազգային հանրությունը խոսում են տարբեր լեզուներով։
Սա ևս մեկ ապացույց է, որ Թուրքիան շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը պետական մակարդակով՝ դրանով իսկ վերցնելով Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից իրականացված հանցագործության պատասխանատվությունը։
Առաջնորդվելով համամարդկային վեհ արժեքներով, իր իմաստուն խոսքն ասաց Հռոմի Պապը՝ «Քողարկել կամ ժխտել չարիքը նշանակում է արնաքամ անել վերքը առանց վիրակապելու»։
Ժխտողականությունը հաշտեցման դուռ չի բացում, այն մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների դուռ է բացում։

Turkey is continuing its policy of denial on state level, thus assuming responsibility for the crime committed by the authorities of the Ottoman Empire
14/04/2015 09:55
Foreign Minister Edward Nalbandian’s answer to the questions of Adnkronos.com Italian website.
Question: What impression do you have from the Pope’s statement on the Armenian Genocide?
Answer: The address by HH Pope Francis I during the Sunday Mass service in Rome marking the Centennial of the Armenian Genocide was an important message of solidarity with the Armenian people, it was also a message of support to the efforts of the international community for the prevention of new crimes against humanity, new genocides.
Question: How would you comment Turkey’s displeasure with respect to this statement?
Answer: These are the words of the spiritual leader of 1 billion 200 million Catholics of the world. If in Turkey they do not agree with this approach, do not agree with the approach of many countries, international organizations which have recognized the Armenian Genocide, it is the problem of Turkey, and not of the international community.
It shows that Turkey and the international community are talking in different languages.
That is yet another proof that Turkey is continuing its policy of denial on state level, thus assuming responsibility for the crime committed by the authorities of the Ottoman Empire.
Led by universal noble values the Pope wisely said: “"Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it.”
Denial is not opening the door to reconciliation, it is opening the door to new crimes against humanity.