«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Գերմանիայում աննախադեպ պատարագ է սպասվում
Այսօր զրուցել ենք թուրքագետ, լրագրող, գերմանական «Tageszeitung» օրաթերթի թղթակից Տիգրան Պետրոսյանի հետ:
- Հայոց ցեղասպանության հարցում Գերմանիայի քաղաքական դաշտում ի՞նչ փոփոխություններ կարելի է սպասել 100-ամյակին ընդառաջ:
- Ապրիլի 24-ին Գերմանիայի խորհրդարանում` Բունդեսթագում, նախատեսվում է շուրջ 65 րոպե տևողությամբ քննարկում՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ նոր նախագծի շուրջ: Ձախերի խոհրդարանական խմբակցությունն առաջարկում է նոր բանաձև ընդունել` օգտագործելով Ցեղասպանություն բառը: Կանաչները ևս կողմ են այս նախաձեռնությանը: Իշխող կոալիցիայի (ՔԴՄ/ՔՍՄ և Սոցիալ Դեմոկրատներ) մեջ կան մի շարք պատգամավորներ, ովքեր ևս կառավարությունից պահանջում են հստակ դիրքորոշում` 1915 թ.-ի կոտորածները Ցեղասպանություն որակելով: Այս հարցում, կարծես թե, գերմանական մամուլը շտապել է կրքերը հանգստացնել: Մասնավորապես Tagesspiegel օրաթերթը գրել է, որ խորհրդարանական կոալիցիայի և ԱԳՆ-ի ճնշմամբ Ցեղասպանություն բառը նախագծից պետք է որ դուրս մնա:
Մյուս կողմից, կարծես թե, կա Գերմանիայի նախագահի կամքը` իրերն անվանել իրենց անուններով: Ապրիլի 23-ին Բեռլինի տաճարում Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկը կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագին: Սա աննախադեպ է Գերմանիայի պատմության մեջ, երբ երկրի նախագահը առհասարակ մասնակցելու է  նման արարողակարգի:
- Այս օրերին Բեռլինում են հայ և թուրք լրագրողները:  Հանդիպումներն ընթանում են Ձեր թերթի խմբագրության հարկի տակ: Ինչ՞ կոնկրետ արդյունքներ եք ակնկալում:
- 15 լրագրողներ՝ Թուրքիայից և Հայաստանից, այդ թվում Aysor.am-ի լրագրողը, Բեռլինում ծանոթանում են Գերմանիայի անցյալին ու ներկային, Հոլոքոստի պատմությանը, հանդիպումներ ունենում Բունդեսթագում և ԱԳՆ-ում: Լրագրողները ծրագրի վերջում գերմանական օրաթերթում հրատարակելու են իրենց հոդվածները՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Ուշագրավ է, որ մենք լրագրողներ ենք ընդգրեկել նաև Լեռնային Ղարաբաղից:  Շնորհիվ Tageszeitung-ի արտաքին քաղաքականության հարցերով խբագիր Բարբարա Օերթելի՝ մենք ունենք այսօր նման ծրագիր:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում հայկական համայնքների դերը Ցեղասպանության ճանաչման գործում:
- Գերմանիայի գրեթե բոլոր քաղաքներում, որտեղ հայեր են ապրում, կազմակերպվում են Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված տարաբնույթ միջոցառումներ: Ինչ խոսք, ճանաչման գործընթացին նպաստող ցանկացած ներդրում պետք է գնահատել: Սակայն արդյունքն  առավել տեսանելի կլինի, եթե տարվող աշխատանքները կենտրոնացվեն: Ցավոք, հայկական համայնքերը միասնական չեն: Եվ սա բացառություն չէ Գերմանիայի դեպքում: Իհարկե, ողջունելի է, երբ  հայկական կազմակերպություններն ավելանում են, բայց մյուս կողմից պառակտումն առավել ակնառու է դառնում:  Միայն Բեռլինում գրեթե ամեն օր Ցեղասպանության թեմայով միջոցառումներ են կազմակերպվում, սակայն համախմբած ցույցի դուրս գալն, օրինակ, շատերն իրենց հարիր չեն համարում: «Ես իմ Կոմիտասը կլսեմ իմ համայնքում» կարգախոսը ցավոք հաճախ կարելի է լսել:  Հայերը, կարծես, ավելի շատ սիրում են մոմավառության գնալ, քան փողոցում ցույցի:
Վերջին ամիսներին ակտիվ աշխատանքներ է տանում ՀՀ դեսպանությունը Գերմանիայում` փորձելով համագործակցության եզրեր ստեղծել կառույցների միջև: Փետրվարին մեծ արձագանք գտավ Բեռլինի խորհրդարանի շենքում տեղի ունեցած միջոցառումը, որը կազմակերպել էր դեսպանությունը Բեռլինի հայ համայնքի հետ համատեղ: Սա, կարծես թե, նոր միտում է դառնում, երբ դեսպանությունը որպես հրավիրող կողմ է հանդես գալիս:
- Արդյոք Ցեղասպանության թեման դո՞ւրս է եկել հայկական շրջանակներից,  և ինչպիսի՞ն է գերմանացիների ներգրավածությունը ճանաչման  գործում:
- Անշուշտ, միայն հայկական գործոնով չէ, որ պետք է պայմանավորել հաջողության գրավականը: Ցեղասպանության ճանաչման և առհասարակ թեմայի ճանաչողության հարցում բավականին մեծ աշախատանքներ են տարվում:  Մաքսիմ Գորկու թատրոնը Բեռլինում իր` հայկական թեմատիկայի խաղացանկով լեցուն է պահում դահլիճները: Գերմանիայի պատմության թանգարանը, Պոտսդամում Լեպսիուսի տունը և մի շարք այլ հաստատություններ Ցեղասպանության թեմայով կազմակերպում են միջազգային գիատաժողովներ:
Մեծ ջանքեր է գործադրում Ցեղասպանության ճանաչման հանձնախումբը, հանձինս դրա ղեկավար Թեսսա Հոֆմաննի, ով կարողանում է միավորել հայերին, թուրքերին, քրդերին, հույներին ու ասորիներին` հանուն մեկ նպատակի` ընդդեմ ցեղասպանության: Այս կառույցի միջոցառումները, թերևս, ավելի համարձակ կարելի է գնահատել: Օրինակ, ուշագրավ է արդեն ավանդույթ դարձած ցույցը Բեռլինի ամենամեծ` Շեհիթլիք մզկիթի առաջ: Տեղը պատահական չէ ընտրված. թուրքական այս մզկիթի բակի գերազամանատանն են թաղված Ցեղասպանության կազմակերպիչներից Բեահեդդին Շաքիրն ու Ջեմալ Ազմին:
- Գերմանիայում առավել խոսվում է Հայոց ցեղասպանության հարցում գերմանական պատասխանատվության մասին: Արդյոք սա նո՞ր բանավեճի սկիզբ  կարելի է համարել:
- Ես կասեի` ճանաչողության նոր սկիզբ: Դեռևս 2005-ին  Բունդեսթագի բանաձևի մեջ նշվում է Գերմանիայի  պատասխանատվության մասին: Սա նորություն չէ, ուղղակի սրա մասին առավել շատ է խոսվում այսօր: Այս թեմայով լուսաբանումները հաճախակի են դարձել գերմանական լրատվամիջոցներում: Վերջերս լույս է տեսել գերմանացի լրագրող, հեղինակ Յուրգեն Գոթշլիխի գիրքը «Աջակցություն Ցեղասպանությանը. Գերմանիայի դերը հայերի ոչնչացման գործում»: Այս փաստը ևս մեկ կարևոր առանձնահատկություն է Գերմանիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում:

“The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. An unprecedented liturgy is expected in Germany
Today we talked to an expert of Turkish studies, journalist, German “Tageszeitung” correspondent Tigran Petrosian.
- What changes can be expected from the Germany's political arena ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide?
- The discussion of the new project about Armenian Genocide that lasts 65 minutes is expected in Bundestag on April 24. Left parliamentary faction proposes to adopt a new formula using the word “genocide”. The Greens are in favor of this initiative. There is a number of MPs from the ruling coalition (CDU / CSU and the Social Democrats), who also demands a clear stance on 1915 massacres as genocide. It seems that German media have rushed to calm the passions in this issue. Specifically “Tagesspiegel” newspaper wrote that the word “genocide” should come out from the project under the coalition and the MFA pressure. On the other hand, it seems that there is also German president's will to call a spade a spade. On April 23, German President Joachim Gauck will participate in the liturgy in memory of the victims of Armenian Genocide in Berlin Cathedral. This is an unprecedented event in German history, when the president participates in such procedures.
- These days Turkish and Armenian journalists are in Berlin.The meetings are held in your newspaper’s editorial. What specific results do you expect?
- 15 journalists from Turkey and Armenia, including journalist of Aysor.am get acquainted with Germany's past and present, Holocaust history, have meetings in Bundestag and the Foreign Ministry. At the end of the project the journalists will publish their articles on Armenian genocide in German newspapers. It is noteworthy that we have journalists from Nagorno-Karabakh. Thanks to editor of “Tageszeitung” for Foreign Affairs Barbara Oertel for such program.
- How do you assess the role of Armenian communities in recognition of Genocide?
-Genocide commemoration eventsare organized almost in all German cities where Armenians live. Of course, any contribution should be appreciated in promoting the recognition process. But the result will be more visible if the works are concentrated. Unfortunately, the Armenian communities are not united. And this is not an exception for Germany. Of course it is commendable that the organizations are increasing, but on the other hand, the dissolution becomes more evident. Armenian Genocide events are organized in Berlin almost every day, however, many people do not consider appropriate to be united in protests. Unfortunately, the slogan “I will listen to Komitas in my community” often can be heard.It seems that Armenians like to go for candle lightingmore than to protest in streets.
In recent months Embassy of Armenia in Germany actively tries to create a common ground for cooperation between the institutions. In February the event held in the Berlin parliament received a great response. It was organized by the Embassy in cooperation with the Armenian community in Berlin. It seems a new trend is formed in which the embassy is in the role of inviter.
- Is the theme ‘’Armenian Genocide” out of the scopes and how are Germans involved in the recognition of Genocide?
- Indeed, not only the Armenian factor should be conditioned for success. Rather large works are being carried out for Genocide recognition and generally in subject matter of cognition. Maxim Gorki Theatre in Berlin, with the repertoire of Armenian themes, is always full. German Historical Museum, Potsdam Lepsius house and a number of other institutions organize international conferences on Genocide.
The recognition committee with the head of Tessa Hofmann, who unites Armenians, Turks, Kurds, Greek and Assyrian for one reason only: it is to act against genocide, exerts great efforts.
The events held by these organizations should probably be estimated more adventurous, for example, the traditional demonstration in front of Berlin's largest mosque Shehitlik. The place is not chosen accidentally: Genocide perpetrators Beaheddin Shakirn and Jemal Azmi are buried in the courtyard of this Turkish mosque.
- German responsibility in Genocide is mostly spoken in Germany. Can this fact be considered the beginning of a new dispute or not?
- I’d rather say a new beginning of cognition. Yet in 2005 the German responsibility is mentioned in Bundestag resolution. This is not a new thing, it is only spoken much today. We come up with this kind of coverage very frequently in German media.
German journalist Jurgen Gotschlich’s book called "Support for the genocide. Germany's role in the extermination of Armenians” has been recently published. This fact is another important feature of Germany's Genocide recognition process.