Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստվում է դատի տալ Google ընկերությանը
Եվրոպայի խորհուրդը Google ընկերությանը ԵԽ հակամոնոպոլային օրենսդրությունը խախտելու համար դատի կտա: Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Ըստ լրատվամիջոցների՝ նման որոշում ընդունվել է մրցակցության հարցերով կոմիսար Մարգրետ Վեստագերը Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերի հետ խորհրդակցությունից հետո: Այդ մասին պաշտոնապես կհայտարարվի այսօր:
ԵԽ տվյալներով՝ ԵԽ անդամ երկրներում ընկերության շուկան գերազանցում է 90 %-ը: Հայցվոր կողմը պահանջելու է բաժանել բիզնեսը, սահմանափակել մոնոպոլիան և ապահովել արդյունքների չեզոքություն:
Դատավարությունը կարող է տարիներ տևել, բայց դրա հետևանքով Google ընկերությունը կարող է տուգանվել ավելի քան 6 մլրդ ԱՄՆ դոլարով, իսկ գործը դառնա ամենահնչեղը այն բանից հետո, երբ ԵԽ-ն սկսել է դատական կարգով հետապնդել Microsoft ընկերությանը:

EU to announce Google action
The EU is expected to set out later the action it will take against Google over alleged anti-competitive behavior, BBC News reported.
Margrethe Vestager, the competition commissioner, could make a statement about her intentions on Wednesday.
Reports suggest she will announce that a "statement of objections" is being prepared.
Such action would mark an escalation in the Commission's handling of complaints that Google favours its own products in search engine results.
Google accounts for more than a 90% share of EU-based web searches.
The company has yet to respond.
The European Commission has investigated the antitrust allegations - made by Microsoft, Tripadvisor, Streetmap and others - since 2010.
They object to the fact that the firm places reviews from Google+, directions from Google Maps, music and videos from YouTube, and adverts from its Adwords platform ahead of others' links in relevant searches.
"At the core must be the fundamental principle that Google must not abuse its power in general online search to give preferential treatment to its own separate services," Icomp, a lobbying group representing the complainants, said earlier this year.