Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԶԲ) վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում, շնորհավորել նրան Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահ նշանակվելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ պարոն Պանկինի փորձն ու գիտելիքները նոր խթան կհաղորդեն բանկի զարգացմանը: Նախագահը բարձր է գնահատել բանկի գործունեությունը Հայաստանում և ընդգծել, որ մեր երկիրը շահագրգռված է խորացնելու համագործակցությունը ԵԶԲ հետ՝ քննարկելով Հայաստանի համար առաջնահերթ և հեռանկարային ծրագրերի իրագործմանը բանկի ներգրավվածության հնարավորությունները:
ՀՀ Նախագահը և ԵԶԲ վարչության նախագահը երկուստեք նշել են, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը նոր հեռանկարներ և բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում Հայաստան-ԵԶԲ փոխգործակցությունը զարգացնելու համար:
Դմիտրի Պանկինը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև ստորագրված «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի շինարարության (տրանշ 4) նախագծի ֆինանսավորման համար ներդրումային վարկի տրամադրման վերաբերյալ, որի մասին համաձայնագիրը երեկ ստորագրվել է ՀՀ կառավարությունում: Նա նշել է, որ բանկը հետաքրքրված է ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, լեռնահանքային արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտներում Հայաստանում ծրագրերի իրագործմամբ և ուրախ է, որ այդ ոլորտները նաև Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթությունների շարքում են:

Armenian President Serzh Sargsyan today received Dmitry Pankin, Chairman of the Management Board of the Eurasian Development Bank (EDB), the President’s press office reports.
The President welcomed the guest to our country, congratulated him on his appointment as Chairman of the EDB Management Board and expressed the hope that Mr. Pankin’s experience and knowledge will give fresh impetus to the bank’s development. The President praised the activities the bank carries out in Armenia and stressed that our country is keen on enhancing cooperation with the EDB, by exploring the opportunities to engage the bank in implementing priority and promising projects for Armenia.
The Armenian President and Chairman of the EDB Management Board noted that Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union opens up new horizons and creates favorable conditions to promote cooperation between Armenia and the EDB.
Dmitry Pankin expressed satisfaction with the fact that yesterday the Republic of Armenia and the EDB concluded the Investment Loan Agreement for the North-South Road Corridor Construction Project (Tranche 4). He noted that the bank is interested in implementing different projects in Armenia in the areas of, inter alia, infrastructure development, energy, agriculture and mining industry, and is glad that Armenia also prioritizes those economic sectors.