Սերժ Սարգսյանը հյուրընկալել է Արամ Խաչատրյանի որդուն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի որդուն՝ Կարեն Խաչատրյանին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից։
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է այն, որ համաշխարհային ճանաչում և հռչակ ունեցող մեծ արվեստագետի հարազատները ոչ միայն չեն կորցնում կապը պատմական հայրենիքի հետ, այլև փորձում են իրենց հնարավորությունների սահմաններում աջակցել պետության կողմից Արամ Խաչատրյանի հիշատակը հավերժացնելու և նրա երաժշտական հարուստ ժառանգությունը պահպանելու, ապագա սերունդներին փոխանցելու գործում ներդրվող ջանքերին:
Կարեն Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, մշակույթի նախարարությանը և բոլոր այն շահագրգիռ անձանց, ովքեր մշտապես ուշադրության կենտրոնում են պահում մաեստրոյի կյանքն ու գործունեությունը, հանդես գալիս նրա ժառանգության պահպանմանն ու ներկայացմանն ուղղված նոր ծրագրերով, նպաստում դասական երաժշտության, մասնավորապես, Արամ Խաչատրյանի երաժշտության հանրահռչակմանն ու երիտասարդների շրջանում հետաքրքրության բարձրացմանը:
Այս համատեքստում նա հատկապես գոհունակությամբ է խոսել Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի մասին: Կարևորվել են նաև մեծ կոմպոզիտորի ժառանգության թվայնացման, տուն-թանգարանի վերանորոգման, պահպանման և այնտեղ գտնվող արժեքավոր նմուշները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» ռեեստրում ընդգրկելու ուղղությամբ իրականացված մեծածավալ աշխատանքները:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ պետությունը շարունակելու է նույնպիսի հոգատարությամբ այսուհետ ևս պահպանել հայ ժողովրդի տաղանդավոր զավակի՝ Արամ Խաչատրյանի մեծ ժառանգությունը և նոր նախաձեռնություններով մեծարել անվանի կոմպոզիտորին:
Այդ նախաձեռնությունների շարքում Կարեն Խաչատրյանի հետ քննարկվել է նաև Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների ամբողջական ժողովածուի հրատարակման հարցը, որի իրագործմանը Նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել:

Президент Армении принял сына великого композитора Арама Хачатyряна
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял сына великого композитора Арама Хачатуряна – Карена Хачатуряна. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян отметил важность того, что родные Арама Хачатуряна не только не теряют связи с исторической родиной, но и пытаются в рамках своих возможностей оказать содействие усилиям государства в направлении увековечивания памяти всемирно известного композитора, сохранения его богатого музыкального наследия и передачи грядущим поколениям.
В свою очередь Карен Хачатурян поблагодарил президента Армении, министерство культуры РА и всех заинтересованных лиц, которые постоянно держат в центре внимания жизнь и деятельность маэстро, выступают с новыми программами, направленными на сохранение и представление его наследия, способствуют популяризации классической музыки, в частности, музыки Арама Хачатуряна, и повышению интереса к ней среди молодежи.
Серж Саргсян подчеркнул, что государство и впредь продолжит с такой же заботой сохранять большое наследие талантливого сына армянского народа – Арама Хачатуряна.
Глава государства и Карен Хачатурян обсудили также вопрос издания полного собрания произведений Арама Хачатуряна. Президент Армении выразил готовность оказать содействие в реализации этой инициативы.