ԱԺ-ն կրկին միավորվեց. Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունն ընդունվեց
Քիչ առաջ ԱԺ-ն քվեարկությամբ  միաձայն  ընդունեց  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի հայտարարությունը՝ «Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ»: Արտահերթ նիստին  ներկա 112 պատգամավորներից  112-ը քվեարկեց կողմ:
Որոշումն ընդունվեց ծափերով:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարության տեքստն ամբողջությամբ.
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի՝ 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիան, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի՝ 1988 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայում հայերի 1915 թ. ցեղասպանության դատապարտման մասին» օրենքը,
- արժևորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրով ամրագրված դրույթները,
- կարևորելով միջազգային հանրության հետ համատեղ ուժերով մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանությունների դատապարտմանը եւ կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում հայ ժողովրդի ներդրումը,
- երախտագիտություն հայտնելով բոլոր պետությունների խորհրդարաններին, պետական և տեղական կառույցներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ,
կոչ է անում բոլոր երկրների խորհրդարաններին, միջխորհրդարանական և միջազգային կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն:

NA Statement On the Armenian Genocide Centennial is Adopted at the RA NA Extraordinary Sitting
On April 21 under Article 70 of the RA Constitution, on the RA NA deputies’ initiative, the RA National Assembly extraordinary sitting was convened, and on the agenda was the issue of voting the NA statement On the Armenian Genocide Centennial debated on the previous sitting of the RA National Assembly.
The authors of the NA draft statement are the NA deputies Zaruhi Postanjyan, Vahe Enfiajyan, Artak Zakaryan, Koryun Nahapetyan, Araik Hovhannisyan, Naira Karapetyan, Artashes Geghamyan, Hamlet Harutyunyan, Sukias Avetisyan, Alexander Arzumanian, Shirak Torosyan, Samvel Farmanyan, Volodya Badalyan, Tatshat Vardapetyan, Mher Shahgledyan and Artsvik Minasyan.
The draft statement was unanimously adopted with 113 votes.
Below we present the text of the RA NA Statement:
STATEMENT OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA ON THE ARMENIAN GENOCIDE CENTENNIAL
“The National Assembly of the Republic of Armenia
- having regard to the Convention for the Prevention and Punishment of the Crime of the Genocide adopted by the United Nations General Assembly on 9 December 1948, the law on the Condemnation of the 1915 Genocide of the Armenians in Ottoman Turkey adopted by the ArmSSR Supreme Council on 22 November 1988;
- evaluating the provisions stipulated in the All-Armenian Declaration of the Armenian Genocide Centennial,
- highlighting the contribution of the Armenian people to the joint efforts of the international community aimed at crimes against mankind, condemnation and prevention of genocides,
- extending gratitude to the parliaments of all countries, state and local institutions and international organizations, which have officially recognized the Armenian Genocide, have adopted laws criminalizing the Armenian Genocide denial,
Calls on the parliaments of all countries, inter-parliamentary organizations and international organizations to officially recognize and condemn the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire as a gravest crime against mankind.