«Հայոց ցեղասպնություն. Կոտրելով լռությունը». Հայերի զորակոչն Օսմանյան բանակ՝ հավաքագրել, զինաթափել, կոտորել
21/04/2015 21:04
Այսօր զրուցել ենք «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն, պ.գ.թ. Արամ Անանյանի հետ, ով աշխատում է իր գիտական հետազոտության վրա՝ Օսմանյան կայսրությունում Ցեղասպանությանը նախորդած հայերի զորակիոչի թեմայով:
-Պարոն Անանյան, նախ և առաջ ինչո՞ւ է կարևոր այս թեմայի ուսումնասիրությունը:
- Պետք է ասեմ, որ անցած 100 տարվա ընթացքում Ցեղասպանությունն ու դրա պատմությունը բազմակողմանի ուսումնասիրվել է՝ թե′ պատմական, թե′ իրավական տեսանկյուններից: Գիտական շրջանառության մեջ են դրվել բազմաթիվ արխիվային փաստաթղթեր, բազմաթիվ աշխատանքներ և այդ ամենն ընթերցելով ինձ համար հայտնաբերեցի, որ մի խնդիր դեռևս մնում է ամբողջությամբ չուսումնասիրված՝ դա Օսմանյան բանակում հայ զինվորականության ոչնչացման հարցն է: Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան կայսրության քրիստոնյա բնակչություը ևս զորակոչվեց բանակ: Դա, իհարկե, հետևեց 1908թ.-ի Երիտթուրքական հեղափոխությանը և հայ ժողովրդի համար Օսմանյան բանակ զորակոչվելը դարձավ այն առաջին քայլը, որը միտված էր հայությանն ինքնապաշտպանվելու որևէ հնարավորությունից զրկելուն: Բացատրեմ՝ ինչու:
Ոչ մահմեդականները մինչև 19-րդ դարի կեսերը Օսմանյան բանակում ծառայելու հնարավորություն չեն ունեցել և փոխարենը վճարել են գլխահարկ:
Ես մի փաստ եմ հայտնաբերել՝ 1847թ.-ից հույն նավաստիներն են սկսել զորակոչվել ռազմածովային նավատորմ: Այնուհետև՝ 1855թ.-ին, ընդունվել է պարտադիր զինվորական ծառայության մասին որոշում, սակայն այն հարուցել է թե′ մահմեդականների, թե′ քիրստոնյաների դժգոհությունը ու որոշվել է դրա փոխարեն կիրառել հարկ:
Այսպիսով պետք է ընդգծենք, որ մինչև երիտթուրքական հեղափոխությունը ոչ մահմեդականների կանոնավոր զինծառայություն չի եղել:
Արդեն հեղափոխությունից հետո՝ 1909թ.-ին, Թուրքիայում փոխվեց զինապարտության մասին օրենքը: Երիտթուրքական կառավարությունը վերացրեց զինծառայությունից ազատվելու հետ կապված հարկն ու ստեղծվեցին պայմաններ հավասար ծառայության համար՝ անկախ կրոնական պատկանելիությունից: Հատկանշական է, որ այ ժամանակ ծառայությունից կարող էին ազատվել ուսուցիչները, օտարերկրյա քաղաքացիություն ընդունածներն ու միայնակ ծերերի ու կանանց խնամողները:
Իրականում զինծառայությունը բանակում հայ ժողովրդի համար կարող էր շատ կարևոր լինել, քանի որ այդքան տարի Օսմանյան կայսրությունում ապրելով՝ հայերն անծանոթ էին զինվորական և ռազմական գործին, հետևաբար նաև անպաշտպան էին: Հարյուրամյակներով ջնջվում էր հայ ժողովրդի զինվորական, ռազմական հիշողությունը: Սակայն արդյունքում՝ հայերն անգամ զորակոչվելով այդպես էլ զենք չկրեցին:
Ըստ առկա տվյալների՝ ոչ քրիստոնյաների զորակոչը Օսմանյան բանակ տեղի էր ունենում երեք տարիքային խմբով՝ 20-ից 45 տարեկանների տարիքային խումբ, 15-ից 20 տարեկանների և վերջում՝ 45-ից 60 տարեկանների: Այսինքն տեսականորեն և գործնականորեն զենք բռնելու ունակ բոլոր տղամարդիկ զորակոչվում էին, հետո՝ զինաթափ արվում և դաժան շահագործման ենթարկվում աշխատանքային գումարտակներում:
Այդ տարիներին բանակ զորակոչվածների թվի հետ կապված տեղեկատվությունը միանշանակ չէ: Կան մի քանի տվյալներ: Թուրքերն, օրինակ նշում են 50 հազար զորակոչվածի մասին, ինչը անհնարին փոքր թիվ է: Այլ աղբյուրներում հիշատակվում է 100-ից 200 հազար տվյալը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբում հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը հասկանալու համար ցանկանում եմ մեջբերել գերմանական դեսպանի՝ Կայզերական արտաքին գերատեսչությանը հայտնած տեղեկությունները, որոնք նա ստացել է Պատրիարքի հետ զրույցներից.
«Ուղղակի զինվորական ծառայությանը պիտանի հայ տղամարդիկ զորակոչվել են, մյուսներն էլ օգտագործվում են տեղափոխությունների և նման ծառայությունների մեջ: Նրանք անպաշտպան են դիակապտությամբ զբաղվող զինվորների հարձակումներից»:
Այսպիսով՝ կարող ենք եզրակացնել, որ ի սկզբանե այս զորակոչի նպատակը եղել է հնարավորինս հալածել, արյունաքամ անել պաշտպանվելու ունակ հայ բնակչությանը:
-Պարոն Անանյան, աշխատանքի համար ի՞նչ աղբյուրներից եք օգտվում:
-Օգտվում եմ այն բոլոր աղբյուրներից, որոնք կան հրապարակում: Հիմնականում, ցանկանում եմ աշխատել Թուրքիայի ու Թուրքիայի դաշնակիցների կողմից հրապարակում եղած նյութերով: Քանի որ խոսքը գնում է զինվորականության, բանակի մասին՝ նրանց տվյալները կարող են ավելի մոտ լինել իրականությանը:
Ազդեցիկ է այն, որ, օրինակ, ես չգիտեմ մի այլ դեպք, երբ երկիրն իր իսկ բանակի դեմ հանցագործություններ է կատարում: Այսինքն՝ զորակոչելով զինվորին՝ սպանում է հենց զինծառայության ժամանակ: Իսկ Օսմանյան կայսրությունում հենց այդ է տեղի ունեցել:
Խնդիր էր դրված հայերին զինակոչել, զինաթափել, շահագործել աշխատանքային գումարտակներում և այդտեղ էլ ոչնչացնել: Սա, իսկապես, կազմակերպված կոտորածների առաջին փուլն էր և գործում էր հստակ մեխանիզմով: Այս մասին գրում են անգամ պրոթուրքական պատմաբանները: Տվյալներ կան, որ որոշ դեպքերում հայերին ուղարկել են նաև առաջին գիծ, որպեսզի նրանք այնտեղ ուղղակի սպանվեն:
Պետք է նշեմ, որ կոտորած տեղի էր ունենում ոչ միայն զորակոչից հետո, այլ հաճախ՝ հենց զորակոչի ընթացքում: Կմեջբերեմ մի տեղեկություն, որը թվագրված է 1915թ.-ի ապրիլի 29-ով.
«Բրուսայում 20 օր առաջ զորակոչել են 29 տարեկան հայ զինապարտներին ու ուղարկել հեռավոր նահանգ: Նրանց թիվը հստակ հայտնի չէ, բայց անցել է մի քանի հազարից»:
Այսինքն՝ զորակոչի պատրվակով մարդկանց ուղղակի հավաքագրել են ու կոտորել:
Բացի այդ մի սարսափելի իրականություն էլ կա՝ հայ ամրակազմ զինվորականներին օգտագործել են բժշկական փորձերի համար:  Նրանց վրա փորձարկել են օրինակ բծավոր տիֆի դեմ պատվաստանյութերն ու այդ փորձարկումների արդյունքներն անգամ հրապարակել են տեղական բժշկական թերթերից մեկում:
Կան բազմաթիվ վկայություններ նաև զինծառայող հայերի մասին, ովքեր բանակից արձակուրդ էին գալիս ու ուղղակի չէին գտնում իրենց ընտանիքները:
Շինարարական գումարտակների հետ կապված՝ հայերին օգտագործում էին ճանապարհաշինարարության ու երկաթուղու շինարարության համար: Կար կարևոր նախագիծ՝ Բեռլին-Ստամբուլ-Բաղդադ երկաթգիծը, որի շինարարության վրա էլ աշխատում էին հայերը: Ընդ որում հայ երկաթուղայինների ոչնչացման փորձերը երբեմն կանխվել են գերմանացիների միջամտությամբ և դա արվում էր միայն այն բանի համար, որ երկաթգծի կառուցման աշխատանքը չխաթարվի:
Ընդհանուր առմամբ ինձ համար աշխատանքն ավարտելու հետ կապված վերջնական ժամկետներ չեմ սահմանել: Բայց կարծում եմ, որ այն Օսմանյան կայսրության ցեղասպան քաղաքականության ևս մեկ ապացույց կլինի:

«Геноцид армян. Нарушая молчание»: Мобилизация армян в Османскую армию – призвать, обезоружить, уничтожить
21/04/2015 21:11
Наш сегодняшний собеседник – директор государственного информационного агентства «Арменпресс», к.и.н. Арам Ананян.
А.Ананян работает над научным исследованием по теме предшествовавшей Геноциду военной мобилизации армянского населения Османской империи.
- Господин Ананян, во-первых, хотелось бы обратиться к важности данного исследования.
- Должен сказать, что за прошедшие 100 лет тема Геноцида армян и история Геноцида была многосторонне изучена и в историческом, и правовом аспектах. Однако одна из проблем все еще остается неизученной – уничтожение армянских военных в Османской армии. В годы Первой мировой войны христианское население Османской империи было призвано в армию. Это, конечно, последовало революции младотурков, и призыв в армию армянского населения стал первым шагом, направленным на его лишение любой возможности самозащиты.
Объясню, почему. Немусульманское население до середины 19 века было лишено возможности служить в Османской армии, вместо этого они платили дань. Я выяснил, что с 1847 года в военно-морской флот стали призывать греческих моряков. Далее, в 1855 году было принято решение о прохождении обязательной воинской службы, что вызвало недовольство и мусульман, и христиан. Было принято решение применить вместо этого дань. Таким образом, до революции младотурков немусульманское население не проходило обязательную военную службу.
После революции, в 1909 году в Турции изменили закон о военной службе. Правительство младотурков устранило налог на освобождение от воинской службы и создало равные возможности для службы вне зависимости от религиозной принадлежности.
Примечательно, что тогда от воинской службы освобождались учителя, принявшие иностранное гражданство и ухаживающие за одинокими пожилыми людьми лица.
На самом деле служба в армии могла быть очень важной для армянского народа, поскольку, проживая столько лет в Османской империи, армяне были незнакомы с военным делом, следовательно, были беззащитны. На протяжении столетий стиралась воинская память армянского народа. Однако, находясь в армии, армяне так и не стали носить оружие. По имеющимся данным, призыв христианского населения в Османскую армию проводился в рамках трех возрастных групп – 20-45, 15-20 и 45-60. То есть, теоретически и практически имеющие возможность держать оружие все мужчины призывались в армию, которых затем обезоруживали и подвергали жестокой эксплуатации в рабочих отрядах.
Информация о мобилизованных в те годы мужчинах неоднозначна. Есть несколько данных. К примеру, турки говорят о 50 тыс. человек, что очень мало. В других источниках говорится о 100-200 тысячах.
Чтобы понять отношение к армянам в начале Первой мировой войны процитирую сообщение германского посла, которое он передал кайзеровскому внешнеполитическому ведомству из разговоров в Патриархом: «Армянские мужчины, пригодные к военной службы, мобилизованы, остальных используют для перевозок и подобных услуг. Они беззащитны от мародерских нападений солдат».
Таким образом, можно предположить, что изначально цель мобилизации заключалась в максимальном преследовании, гонении способного защищаться армянского населения.
- Какими источниками Вы пользуетесь в работе над исследованием?
- Пользуюсь всеми открытыми источниками. В основном, желаю работать с опубликованными Турцией и ее союзниками материалами. Поскольку речь идет о военных, армии, их данные могут быть ближе к реальности.
Я не знаю других случаев, когда страна совершает преступление против собственной армии, призывает солдата и убивает его во время службы. А в Османской империи именно это и происходило.
Была поставлена задача – призвать армян в армию, обезоружить, эксплуатировать в рабочих отрядах, затем уничтожить. Это было первым этапом организованных погромов, который действовал строго по плану. Об этом пишет даже протурецкие историки. Есть данные, что в ряде случаев армян посылали на передовую линию, на смерть.
Должен отметить, что убийства совершались не только после призыва, но зачастую и во время призыва. Процитирую информацию, которая датирована 29 апреля 1915 года: «В Бурсе 20 дней назад призвали 29-летних армян и отправили в дальние губернии. Их число точно неизвестно, но перевалило за несколько тысяч».
То есть, под видом мобилизации людей просто собрали в одном место и убили. Кроме того, есть и другая ужасная реальность – здоровых армянских мужчин использовали для медицинских опытов. К примеру, на них были проверены сыворотки против сыпного тифа, а результаты были опубликованы в одной из местных медицинских газет.
Есть многочисленные свидетельства об армянских военнослужащих, которые возвращались из армии в отпуск и просто не находили свои семьи. Армян-военнослужащих использовали для строительства автомобильных и железных дорог. Был важный проект – железная дорога Берлин-Стамбул-Багдад, в строительстве которой были задействованы армяне. Причем, убийства армянских строителей иногда пресекались при вмешательстве немцев, и это делалось исключительно для того, чтобы не нарушать рабочий график.
Конкретных сроков завершения моей работы пока нет. Но думаю, что появится еще одно доказательство геноцидальной политики Османской империи.