«Հայոց ցեղասպնություն. Կոտրելով լռությունը». Հայերի զորակոչն Օսմանյան բանակ՝ հավաքագրել, զինաթափել, կոտորել
21/04/2015 21:04
Այսօր զրուցել ենք «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն, պ.գ.թ. Արամ Անանյանի հետ, ով աշխատում է իր գիտական հետազոտության վրա՝ Օսմանյան կայսրությունում Ցեղասպանությանը նախորդած հայերի զորակիոչի թեմայով:
-Պարոն Անանյան, նախ և առաջ ինչո՞ւ է կարևոր այս թեմայի ուսումնասիրությունը:
- Պետք է ասեմ, որ անցած 100 տարվա ընթացքում Ցեղասպանությունն ու դրա պատմությունը բազմակողմանի ուսումնասիրվել է՝ թե′ պատմական, թե′ իրավական տեսանկյուններից: Գիտական շրջանառության մեջ են դրվել բազմաթիվ արխիվային փաստաթղթեր, բազմաթիվ աշխատանքներ և այդ ամենն ընթերցելով ինձ համար հայտնաբերեցի, որ մի խնդիր դեռևս մնում է ամբողջությամբ չուսումնասիրված՝ դա Օսմանյան բանակում հայ զինվորականության ոչնչացման հարցն է: Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան կայսրության քրիստոնյա բնակչություը ևս զորակոչվեց բանակ: Դա, իհարկե, հետևեց 1908թ.-ի Երիտթուրքական հեղափոխությանը և հայ ժողովրդի համար Օսմանյան բանակ զորակոչվելը դարձավ այն առաջին քայլը, որը միտված էր հայությանն ինքնապաշտպանվելու որևէ հնարավորությունից զրկելուն: Բացատրեմ՝ ինչու:
Ոչ մահմեդականները մինչև 19-րդ դարի կեսերը Օսմանյան բանակում ծառայելու հնարավորություն չեն ունեցել և փոխարենը վճարել են գլխահարկ:
Ես մի փաստ եմ հայտնաբերել՝ 1847թ.-ից հույն նավաստիներն են սկսել զորակոչվել ռազմածովային նավատորմ: Այնուհետև՝ 1855թ.-ին, ընդունվել է պարտադիր զինվորական ծառայության մասին որոշում, սակայն այն հարուցել է թե′ մահմեդականների, թե′ քիրստոնյաների դժգոհությունը ու որոշվել է դրա փոխարեն կիրառել հարկ:
Այսպիսով պետք է ընդգծենք, որ մինչև երիտթուրքական հեղափոխությունը ոչ մահմեդականների կանոնավոր զինծառայություն չի եղել:
Արդեն հեղափոխությունից հետո՝ 1909թ.-ին, Թուրքիայում փոխվեց զինապարտության մասին օրենքը: Երիտթուրքական կառավարությունը վերացրեց զինծառայությունից ազատվելու հետ կապված հարկն ու ստեղծվեցին պայմաններ հավասար ծառայության համար՝ անկախ կրոնական պատկանելիությունից: Հատկանշական է, որ այ ժամանակ ծառայությունից կարող էին ազատվել ուսուցիչները, օտարերկրյա քաղաքացիություն ընդունածներն ու միայնակ ծերերի ու կանանց խնամողները:
Իրականում զինծառայությունը բանակում հայ ժողովրդի համար կարող էր շատ կարևոր լինել, քանի որ այդքան տարի Օսմանյան կայսրությունում ապրելով՝ հայերն անծանոթ էին զինվորական և ռազմական գործին, հետևաբար նաև անպաշտպան էին: Հարյուրամյակներով ջնջվում էր հայ ժողովրդի զինվորական, ռազմական հիշողությունը: Սակայն արդյունքում՝ հայերն անգամ զորակոչվելով այդպես էլ զենք չկրեցին:
Ըստ առկա տվյալների՝ ոչ քրիստոնյաների զորակոչը Օսմանյան բանակ տեղի էր ունենում երեք տարիքային խմբով՝ 20-ից 45 տարեկանների տարիքային խումբ, 15-ից 20 տարեկանների և վերջում՝ 45-ից 60 տարեկանների: Այսինքն տեսականորեն և գործնականորեն զենք բռնելու ունակ բոլոր տղամարդիկ զորակոչվում էին, հետո՝ զինաթափ արվում և դաժան շահագործման ենթարկվում աշխատանքային գումարտակներում:
Այդ տարիներին բանակ զորակոչվածների թվի հետ կապված տեղեկատվությունը միանշանակ չէ: Կան մի քանի տվյալներ: Թուրքերն, օրինակ նշում են 50 հազար զորակոչվածի մասին, ինչը անհնարին փոքր թիվ է: Այլ աղբյուրներում հիշատակվում է 100-ից 200 հազար տվյալը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբում հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը հասկանալու համար ցանկանում եմ մեջբերել գերմանական դեսպանի՝ Կայզերական արտաքին գերատեսչությանը հայտնած տեղեկությունները, որոնք նա ստացել է Պատրիարքի հետ զրույցներից.
«Ուղղակի զինվորական ծառայությանը պիտանի հայ տղամարդիկ զորակոչվել են, մյուսներն էլ օգտագործվում են տեղափոխությունների և նման ծառայությունների մեջ: Նրանք անպաշտպան են դիակապտությամբ զբաղվող զինվորների հարձակումներից»:
Այսպիսով՝ կարող ենք եզրակացնել, որ ի սկզբանե այս զորակոչի նպատակը եղել է հնարավորինս հալածել, արյունաքամ անել պաշտպանվելու ունակ հայ բնակչությանը:
-Պարոն Անանյան, աշխատանքի համար ի՞նչ աղբյուրներից եք օգտվում:
-Օգտվում եմ այն բոլոր աղբյուրներից, որոնք կան հրապարակում: Հիմնականում, ցանկանում եմ աշխատել Թուրքիայի ու Թուրքիայի դաշնակիցների կողմից հրապարակում եղած նյութերով: Քանի որ խոսքը գնում է զինվորականության, բանակի մասին՝ նրանց տվյալները կարող են ավելի մոտ լինել իրականությանը:
Ազդեցիկ է այն, որ, օրինակ, ես չգիտեմ մի այլ դեպք, երբ երկիրն իր իսկ բանակի դեմ հանցագործություններ է կատարում: Այսինքն՝ զորակոչելով զինվորին՝ սպանում է հենց զինծառայության ժամանակ: Իսկ Օսմանյան կայսրությունում հենց այդ է տեղի ունեցել:
Խնդիր էր դրված հայերին զինակոչել, զինաթափել, շահագործել աշխատանքային գումարտակներում և այդտեղ էլ ոչնչացնել: Սա, իսկապես, կազմակերպված կոտորածների առաջին փուլն էր և գործում էր հստակ մեխանիզմով: Այս մասին գրում են անգամ պրոթուրքական պատմաբանները: Տվյալներ կան, որ որոշ դեպքերում հայերին ուղարկել են նաև առաջին գիծ, որպեսզի նրանք այնտեղ ուղղակի սպանվեն:
Պետք է նշեմ, որ կոտորած տեղի էր ունենում ոչ միայն զորակոչից հետո, այլ հաճախ՝ հենց զորակոչի ընթացքում: Կմեջբերեմ մի տեղեկություն, որը թվագրված է 1915թ.-ի ապրիլի 29-ով.
«Բրուսայում 20 օր առաջ զորակոչել են 29 տարեկան հայ զինապարտներին ու ուղարկել հեռավոր նահանգ: Նրանց թիվը հստակ հայտնի չէ, բայց անցել է մի քանի հազարից»:
Այսինքն՝ զորակոչի պատրվակով մարդկանց ուղղակի հավաքագրել են ու կոտորել:
Բացի այդ մի սարսափելի իրականություն էլ կա՝ հայ ամրակազմ զինվորականներին օգտագործել են բժշկական փորձերի համար:  Նրանց վրա փորձարկել են օրինակ բծավոր տիֆի դեմ պատվաստանյութերն ու այդ փորձարկումների արդյունքներն անգամ հրապարակել են տեղական բժշկական թերթերից մեկում:
Կան բազմաթիվ վկայություններ նաև զինծառայող հայերի մասին, ովքեր բանակից արձակուրդ էին գալիս ու ուղղակի չէին գտնում իրենց ընտանիքները:
Շինարարական գումարտակների հետ կապված՝ հայերին օգտագործում էին ճանապարհաշինարարության ու երկաթուղու շինարարության համար: Կար կարևոր նախագիծ՝ Բեռլին-Ստամբուլ-Բաղդադ երկաթգիծը, որի շինարարության վրա էլ աշխատում էին հայերը: Ընդ որում հայ երկաթուղայինների ոչնչացման փորձերը երբեմն կանխվել են գերմանացիների միջամտությամբ և դա արվում էր միայն այն բանի համար, որ երկաթգծի կառուցման աշխատանքը չխաթարվի:
Ընդհանուր առմամբ ինձ համար աշխատանքն ավարտելու հետ կապված վերջնական ժամկետներ չեմ սահմանել: Բայց կարծում եմ, որ այն Օսմանյան կայսրության ցեղասպան քաղաքականության ևս մեկ ապացույց կլինի:

“The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. The conscription of the Armenians in the Ottoman army was for recruiting, disarming, slaughtering
Today we talked to the director of “Armenpress” News Agency, PhD Aram Ananyan, who is working on a scientific research about the conscription of the Armenians in Ottoman Empire before the Genocide.
- Mr. Anayan, first of all, why is the study of this research so important?
- I have to say that over the last 100 years Genocide and its history were thoroughly investigated by both historical and legal aspects. Many archives, works are put into the scientific circulation, and reading all this I discovered that a problem still remains completely unexplored: that is the issue of Armenian soldiers’ slaughtering in the Ottoman army. The Ottoman Empire's Christian population was also drafted into the army during the First World War. It is, of course, followed by the Young Turk Revolution of 1908 and for the Armenians the recruitment in the Ottoman army was the first step which was aimed at depriving any opportunity to defend itself. I will explain why.
Until the mid-19th century non-Muslims have not had the opportunity to serve in the Ottoman army and instead have paid the poll tax. I have discovered a fact, that the Greek sailors were drafted into the navy since 1847. Then, in 1855, a decision was adopted on compulsory military service, but it caused dissatisfaction among Muslims and Christians: so it was decided to set tax.
Thus, we must underline, that there was no regular military service for non-Muslims before the Young Turk revolution. After the revolution, in 1909, the military law was changed in Turkey. The Young Turk government eliminated the tax for exemption of military service. The terms were created for equal military service, regardless of religious affiliation. It is noteworthy that the teachers, foreign citizens and caregivers of old people could exempt from military service.
In fact, the military service could be very important for Armenians, because military affairs had been unknown for them, consequently, they were defenseless while living in the Ottoman Empire so many years. Armenian military memory had been erased for centuries. However, the Armenians even being drafted never bore arms.
According to available data, the non-Christians recruitment in the Ottoman army took place in three age groups: 20 to 45, 15 to 20 and at the end 45 to 60 age groups. That is, all the men theoretically and practically capable to capture weapons were conscripted, disarmed and subjected to brutal exploitation in labor battalions.
The information on the number of army conscripts is not ambiguous in those years. There are few data. Turks, for example, note about 50 thousand recruits, which is actually impossible. Other sources mention about 100 to 200 thousand recruits.
I would like to cite the German ambassador’s information, got from the interview with the Patriarch, just to understand the attitude towards the Armenians at the beginning of the First World War. “Men fit for military service have been drafted into the army others have been used for transfer and similar services. They are exposed to attacks by the soldiers who are involved in the theft of corpses”.
Thus, we can conclude that the goal of this recruitment was to dislodge and to kill the population who were capable of protecting.
- Mr. Anayan, what sources have you used for the research?
- I use all the sources available. Basically I want to work with the materials published by Turkey and Turkish allies. Their data may be closer to the reality, because it comes from the military, army.
It is compelling, because, for instance, I don’t know a single case when the country commits crimes against its own army. That is: the country conscripts the soldier and kills him during the military service. And this has happened in the Ottoman Empire.
There was a condition: to conscript the Armenians, disarm, exploit in the labour battalions and kill them there. This was the first phase of the organized massacres and it worked by a clear mechanism. Even pro-Turkish historians write about these facts. There is also information that in some cases the Armenians were sent to the front, just to be killed there.
It should be noted that the massacre took place not only after the conscription, but often, during the muster.
I will cite information, which is dated on April 29, 1915, “29-year-old conscripts are called up and sent to distant province. Their exact number is not known, but there are a few thousand soldiers”.
People were recruited and killed under the conscription pretext. In addition, there is a terrible reality, strong and snout Armenian soldiers have been used in medical experiments. They have been even subjected for Typhus vaccine testing. The test results have been published in local newspapers.
There exist many evidences about Armenian soldiers who came to the camp on vacation and could not find their families.
Armenians were used for the road and railway construction. There was an important project, the Berlin-Istanbul-Baghdad railway: Armenians have been working on the construction.
Moreover, the attempted murders against Armenian workers have been prevented by Germans for not breaching works of railway construction.
Generally I do not set a deadline to complete the work. But I think it will be another proof of the Ottoman Empire's genocidal Policy.