Մայր աթոռում մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման արարողությունը
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մեկնարկում է 1915-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման արարողությունը: Սրբադասման արարողությունը կանցկացնեն Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը:
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում` Ս. Տրդատի բաց խորանին, տեղի կունենա Հայոց Ցեղասպանության նահատակների սրբադասման արարողությունը:
Նշենք, որ Հայոց Ցեղասպանության նահատակների սրբադասման արարողության առիթով Հայրապետական տնօրինությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի բազմաթիվ մասունքերից դուրս են բերվել 14 սրբությունները:
Արարողությանը մասնակցում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաև՝ նաև Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով Հայաստան ժամանած Քրիստոնեական Եկեղեցիների հովվապետեր ու պաշտոնական պատվիրակություններ։
Սրբադասումը Հայ-առաքելական եկեղեցին վերականգնում է 400 տարվա ընդմիջումից հետո։
Նշենք նաև, որ եկեղեցին Ցեղասապանության նահատակների սրբադասմամբ չի նշում 1,5 միլիոն զոհերի թիվը, ոչ էլ տալիս է անհատների անուններ. հռչակում է նրանց հավաքական նահատակությունը, ովքեր ընկել են հանուն հավատքի և հայրենիքի:

В Первопрестольном Св. Эчмиадзине началась церемония канонизации жертв Геноцида армян
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине началась церемония причисления жертв Геноцида армян к лику святых. В церемонии канонизации принимают участие Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй и Его Святейшество Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый.
Церемония причисления жертв Геноцида армян к лику святых проходит на открытом Алтаре Святого Трдата у входа на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В церемонии принимают участие президент Армении Серж Саргсян, должностные лица, а также представители различных церквей, в том числе Коптской, Сирийской, Эфиопской, Маланкарской. Делегацию Русской Православной Церкви возглавляет митрополит Санкт-Петербургский и Ладожский Варсонофий. В канонизации участвуют также генеральный секретарь Всемирного совета церквей и глава Конференции европейских церквей.
Отметим, что в последний раз Армянская Апостольская Церковь канонизировала Святого Мовсеса Татеваци в 17 веке. 400 лет спустя обряд канонизации, считавшийся до этого утерянным, будет восстановлен сегодня.