Թուրքիայի նախագահ. Անկեղծորեն կիսում եմ հայ համայնքի ցավը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 1915 թ. դեպքերի վերաբերյալ Պոլսո հայոց պատրիարքարան հաղորդագրություն է ուղարկել: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Posta» կայքը: Այնտեղ այսօր «Առաջին աշխարհամարտի զոհերի հիշատակին» նվիրված արարողություն է եղել:
Հաղորդագրությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Պոլսո պատրիարքի փոխանորդ պարոն Արամ Աթեշյան, մեր հայ քաղաքացիների համար կարևոր նշանակություն ունեցող այս օրը ևս մեկ անգամ հարգանքով հիշում եմ Առաջին համաշխարհային պատերազմի պայմաններում զոհված բոլոր օսմանցի հայերին և ցավակցություններս հայտնում նրանց երեխաներին ու թոռներին»:
Էրդողանն իր հաղորդագրությունում հիշատակել է նաև Օսմանյան Թուրքիայի, ինչպես նաև Թուրքիայի Հանրապետության տարիներին տնտեսական, սոցիալական, մշակութային և քաղաքական կյանքում հայերի ակտիվությունը, ինչպես նաև ընդգծել է խաղաղ պայմաններում ապրելու անհրաժեշտության մասին, որ իրենք պայքարում են դրա համար:
«Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ, որ անկեղծորեն կիսում եմ հայ համայնքի ցավը և նշում, որ գիտենք նախկինում տեղի ունեցած տխուր դեպքերի մասին»,-ասված է Էրդողանի ուղերձում:

Эрдоган: Турция разделяет боль армянского народа
Турция разделяет боль армянского народа в связи с трагическими событиями 1915 года, говорится в письменном обращении президента страны Тайипа Эрдогана, зачитанном на литургии, которую проводит в пятницу патриархат Армянской апостольской церкви в Стамбуле по случаю 100-летней годовщины трагедии.
Как передает РИА Новости, литургия проходит в церкви Святой Девы Марии в Стамбуле. Впервые в подобном мероприятии на официальном уровне участвует член турецкого правительства – министр по делам ЕС Волкан Бозкыр.
«Мы знаем о печальных событиях, пережитых армянским сообществом в прошлом. Искренне разделяем вашу боль. Хочу, чтобы вы знали – наши сердца открыты всем потомкам османских армян», - говорится в обращении Эрдогана.
Отметим, сегодня, 24 апреля, в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване прошла памятная церемония к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г. Воздать дань памяти невинных жертв Геноцида армян в Армению прибыли президенты России, Франции, Сербии и Кипра – Владимир Путин, Франсуа Олланд, Томислав Николич и Никос Анастасиадис, а также свыше 60 зарубежных делегаций.