Նազարբաևը վերընտրվեց
Դեռ շաբաթ օրը Ղազախստանում լռությանօր էր հայտարարված, իսկ այսօր ողջ տեղական ու միջազգային մամուլը հեղեղված է քաղաքական ու ոչ քաղաքական մեկնաբանություններով. Ղազախստանում կիրակի օրը տեղի ունեցած արտահերթ նախագահական ընտրություններում կրկին հաղթել է գործող նախագահ Նորսուլթան Նազարբաևը:
ԸստԿԸՀ  նախնական արդյունքների՝ գործող նախագահը վերընտրվել է՝ ստանալով ձայների 97.7%-ը: Ինչպես փոխանցում է ТАСС-ը՝ երկրորդ տեղը 1.6%-ով զբաղեցրել է կոմունիստների առաջնորդ Տուրգուն Սիզդիկովը, իսկ երրորդ տեղը՝ 0.7%-ով արհմիությունների ֆեդերացիայի նախագահ Աբելգազի Կուսաինովը:
Նախնական սոցիոլոգիական հարցումների համաձայն՝ ձայների մեծամասնությունը պետք է ստանար գործող նախագահը, ով իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ խոստացել է Ղազախստանն ընդգրկել 30լավագույն երկրների ցանկում:
Ընտրություններն արտահերթ էին, քանի որ դրանք չէին կարող համընկնել  2017 թվականին կայանալիք Խորհրդարանական ընտրությունների հետ:

ЦИК Казахстана назвал Назарбаева победителем президентских выборов
На внеочередных президентских выборах Казахстана победил действующий глава государства Нурсултан Назарбаев. Об этом сообщает в понедельник, 27 апреля, ТАСС со ссылкой на предварительные данные Центральной избирательной комиссии страны.
За Назарбаева проголосовали 97,7 процента граждан, пришедших на избирательные участки. Коммунист Тургун Сыздыков и самовыдвиженец Абельгази Кусаинов набрали 1,6 процента и 0,7 процента голосов соответственно.
Итоговая явка составила 95,22 процента. Окончательные результаты голосования станут известны после обработки итоговых протоколов. Согласно законодательству, это должно быть сделано не позднее 3 мая.
Пятые по счету президентские выборы в Казахстане состоялись досрочно 26 апреля. Сам Назарбаев, чью победу предсказали результаты экзит-поллов, заявил, что он будет «работать с удвоенной энергией», и пообещал вывести Казахстан в топ-30 развитых стран.
Досрочные выборы было решено провести, чтобы они не совпадали по времени с парламентскими выборами в 2017 году.