Ք. Հիլիարդ. Մրցունակ ու գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն դառնալու համար Հայաստանը պետք է կարգավորի մի շարք խնդիրներ
27/04/2015 19:08
Aysor.am-ը մեկնարկում է հարցազրույցների շարք Հայաստանում տեղակայված երկրների դեսպանատների ներկայացուցիչների հետ՝ պարզելու, թե ինչպես են իրենց երկրի քաղաքացիները, որոնք այցելում են Հայաստան, տեսնում այն. արդյո՞ք անվտանգ է մեր երկիրը օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար, հարմարավետ կամ հրապուրիչ, ի՞նչն է ամենից շատ գերում զբոսաշրջիկներին Հայաստանում:
Այս շարքում առաջին հարցազրույցը  ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քերին Հիլիարդի հետ է:
-Տիկին Հիլարդ, արդյոք Հայաստանը, որպես զբոսաշրջային ուղղություն, դրական է ընկալվում ԱՄՆ քաղաքացիների կողմից:
-Որպես զբոսաշրջային ուղղություն կամ այցելավայր երկրի մասին կարելի է դատել ըստ այցելուներին առաջարկվող պրոդուկտների, ծառայությունների ու հնարավորությունների: Կարծում եմ՝ Հայաստանն առաջարկելու շատ բան ունի, այդ թվում՝  իր հարուստ մշակույթը, պատմությունը և համեղ ուտեստները: Շուրջ 15 տարի մենք աջակցում ենք Հայաստանի տուրիզմի ոլորտին հյուրընկալության ծառայությունների որակի բարելավման, երկրի մարքետինգի ընդլայնման ու տուրիզմի ոլորտի կադրերի հմտությունների զարգացման հարցերում: ԱՄՆ ՄԶԳ օժանդակության արդյունքում Հայաստանը որդեգրեց բաց երկնքի քաղաքականություն և սկսեց վերաբանակցել երկկողմ ավիացիոն համաձայնագրերը տարբեր երկրների հետ: Այս բարեփոխման արդյունքում 2014թ.  ընթացքում 30%-ով ավելացան դեպի Հայաստան եկող ու Հայաստանից մեկնող չվերթները՝ ճանապարհ հարթելով առևտրի, տուրիզմի ու ներդրումների ավելացման համար:
Իսկ վերջերս մենք աջակցել ենք Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամին ազգային բրենդի մշակման աշխատանքներում, որով Հայաստանը ներկայանալի կդառնա աշխարհում՝ իր առանձնահատկություններով: Լավ ազգային բրենդով ու դրա յուրահատուկ ներկայացմամբ հնարավոր կլինի ցույց տալ Հայաստանի արժեքը և  ապահովել, որ երկիրն առանձնանա մրցակիցների շարքում:
-Ի՞նչ բացեր կան Հայաստանի տուրիզմի ոլորտում, որ կարելի է լրացնել, որպեսզի տվյալ երկրի քաղաքացիների համար այն ավելի հրապուրիչ դառնա:
-Տուրիզմի զարգացումը երկարաժամկետ ձեռնարկ է, որը պահանջում է հետևողականություն և համագործակցություն մասնավոր և հանրային հատվածի կողմից: Տուրիզմի ոլորտը վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանում զգալի աճ է ունեցել և կազմում է ՀՆԱ-ի շուրջ 5 %-ը: Սակայն Հայաստանի ընթացիկ շուկան բավականին նեղ է:
Երկրի տուրիստական պրոդուկտների հիմքում երկրի ինքնատիպ մշակութային ժառանգությունն է, առաջին քրիստոնյա պետությունը լինելու փաստով պայմանավորված ավանդույթները,  միջնադարյան եկեղեցիները, վանքերն ու ամրոցները և գեղատեսիլ բնությունը (մի բան, որ գերում է արկածախնդրության ու քայլարշավների սիրահարներին): Համաշխարհային շուկան շարունակում է զարգանալ և պահանջարկ է ձևավորվում նոր զբոսաշրջային ուղղությունների նկատմամբ, որոնք կապահովեն ինքնատիպ պրոդուկտներ ու ժամանց: Երբ աշխարհով մեկ կա շատ մեծ առաջարկ, օտարերկրացի զբոսաշրջիկներն ու ներդրողները պետք է հասկանան, թե ինչու այցելել, ներդնել, աշխատել կամ ապրել Հայաստանում և ոչ թե մեկ այլ վայրում:
Համաշխարհային շուկայում մրցունակ ու գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն կամ այցելավայր դառնալու համար Հայաստանը պետք է կարգավորի մի շարք խնդիրներ, ինչպիսիք են՝ տուրիստական ժամանցի ոչ մեծ բազմազանությունը, ինքնաթիռի տոմսերի համեմատաբար բարձր գները և Հայաստան հասնելու սուղ տարբերակները, վատ ճանապարհային պայմանները, անգլիախոսների սղությունը Երևանից դուրս և որակյալ ու մատչելի հյուրանոցների պակասը: Հայաստանը պետք է կարողանա ներկայանալ որպես մի երկիր, որը կայուն ու ապահով պայմաններ է առաջարկում տուրիստների, ձեռներեցների ու ներդրողների համար: Շեշտադրելով այցելուների նկատմամբ հոգածության ու սպասարկման բարելավումը, ավելի շատ ծառայություններ առաջարկելով այցելուներին և ձևավորելով անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ հիմնական մշակութային ու կրոնական կոթողներին հարող վայրերում՝ Հայաստանը  կկարողանա մեծացնել իր գրավչությունը որպես զբոսաշրջային ուղղություն:
-Տիկին Հիլիարդ, Դուք արդեն որոշակիորեն ասացիք, բայց հարցս հնչեցնեմ՝  ավելի մանրամասնելու համար Ձեր պատասխանը. հեշտ է ԱՄՆ  քաղաքացիներին շփվել հայաստանաբնակների հետ, տեղաշարժվել Հայաստանում, որքանո՞վ է զարգացած մեր երկրի ենթակառուցվածքը տուրիզմի զարգացման համար:
-Ես շատ ժամանակ եմ հատկացրել, որպեսզի հայերեն սովորեմ, ուստի ինձ համար հաղորդակցությունը ժամանակի ընթացքում հեշտացել է: Բացի այդ, Երևանում ու մյուս մեծ քաղաքներում երիտասարդ սերունդը որոշ չափով տիրապետում է անգլերենին: Սակայն հայերեն կամ ռուսերեն չիմացող զբոսաշրջիկի համար հաղորդակցությունը ոչ  քաղաքային բնակավայրերում իրական մարտահրավեր է: Սա կարելի է մեղմել, եթե մշակվեն համապատասխան տուրիստական պրոդուկտներ, օրինակ` ամեն ինչ ներառող փաթեթներ ու շրջայցեր, որոնք կանցկացվեն անգլիախոս կամ այլ օտար լեզուների տիրապետող էքսկուրսավարի ուղեկցությամբ: Գործնական որոշ քայլեր կարող են ներառել անգլերեն նկարագրերը ազգային կամ այլ թանգարանների ցուցանմուշների մոտ, ռեստորաններում եռալեզու մենյուներ ունենալը, որոնք թույլ կտան Հայաստանի ինքնատիպ մշակույթը, պատմությունը ու խոհանոցը առավել հասանելի դարձնել օտարերկրացիներին:
Այո, կազմակերպական առումով նկատվում են դրական տեղաշարժեր: Հիմնական մայրուղիների կառուցումը ու ավելի շատ ճանապարհների բարեկարգումը նույնպես կնպաստեն տուրիզմին: Իրականում  մարդիկ պատրաստ են անգամ վատ ճանապարհներով գնալ, որոշ անհարմարություններ ունենալ, եթե գիտեն, որ այդ ճանապարհի վերջում իրենց սպասում է որևէ հետաքրքիր ու հաճելի մի բան: Ուստի տուրիստական վայրերի ձևավորումը չափազանց կարևոր է: Մեկ այլ կարևոր գործոն էլ հարմարությունների՝  կանգառների և հասարակական զուգարանների ապահովումն է ճանապարհին, որոնք ճանապարհորդությունը առավել հարմարավետ կդարձնեն:
-Հայաստանի հատկապես ո՞ր մարզերն ու տեսարժան վայրերն են ԱՄՆ քաղաքացիների հետաքրքրության կենտրոնում գտնվում:
- Ինձ հատկապես Հայաստանի հարավն է գրավում: Հարավային ճանապարհին գտնվող վայրերը՝ Արենու քարանձավը, Նորավանքը, Ուխտասարը (Սիսիանից ոչ հեռու), Քարահունջը, Խնձորեսկը և Տաթևը ուղղակի դյութիչ են: Անմոռանալի են գարնանը դուրս հորդող վայրի ծաղիկները: Բայց միայն այսքանը չէ, կան բազմաթիվ այլ տեսարժան վայրեր, օրինակ` Սելիմի իջևանատունը: Հյուսիսում պետք է, անշուշտ, այցելել Ալավերդու ու Ախթալայի եկեղեցիները: Եվ ոչ մի դեպքում պետք չէ բաց թողնել Ախթալայի խորովածի փառատոնը:
-Եթե չլինեիք այդ պաշտոնում, ապա հրապուրիչ կլինե՞ր  Հայաստանը Ձեզ համար, որպես տուրիստական ուղղություն:
- Ինձ միշտ հրապուրել են հինավուրց պատմությունը և հնագիտությունը ուստի Հայաստանն ինձ համար կլիներ հրապուրիչ տուրիստական ուղղություն: Խնդիրը, սակայն Հայաստան հասնելն է: Այս պահին  չկան կապակցող չվերթներ դեպի Եվրոպա ու Միացյալ Նահանգներ:  Բաց երկնքի քաղաքականության ներքո հուսով եմ, որ սա կփոխվի և հնարավոր կդառնա ավելի մատչելի գներով ու ավելի քիչ ժամանակում հասնել Հայաստան ու վերադառնալ: Շուրջ 3 տարի  ես այստեղ եմ ու շատ լավ գիտեմ, թե առաջարկելու ինչքան բան ունի այս երկիրը, բայց շարքային ամերիկացիներն այդ մասին չգիտեն:
-Ձեր կարծիքով կազդի  արդյո՞ք Հայաստանի ԵՏՄ-ին անդամակցելը տուրիստական շուկայի վրա:
- Դրա համար որևէ պատճառ չեմ տեսնում: ՀՀ կառավարությունը հստակ մատնանշել է, որ շահագրգռված է Արևմուտքի հետ տնտեսական ու մշակութային կապերի հետագա խորացմամբ: Սա, անշուշտ, նաև տուրիզմին է վերաբերում:

K.Hilliard: Armenia needs to present itself as a country that offers stable and safe conditions for tourists
27/04/2015 19:39
Aysor.am is launching a series of interviews with the representatives of foreign embassies in Armenia to find out how the citizens of their countries perceive Armenia. Is our country safe for foreign tourists? Comfortable and attractive, what does mostly attract the tourists?
Aysor.am  talked  to Karen Hilliard, USAID Armenia Mission Director today to find out whether  she considers Armenia as a touristic direction for USA citizens.
-What kind of gaps are there in Armenia that can be filled so it will be more attractive for Americans to visit?
-Tourism development is a long term endeavor that requires public and private sector commitment and collaboration.  Armenia’s tourism industry has shown significant growth in the past 10 years, and has contributed around 5% of GDP.  However, Armenia’s current market is relatively narrow.  Its tourism product is based on the country’s unique cultural heritage, deep traditions as the first Christian nation, numerous medieval churches, monasteries and fortresses, and spectacular scenery (which is fascinating for adventure travelers and hikers).  The global market continues to grow and seek out new destinations that offer unique tourism products and experiences.  With so many choices available in the world, foreign visitors and investors must understand why they would choose to visit, invest, work or live in Armenia rather than in other locations in the world.  And so to become a competitive and attractive destination in the global market, Armenia would have to address some critical challenges, such as limited variety of attractions, relatively high airfare costs and limited travel options to Armenia, poor road conditions, limited English spoken outside of Yerevan, and shortage of quality and affordable hotels.  Armenia needs to present itself as a country that offers stable and safe conditions for tourists, entrepreneurs and investments.  A focus on improving customer care, increasing visitor services and developing infrastructure around key cultural and religious attractions would also strengthen Armenia’s position as an attractive destination.
- Is Armenia perceived positively as a tourism destination?
-A country’s image as a tourism destination is perceived through the products, services and experiences that the country offers to its visitors.  I think Armenia does have a lot to offer to its visitors, including its rich culture, history, and the delicious food.  For nearly fifteen years we have supported the Armenian tourism sector to improve the quality of hospitality services, expand country marketing and develop the skills of tourism industry staff.  As a result of USAID assistance, for instance, Armenia adopted an Open Skies policy and has begun to renegotiate its bilateral aviation agreements with multiple countries.  This reform resulted in a 30% increase in flights to and from Armenia in 2014, paving the way for more trade, tourism and investment.  We have most recently supported the National Competitiveness Foundation of Armenia to create a brand for Armenia that will successfully differentiate the country in the global setting. A strong brand and creative presentation will help communicate Armenia’s value and distinguish the country among its competitors.
- Is it easy to communicate with Armenian citizens? Is it easy to travel within Armenia, and how much is Armenia's infrastructure developed for tourism?
-I have devoted a lot of time to studying Armenian so for me communication has become easier over time. In addition, in Yerevan and other larger cities, the younger generation often speaks some English.  For the average tourist who does not speak Armenian or Russian, however, communicating with people outside of urban areas is a real challenge.  Where tourism is concerned, this can be ameliorated by developing tourism products such as all-inclusive packages and tours led by guides who speak English or other foreign languages.  Practical things like including English descriptions of all the items in the National Museum and other sites as well as creating tri-lingual menus in restaurants would go a long way to making Armenia’s unique culture, history and cuisine accessible to foreigners.
As for the logistics of travel, things are improving.  The construction of major highways and the improvement of more major roads would go a long way toward fostering tourism.  In truth, however, people are prepared to travel on bad roads and endure a little inconvenience if there is something interesting or enjoyable to see at the end of the road.  So developing the tourist sites themselves is really important.  Another important thing is to create more public conveniences, such as rest stops and public restrooms to make travel more comfortable.
-If you were not an Embassy employee, would Armenia be attractive tourism destination?
-I have always been fascinated by ancient history and archeology, so for me Armenia would be an attractive destination.  The issue, of course, is getting here.  Presently, the air connections to Europe and the US are lacking.  With the advent of the Open Skies policy, hopefully this will change and travel to and from Armenia will become more affordable and less time consuming.  In addition, I believe that Armenia needs to more actively promote itself as a unique tourist destination.  After living here for almost three years, I know quite well what the country has to offer but the average American does not.
- Which regions and sights are especially interesting?
-I have a particular fondness for southern Armenia.  I find the sites along the southern road such as Areni  Cave, Noravank, Uhktasar (near Sisian), Karahunj, Khndzoresk and Tatev absolutely fascinating.  And the wild flowers in spring are unforgettable.  That said, there are so many other amazing sites to see such as the old caravanserai in Selim pass.  To the north, of course, one must visit the churches near Alaverdi and Akhtala.  And the barbeque festival in Akhtala is not to be missed!
-Will the EEC membership of Armenia influence the tourism market?
-I don’t see why it should.  The Armenian government has made it very clear that the country continues to be interested in strengthening economic and cultural ties with the West.  Tourism is no different.