Բակո Սահակյանը ընդունել է Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի ծոռնուհուն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի ծոռնուհի, Հարվարդի համալսարանի դասախոս, դոկտոր Պամելա Շտայներին: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանն արծարծվել են հայ ժողովրդի և Արցախի պատմությանն առնչվող մի շարք քաղաքական, մարդասիրական և հոգեբանական խնդիրներ:
Արցախի նախագահ Սահակյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը մեծ հարգանք է տածում Հենրի Մորգենթաուի նկատմամբ՝ նրա կյանքն ու աշխատանքը դիտարկելով որպես բարձր պրոֆեսիոնալիզմի և բարոյականության չափանիշ:

On 28 April Artsakh Republic President Bako Sahakyan received Dr. Pamela Steiner, lecturer of the Harvard University, great granddaughter of Henry Morgenthau, USA ambassador to the Ottoman Empire during the First World War.
A number of political, humanitarian and psychological issues related to the history of Armenian people and Artsakh were touched upon during the meeting.
President Sahakyan noted that Henry Morgenthau had always enjoyed great respect by the Armenian people and qualified the life and activity of the diplomat as a standard of high professionalism and morality.