Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցված գումարների մասին ՌԴ ԿԲ հրապարակած տվյալները չեն համընկնում ՀՀ ԿԲ տվյալներին
29/04/2015 09:45
«Հայկական Ժամանակը» գրում է. «ՌԴ կենտրոնական բանկի երեկ հրապարակած տվյալների համաձայն, 2014 թվականի ընթացքում Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցված մասնավոր տրանսֆերտների ծավալը միայն բանկային համակարգով կազմել է 1 միլիարդ 752 միլիոն դոլար:
Ռուսաստանից դեպի արտերկիր դրամական փոխանցումների ծավալներով Հայաստանը ԱՊՀ երկրների շարքում զբաղեցրել է վեցերորդ հորիզոնականը: Առաջին տեղում Ուզբեկստանն է՝ 5.8 մլրդ դոլար, այնուհետև Տաջիկստանը՝ 3.6 մլրդ, Ղազախստանը և Ուկրաինան՝ 2.1-ական մլրդ, և Մոլդովան 1.8 մլրդ: Ադրբեջանը 7-րդն է 1.3 մլրդ դոլար ցուցանիշով: Ուշագրավ է, որ ՌԴ ԿԲ-ի հրապարակած տվյալները չեն համընկնում ՀՀ ԿԲ-ի տվյալների, ըստ որոնց ՌԴ-ից փոխանցումների ծավալը 2014-ին կազմել է 1.5 մլրդ դոլար»:

Central Banks of Armenia and Russia released different data
According to the data released by the Central Bank of Russia, the private remittances that were sent from Russia to Armenia in 2014 via the banking system amounted to 1 billion 752 million dollars, Haykakan Zhamanak reports.
Armenia is 6th among the CIS countries in the amount of transfers from Russia. Uzbekistan is first (5.8 billion dollars), followed by Tajikistan (3.6 billion), Kazakhstan and Ukraine (2.1 billion), and Moldova (1.8 billion). Azerbaijan is in 7th place (1.3 billion).
It is noteworthy that the data of the Central Bank of Russia do not match the data of the Central Bank of Armenia, according to which in 2014 the remittances from Russia to Armenia amounted to 1.5 billion dollars.