ԱՄՆ Հյուպատոս. ԱՄՆ քաղաքացիներին հայտնում ենք, որ ՀՀ-ում հանցավորության ցածր մակարդակ է
Որքանո՞վ է Հայաստանը հրապուրիչ զբոսաշրջիկների համար և որքանո՞վ են նրանք Հայաստանը համարում անվտանգ երկիր շրջագայությունների համար: Այս հարցերի շուրջ  Aysor.am-ը զրուցել է ՀՀ-ում  ԱՄՆ  Հյուպատոս Ֆրենկ Տուի հետ:
-Պարոն Հյուպաստոս, ինչպե՞ս են ԱՄՆ քաղաքացիները գնահատում Հայաստանի անվտանգությունը, արդյո՞ք ապահով են իրենց զգում մեր երկրում:
-Այլ երկրների պայմաններին ամերիկացիները կարող են ծանոթանալ տարբեր կայքերի միջոցով, որոնցից մեկն է ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից վարվող Travel.State.Gov կայքը, որը տեղեկություններ է ապահովում աշխարհի ցանկացած երկրի, այդ թվում Հայաստանի մասին: Երկրի մասին տեղեկությունները տարեկան կտրվածքով թարմացվում են մեր գրասենյակի կողմից և այդ տեղեկությունները պատրաստելիս մենք խորհրդակցում  ենք դեսպանատան մեր գործընկերների հետ, օգտվում ենք Հայաստանի պետական կառույցների հրապարակած տվյալներից  և նշում ենք այն միջադեպերի մասին, որոնց մասին անձամբ տեղյակ ենք:
Հանցավորության առումով ուզում եմ ուրախությամբ նշել, որ ամերիկացիներին մենք հայտնում ենք, որ Հայաստանում հանցավորությունը համեմատաբար ցածր մակարդակի վրա  է:
-Հիմնականում  ի՞նչ բացասական արձագանք, բողոքներ են ստացվում նրանցից:
-Մի քանի ամերիկացի ներդրողներ հայտնել են սեփականության հետ կապված վեճերի մասին, որոնց հետ կապված նրանք փորձել են իրավական լուծում գտնել երկարատև ու շատ հաճախ՝ անհաջող ելք ապահոված դատական վարույթների միջոցով:
-Որքանո՞վ դրական ազդեցություն ունեցավ Հայաստան մուտքի վիզայի վերացումը՝ տուրիստական ներհոսք ապահովելու տեսանկյունից:
-Սա լրացուցիչ հարմարություն է ստեղծում ու վստահ եմ, որ շատ զբոսաշրջիկների կհամոզի այցելել Հայաստան: Այն գործարկվել է 2015թ. հունվարից, ուստի Հայաստանի կառավարության կողմից այցելուների թվի վերաբերյալ տվյալներ դեռ չկան, որոնք թույլ կտային փաստել ներհոսքի ավելացումը:
-Ո՞ր դեպքերում և ո՞ր խնդիրների դեպքում են տվյալ երկրի քաղաքացիները դիմում ՀՀ-ում տեղակայված իրենց  դեսպանատուն, ինչպիսի՞ ն է ընթացակարգը և արդյո՞ք այն շատ բյուրոկրատական քաշքշուկ իրենից չի ներկայացնում:
-Ամերիկացի տուրիստների մեծ մասը Հայաստան գալ և գնալու հետ կապված խնդիրներ չեն ունենում: Դեսպանատուն դիմող ամերիկացիների մեծ մասը ամերիկահայեր են, ովքեր բնակվում են Հայաստանում և սովորաբար դեսպանատուն են գալիս նոր անձնագիր ստանալու անհրաժեշտություն առաջանալիս: Նոր անձնագրի տրամադրման գործընթացը շատ պարզ է. ԱՄՆ քաղաքացին դեսպանատան ԱՄՆ քաղաքացիների սպասարկման բաժնի հետ հանդիպման պայմանավորվածություն է ձեռք բերում առցանց համակարգի միջոցով, ապա այդ հանդիպման ժամանակ ներկայացնում է անձնագրային դիմումի ձևը, լուսանկարները և իր ընթացիկ անձնագիրը: 14 աշխատանքային օրվա ընթացքում դեսպանատունը ստանում է նոր անձնագիրը, որից հետո քաղաքացին կարող գալ և ստանալ այն: Մինչ նոր անձնագրի պատրաստ լինելը քաղաքացին իր մոտ է պահում հին անձնագիրը: Նոր անձնագիրը ստանուց հետո մենք հին անձնագիրը դարձնում ենք անվավեր, սակայն քաղաքացին դա կարող է պահել որպես անձը հաստատող փաստաթուղթ և որպես հուշ:
Հայաստանում գտնվող շատ ամերիկացիների նաև հետաքրքրում է այն, թե իրենց ընտանիքի անդամները ինչպես կարող են ներգաղթել Միացյալ Նահանգներ: Ներգաղթային գործընթացը թափանցիկ է ու սահմանված է շատ հստակ քայլերով, որոնց մասին մանրամասներ կարող եք գտնել travel.state.gov կայքում:

Консул США: Преступность в Армении находится на низком уровне
Насколько Армения привлекательна для туристов и считают ли они ее безопасной страной для путешествий. Об этих и других вопросах корреспондент Aysor.am поговорил с консулом США в Армении Френком Ту.
Господин консул, как оценивают граждане США уровень безопасности в Армении, считают ли они себя здесь в безопасности?
С условиями в других странах американцы могут ознакомиться на различных сайтах, в том числе, на сайте Госдепа США Travel.State.Gov. Сайт предоставляет информацию о любой стране мира, в том числе, Армении. Информация о странах ежегодно обновляется нашим офисом. При подготовке информации мы советуемся с нашими коллегами в посольстве, пользуемся данными государственных структур Армении и сообщаем об инцидентах, о которых мы лично знаем.
По вопросу преступности с радостью хочу отметить, что американцам мы сообщаем, что преступность в Армении находится на сравнительно низком уровне.
Какие отрицательные отзывы или жалобы поступают от американцев?
Ряд американских инвесторов сообщили о проблемах, связанных с собственностью. Они пытались найти правовое решение посредством долгих судебных процессов, обеспечивших зачастую неудачный исход.
Насколько положительно повлияло на обеспечение туристического потока устранение визового режима для граждан США?
Это создает дополнительный комфорт. Уверен, что для многих туристов это станет поводом для посещения Армении. Визовый режим устранен с января 2015 года. Правительство Армении пока не имеет данных о посещениях, которые бы позволили оценить объем потока.
В каких случаях и при каких проблемах иностранные граждане обращаются в свои посольства, какова процедура, нет ли бюрократических проволочек?
Большая часть американских туристов не сталкивается с проблемами при посещении Армении. Обращающиеся в посольство США американские граждане в основном – американские армяне, которые проживают в Армении и приходят в посольство при возникновении необходимости получения нового паспорта. Процедура предоставления нового паспорта упрощена. Гражданин проходит электронную регистрацию, на встрече с сотрудниками консульства предъявляется заявление, фотографии и текущий паспорт. В течение двух недель посольство получает новый паспорт, после чего он предоставляется гражданину. До этого гражданин держит при себе старый паспорт, который становится недействительным после получения нового.
Находящиеся в Армении многие американцы интересуются порядком въезда и дальнейшего проживания на территорию США. Миграционный процесс прозрачен, детали которого размещены на сайте travel.state.gov.