Թուրքագետ. Ինչքան հակադեմոկրատական առաջնորդ կար՝ ի դեմս Ալիևի, հավաքվել գնացել էին Թուրքիա
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներն անցկացվեցին շատ բարձր մակարդակով և լիովին ստվերեցին Թուրքիայում անցկացվող Գալիպոլիի միջոցառումները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
«Անգամ իրենց հայտնի լրագրողներից մեկը հեռուստատեսությամբ հայտարարեց, որ ինչքան հակադեմոկրատական առաջնորդ կար՝ ի դեմս Ալիևի, հավաքվել գնացել էին Թուրքիա»,- ասաց Հակոբ Չաքրյանը:
Նրա խոսքով՝ 100-րդ տարելիցի միջոցառումներն այսքան շատ արձագանքներ ստացան, քանի որ դրանց նախորդեցին մի շարք կարևոր միջոցառումներ:
«Մասնավորապես՝ Հռոմի պապի հայտարարությունը Վատիկանում մատուցված պատարագի ժամանակ և Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևը»,- ասաց թուրքագետը:
Անդրադառնալով որոշ գերտերությունների կողմից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելուն՝ Հակոբ Չաքրյանը կարծիք հայտնեց, որ իրականում դա ոչ թե Թուրքիայի ճնշումների արդյունք է, այլ՝ հետագա պատասխանատվությունից խուսափելու հետևանք.
«Օրինակ ԱՄՆ-ն աշխարհին ուղղություն տվող միակ լիարժեք գերտերությունն է ու ճանաչման դեպքում հետագայում  ստանձնելու է նաև հետևանքների վերացման պատասխանատվությունը: Կարծում եմ՝ սա է, որ ձգձգում է ճանաչումը»,- բացատրեց թուրքագետը:

А.Чакрян: На мероприятиях в Турции собрались лидеры антидемократических режимов
Мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян были проведены на очень высоком уровне и полностью затмили празднование битвы при Галлиполи в Турции Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами тюрколог Акоп Чакрян.
«Даже один из известных турецких журналистов заявил в эфире, что все лидеры антидемократических режимов, в лице Алиева, собрались в Турции», - сказал Акоп Чакрян.
По его словам, мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян получили такой резонанс, поскольку им предшествовал ряд важных событий. «В частности, заявление Папы Римского во время мессы в Ватикане и принятая Европарламентом резолюция», - отметил тюрколог.
Касаясь непризнания Геноцида армян некоторыми сверхдержавами, Акоп Чакрян выразил мнение, что в действительности это не результат давления Турции, а попытка избежать дальнейшей ответственности.
«К примеру, Соединенные Штаты – сегодня единственная сверхдержава, которая диктует миру свои правила и в случае признания Геноцида армян США возьмут на себя в дальнейшем также ответственность за устранение последствий. На мой взгляд, в этом причина того, что признание Геноцида армян со стороны США затягивается», - заявил тюрколог.