Թուրքագետ. Ինչքան հակադեմոկրատական առաջնորդ կար՝ ի դեմս Ալիևի, հավաքվել գնացել էին Թուրքիա
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներն անցկացվեցին շատ բարձր մակարդակով և լիովին ստվերեցին Թուրքիայում անցկացվող Գալիպոլիի միջոցառումները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
«Անգամ իրենց հայտնի լրագրողներից մեկը հեռուստատեսությամբ հայտարարեց, որ ինչքան հակադեմոկրատական առաջնորդ կար՝ ի դեմս Ալիևի, հավաքվել գնացել էին Թուրքիա»,- ասաց Հակոբ Չաքրյանը:
Նրա խոսքով՝ 100-րդ տարելիցի միջոցառումներն այսքան շատ արձագանքներ ստացան, քանի որ դրանց նախորդեցին մի շարք կարևոր միջոցառումներ:
«Մասնավորապես՝ Հռոմի պապի հայտարարությունը Վատիկանում մատուցված պատարագի ժամանակ և Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևը»,- ասաց թուրքագետը:
Անդրադառնալով որոշ գերտերությունների կողմից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելուն՝ Հակոբ Չաքրյանը կարծիք հայտնեց, որ իրականում դա ոչ թե Թուրքիայի ճնշումների արդյունք է, այլ՝ հետագա պատասխանատվությունից խուսափելու հետևանք.
«Օրինակ ԱՄՆ-ն աշխարհին ուղղություն տվող միակ լիարժեք գերտերությունն է ու ճանաչման դեպքում հետագայում  ստանձնելու է նաև հետևանքների վերացման պատասխանատվությունը: Կարծում եմ՝ սա է, որ ձգձգում է ճանաչումը»,- բացատրեց թուրքագետը:

The Turkish President attempted to cast a shadow on the Armenian Genocide centenary commemorations with the Gallipoli events
29/04/2015 16:38
The events dedicated to the Armenian Genocide centenary were held at a high level, Turkologist Hakob Chakryan told reporters on Wednesday, highlighting that the speech of Russian President Vladimir Putin during the commemoration ceremony at Tsitsernakaberd was very impressive.
“The Turkish President attempted to cast a shadow on the Armenian Genocide centenary commemorations with the Gallipoli events, but he did not succeed,” the expert noted.
The Turkologist said that the Pope’s statement, the European Parliament resolution, and the Armenian Genocide centenary events weakened Turkey’s efforts to counteract the Armenian Genocide initiatives. In his words, Turkish analysts themselves stated this.