Հուլիսի 1-ից Էլեկտրաէներգիայի սակագինը կբարձրանա
Ինչպես հայտնի է՝«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը մտադիր է դիմել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ սպառողներին մատակարարվող էլէներգիայի սակագինը վեց դրամով բարձրացնելու համար:
Երեկ «Ժողովուրդը» փորձել է ՀԷՑ-ից պարզել, թե հայտը երբ է ներկայացվելու: ՀԷՑ մամուլի քարտուղար Նատալիա Սարջանյանն ասել է, որ հարցը դեռ քննարկման փուլում է, բայց, առաջիկայում, ընկերությունը պատրաստվում է դիմել ՀԾԿՀ-ին: Սարջանյանը չի կարողացել ասել, թե իրենց ընկերությունը կոնկրետ երբ է պատրաստվում հայտը ներկայացնել:
Սակայն «Ժողովուրդին» հաջողվել է պարզել, որ ՀԷՑ-ի տնօրինությունը մտադիր է հենց եկող շաբաթ հայտը ներկայացնել ՀԾԿՀ-ին: Այսինքն՝ արդեն իսկ կարող ենք կանխատեսել, որ էլէներգիայի սակագինն այս տարվա հուլիսի 1-ից կբարձրանա: Նախնական տեղեկություններով՝ մեկ կիլովատի ցերեկային սակագինը 42 դրամից կդառնա 48, իսկ գիշերայինը՝ 32-ից 38 դրամ:

«Жоховурд»: Тариф на электроэнергию повысится с 1 июля
Компания «Электрические сети Армении» намерена обратится в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА для повышения тарифа поставляемой потребителям электроэнергии на 6 драмов. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Накануне издание попыталась выяснить у «ЭСА», когда будет представлена заявка. Пресс-секретарь «ЭСА» Наталья Сарджанян заявила, что вопрос находится еще на стадии обсуждения, но в ближайшем будущем компания собирается обратиться в КРОУ. Сарджанян не смогла уточнить, когда конкретно компания намерена представить заявку.
Однако как выяснила газета «Жоховурд», руководство «ЭСА» собирается представить заявку в КРОУ уже на следующей неделе. «То есть, уже можно прогнозировать, что тариф на электроэнергию повысится с 1 июля этого года. По предварительным данным, вместо нынешних 42 драмов за 1 кВтч дневной тариф повысится до 48, а ночной тариф – с 32 до 38 драмов», - отмечает издание.