Հուլիսի 1-ից Էլեկտրաէներգիայի սակագինը կբարձրանա
Ինչպես հայտնի է՝«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը մտադիր է դիմել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ սպառողներին մատակարարվող էլէներգիայի սակագինը վեց դրամով բարձրացնելու համար:
Երեկ «Ժողովուրդը» փորձել է ՀԷՑ-ից պարզել, թե հայտը երբ է ներկայացվելու: ՀԷՑ մամուլի քարտուղար Նատալիա Սարջանյանն ասել է, որ հարցը դեռ քննարկման փուլում է, բայց, առաջիկայում, ընկերությունը պատրաստվում է դիմել ՀԾԿՀ-ին: Սարջանյանը չի կարողացել ասել, թե իրենց ընկերությունը կոնկրետ երբ է պատրաստվում հայտը ներկայացնել:
Սակայն «Ժողովուրդին» հաջողվել է պարզել, որ ՀԷՑ-ի տնօրինությունը մտադիր է հենց եկող շաբաթ հայտը ներկայացնել ՀԾԿՀ-ին: Այսինքն՝ արդեն իսկ կարող ենք կանխատեսել, որ էլէներգիայի սակագինն այս տարվա հուլիսի 1-ից կբարձրանա: Նախնական տեղեկություններով՝ մեկ կիլովատի ցերեկային սակագինը 42 դրամից կդառնա 48, իսկ գիշերայինը՝ 32-ից 38 դրամ:

Electricity price to increase from July 1
The Electric Networks of Armenia (ENA) is going to request the Public Services Regulatory Commission (PSRC) to raise the electricity price by six drams, Zhoghovurd reports.
The newspaper tried to find out from the ENA when the request will be submitted. Natalia Sarjanyan, the company’s spokesperson, said that the issue is under discussion and added that the company is going to submit a bid to the PSRC in the near future.
“The newspaper learnt, however, that the ENA is going to submit the bid next week, so we can predict that the electricity price will increase from July 1, 2015,” the newspaper says.