Նալբանդյանը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի հայտարարությունների վրա
Աշխատանքային այցելությամբ Փարիզոմ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ապրիլի 29-ինհանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպմանը շարունակվել են քննարկումները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջ մղման վերաբերյալ։
Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրել է վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ամենաբարձր մակարդակով շարունակվող ռազմատենչ հռետորաբանության, բանակցությունների էությունն ու բովանդակությունը խեղաթյուրող հայտարարությունների, Հայաստանի հետ սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտումների և դիվերսիոն գործունեության վրա։
«Տարօրինակ ձևով են Ադրբեջանի իշխանություններն արձագանքում հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու համանախագահների կոչերին` համացանցում հրապարակելով իրենց իսկ կազմակերպած դիվերսիոն գործողության տեսագրությունը»,- նշել է նախարար Նալբանդյանը։

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, who is in Paris on a working visit, on Wednesday met with the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, Igor Popov (Russia), James Warlick (United States), Pierre Andrieu (France), and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, the press service of Armenian Foreign Ministry reports.
The interlocutors continued the discussions on the opportunities for advancing the Nagorno-Karabakh peace process.
Edward Nalbandian drew the mediators’ attention to Azerbaijan’s bellicose rhetoric that continues at the highest level, statements that distort the nature and content of the negotiations, and ceasefire violations and subversive raids on the border with Armenia and on the Line of Contact with Nagorno-Karabakh.
“The Azerbaijani authorities respond in a strange manner to the Co-Chairs’ calls for preparing the societies for peace, publicizing online the video of the subversive operation prepared by themselves,” Nalbandian said.