ՀԷՑ-ի վաճառքի պայմանագիրը շուտով կնախաստորագրվի
«Ժողովուրդի» տեղեկություններով՝ Սերժ Սարգսյանի առաջիկա Մոսկվա կատարելիք այցի ժամանակ, որը նախատեսված է մայիսի 9-ից 10-ը, ՌԴ մայրաքաղաքում նախատեսվում է նախաստորագրել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության բաժնետոմսերը` ռուսաստանաբնակ հայ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին պատկանող «Տաշիր գրուպ» ընկերությանը վաճառելու մասին պայմանագիրը: Սակայն գործարքի մասին պաշտոնապես կհայտարարվի ամռան երկրորդ կեսից ոչ շուտ:
Բանն այն է, որ ՀԷՑ-ի նոր սեփականատերը ցանկանում է, որ ինքը կապ չունենա էլէներգիայի սակագնի բարձրացման հետ, և հանրության մոտ այնպիսի տպավորություն չստեղծվի, որ նոր սեփականատերը եկավ և թանկացրեց «լույսի գինը»: Այսինքն՝ գործարքի մասին պաշտոնապես կհայտարարվի և այն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հաստատմանը կներկայացվի, երբ արդեն էլէներգիայի նոր սակագները կիրառության մեջ մտած կլինեն:

Agreement on sale of Electric Networks of Armenia to be initialed soon
An agreement on the sale of the Electric Networks of Armenia company to the Tashir Group company of Russian- Armenian billionaire Samvel Karapetyan will be initialed during the visit of Armenian President Serzh Sargsyan to Moscow on May 9-10, Zhoghovurd reports. However, the agreement will be officially announced no sooner than mid-summer.
The point is that the new owner of Electric Networks of Armenia does not want to have anything in common with the increase of electricity prices. So, the agreement will be announced after the new electricity prices come into force.