Ռուստամյան. ՀՅԴ-ն հուսով է, որ իր առաջարկների մեծ մասն ընդունվել է
Բարեփխված Սահմանադրության նախագիծն, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստ կլինի մայիսին։ Այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը։
Պատգամավորը դժվարացավ պատասխանել, թե կլինի այդ նախագծում ՀՅԴ ներկայացրած բոլոր առաջարկները, սակայն նա հույս հայտնեց, որ դրանց մեծ մասն ընդգրկված կլինի:
«Երկրի ղեկավարությունը հակված չէ կիսանախագահական կամ առավել ևս նախագահական համակարգի պահպանմանը: 1995թ. ընդունված Սահմանադրությունը, ըստ էության, սահմանադրական միապետություն է սահմանում։ Այդ կառուցվածքի վերապրուկները պահպանվել են այսօրվա պետական կառավարման մեջ։ Ժողովրդավարության փոխարեն մենք պլուտոկրատիա ենք հաստատել, որը սահմանվում է «փող-իշխանություն-ավելի շատ փող»։ Խորհրդարանական համակարգը՝ իշխանությունը ոչ թե մեկ այլ մի քանի մարդու տալը, կքանդի այդ արատավոր շրջանը»,- նկատեց պատգամավորը:

ARFD presents proposals on constitutional amendments
ARF Dashnaktsutyun has presented proposals on the constitutional amendments that will be put to a referendum, head of ARFD parliamentary faction Armen Rustamyan said at the parliamentary briefing on Friday.
The parliamentarian noted that ARFD remains committed to its position that switching to the parliamentary system of government is a right decision.
“We have worked consistently in this direction and presented ten points, we have met with the President and Constitutional Court chairman and held constructive discussions,” Rustamyan said, adding that the future will show if their proposals are acceptable.