Հունիսի 27-ին  Արցախում «Թթի փառատոն» կանցկացվի
Հունիսի 27-ին Ամարաս վանքի հարակից տարածքում առաջին անգամ կկազմակերպվի Թթի փառատոն: Արցախի 7 շրջաններից ու Հայաստանից կազմված տաղավարներում կներկայացվեն թթից ստացված բարիքները` թթի օղին, դոշաբը, չամիչը, մուրաբան: Բացի այդ, կցուցադրվեն արցախյան թթի օղու և դոշաբի պատրաստման ավանդական եղանակները, թթի օղու թորման մշակույթը և այլն: Այս մասին հայտնում են  ԼՂՀ ԿԱ Զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչությունից:
Թութը և դրանից ստացված բարիքները մեծ նշանակություն ունեն արցախցիների համար. դրա վկայությունը հենց թթենիների բազմաթիվ այգիների առկայությունն է ամբողջ Արցախում: Փառատոնի կազմակերպիչները կփորձեն հնարավորինս օգտագործել արցախցիների համար կարևոր այդ բնության բարիքի խորհուրդը ամբողջ փառատոնի ընթացքում: Կազմակերպվելու են ավանդական խաղեր, թթենիների թափ տալու մրցույթներ, հյուրասիրություն և բազմաթիվ այլ ժամանցային միջոցառումներ:
Մշակութային ծրագիրը ևս   խոստանում է առատ ու հետաքրքիր լինել: Փառատոնի ընթացքում կհնչի հայկական ավանդական և ժամանակակից երգ ու երաժշտություն: Արվեստի անկյունում այցելուները կծանոթանան արցախցի տաղանդավոր նկարիչների, վարպետների, կավագործների աշխատանքների հետ: Փառատոնում կներկայացվի նաև մետաքսագործությունը և մետաքսի մշակման արվեստը:
Փառատոնի կազմակերպման առաջնահերթ նպատակներից են` տարածաշրջանոմ զբոսաշրջության զարգացման խթանումը, տեղական արտադրության զարգացումը, արցախյան խոհանոցի հանրահռչակումը, ինչպես նաև համայնքների մշակութային կյանքի աշխուժացումը:
Փառատոնի կազմակերպիչներն են ԼՂՀ ԿԱ Զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչությունը և  «Արենի փառատոն» հիմնադրամը:

В Нагорном Карабахе будет проведен Фестиваль тута
В Нагорно-Карабахской Республике 27 июня на прилегающей к монастырю Амарас территории будет проведен Фестиваль тута. Об этом сообщает управление по туризму и охране исторической среды при правительстве НКР.
В павильонах будет представлена продукция, полученная из тута в Армении и семи районах Арцаха: тутовая водка, уваренный тутовый сок, сушёный тут и варенье. Кроме того, будут показаны традиционные методы приготовления тутовой водки и уваренного тутового сока, искусство перегона тутовой водки.
Для арцахцев большое значение имеют тут и продукция, полученная из него, свидетельством чего является наличие большого количества тутовых садов во всём Арцахе. Организаторы фестиваля постараются максимально использовать имеющие важное значение для арцахцев эти природные плоды во время всего фестиваля. Будут организованы традиционные игры, конкурсы и множество развлекательных мероприятий.
Культурная программа также обещает быть насыщенной и интересной. Во время фестиваля прозвучат традиционные армянские, современные песни и музыка. В павильоне искусства посетители познакомятся с талантливыми арцахскими художниками, мастеровыми и с работами гончаров. На фестивале будут представлены также шелкоткачество и искусство обработки шёлка.
Первостепенными задачами фестиваля являются стимулирование развития туризма в НКР, развитие отечественного производства, пропаганда арцахской кухни, также оживление культурной жизни в деревнях.
Организаторами фестиваля являются управление по туризму и охране исторической среды при правительстве НКР и фонд «Фестиваль Арени».