Գ. Սահակյան. Աշխարհը պետք է քայլեր ձեռնարկի անհանդուրժողականության մթնոլորտը վերացնելու համար
Քիչ առաջ  Ազգային Ժողովում մեկնարկեց  ԵԽԽՎ իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստը, որն իր աշխատանքները կշարունակի նաև վաղը: Ողջունելով օտարերկրյա պատվիրակներին ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը իր ելույթում անդրադարձավ Եվրոպայի խորհրդի առաջ ծառացած այնպիսի  մարտահրավերներից, ինչպիսին են  անհանդուրժողականությունը.
«Ցավոք, 21-րդ դարում այդ երևույթը օրակարգային է: Այն ծնում է ռասիզմ, բռնություն, որն էլ ի վերջո վեր է ածվում հակամարտությունների:
Հայ ժողովուրդը իր վրա է զգացել, թե ինչ կարող է բերել այլատյացությունը, հենց դրա հետևանքով հայ ժողովուրդը իր վրա զգաց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը»,- նշեց ԱԺ նախագահը՝ շեշտելով, որ այսօր էլ Հայաստանը դա զգում է հարևան Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող այլատյացության առումով:
Գալուստ Սահակյանն ընդգծեց, որ  Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում, քանի որ այն սերմանում է բացասական վերաբերմունք Հայաստանի հանդեպ: Եվ հորդորեց.
«Մեր բոլորիս պարտք է մեր ուժերը համախմբել հանուն ապագայի: Ամբողջ աշխարհը պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկի անհանդուրժողականության մթնոլորտը վերացնելու համար»,- հավելեց իր ելույթը ԱԺ նախագահը:

The Armenian nation experienced the aftermaths of xenophobia when it survived the 20th century’s first Genocide resulting from such policies, the National Assembly’s speaker said Tuesday.
Galust Sahakyan made the remark in his opening address at the Council of Europe Parliamentary Assembly’s (PACE) committee session in Yerevan.
“Unfortunately, in the 21st century the question is high on the agenda. It generates racism and violence which eventually matures into conflicts,” he said addressing the participants.
Sahakyan said he sees Armenia still experiences the aftermaths of the xenophobia and racism pursued by its eastern neighbor, Azerbaijan.
He added that such policies raise serious concerns as they develop a negative attitude to the country. “We all must consolidate our potentials for the sake of future. The entire world must undertake steps towards eliminating the atmosphere of intolerance,” he said.
Sahakyan further addressed the Armenia EU relations, praising the outcomes of collaborative endeavors. “The outcome of our joint efforts is visible. A tangible progress has been made in Armenia’s social development, state structure strengthening, anti-corruption campaign and judiciary reforms. Armenia is a country of free speech where people can express themselves freely,” he said, noting that he sees an accomplished civil society in Armenia, which is free to raise absolutely any concern.