Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստիան Ալբերտուս Բասսոնը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և ընդգծել, որ Հայաստանը կարևորում է Աֆրիկյան տարածաշրջանի երկրների՝ այդ թվում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հետ, բարեկամական և փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացումը: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում դեսպան Քրիստիան Ալբերտուս Բասսոնը կներդնի բոլոր ջանքերը՝ երկկողմ շփումներն ակտիվացնելու ու միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ չնայած Հայաստանի և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ., սակայն փոխգործակցության ներկայիս մակարդակը հեռու է ցանկալի համարվելուց: ՀՀ Նախագահը և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության դեսպանը նշել են, որ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման տեսանկյունից մի շարք ոլորտներում՝ գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ոսկեգործության, ադամանդագործության և այլն, զգալի ներուժ և հեռանկար կա:
Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է խոսել միջազգային կազմակերպությունների՝ հատկապես ՄԱԿ-ի շրջանակներում երկու երկրների համագործակցության մասին և կարևորել Հայաստանի համար էական նշանակություն ունեցող հարցերում, այդ թվում՝ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Հանդիպման ավարտին Նախագահը հաջողություններ է մաղթել դեսպանին՝ նրա բարձր ու պատասխանատու աշխատանքում՝ ի նպաստ երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման:

Christian Albertus Basson, the newly-appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of South Africa to Armenia, on Tuesday handed over his credentials to President Serzh Sargsyan.
The president congratulated the ambassador on his appointment and underscored that Armenia attaches importance to the promotion of friendly and mutually beneficial relations with African countries, including the Republic of South Africa. Serzh Sargsyan expressed hope that during his tenure, Ambassador Christian Albertus Basson will make every effort to intensify bilateral contacts and improve interstate relations, reports the presidential press services.
The sides agreed that although Armenia and the Republic of South Africa established diplomatic relations back in 1992, the current level of collaboration is far from being desirable. The Armenian president and the South African ambassador noted that there are considerable potential and good prospects for the enhancement of trade and economic ties in areas such as agriculture, mining, jewelry etc.
The Armenian president expressed satisfaction with the cooperation of the two countries within the frame of international organizations, especially the UN, and attached importance to the balanced position adopted by the Republic of South Africa on the issues, e.g. the Nagorno-Karabakh peace process, which are of crucial importance to Armenia.
At the end of the meeting, the president wished the ambassador success in his high and responsible office to strengthen and develop relations between the two countries.