Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ հայտնվեց մեկուսացման մեջ
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին (Ռիգա): Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ տրամադրելով հարցազրույցը:
«Ազատություն»․ Ռիգայում ավարտվեց Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը, դեռևս այնտեղ բանակցում են, բայց կարծեք թե աշխատանքներն ավարտվեցին: Ի՞նչ կարող ենք ասել, ի՞նչ տվեց այս գագաթաժողովը Հայաստանին: Կարծեք թե այդ ընդհատված գործընթացը, հարաբերականորեն ընդհատված՝ Եվրամիություն - Հայաստան գործընթացը վերսկսվում է նորից:
Էդվարդ Նալբանդյան․ Ես չէի ասի՝ ընդհատված, ես կասեի՝ շարունակվող գործընթաց: Այն, ինչ-որ սպասվում էր, մենք այսօր ունենք։ Վերահաստատվեց այն, ինչի մասին ասվել էր դեռ այս տարվա հունվարի 20-ին՝ Հայաստան - Եվրամիություն խորհրդի նիստին, որ մենք՝ Հայաստանը և Եվրամիությունը, մտադիր ենք շարունակել համապարփակ համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ոլորտներում և ուղղություններով՝ նկատի առնելով Հայաստանի հանձնառությունները այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում:
Եվ այսօր ընդունված գագաթաժողովի Հռչակագրում հենց դրա մասին է խոսվում. այն գործընթացը, որը մենք սկսել էինք Եվրամիության հետ դեռ անցյալ տարվա նոյեմբերին՝ այդպես կոչված խորհրդատվությունները, ի՞նչու խորհրդատվություններ, այլ ոչ թե բանակցություններ, որովհետև Եվրոպական միության բանակցող թիմը չուներ համապատասխան մանդատ։ Հիմա պարզ է դառնում, որ այդ խորհրդատվությունները, որոնք մենք եզրափակեցինք մարտին և եկանք ընդհանուր հայտարարի, հնարավորություն են տալիս շուտով բանակցություններ սկսել, և դա արտացոլվեց ընդհանուր Հռչակագրում:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ մոտակա ժամանակ Եվրամիության խորհուրդը կհաստատի իրենց բանակցող թիմի մանդատը, ինչից հետո մենք կսկսենք բանակցությունները՝ ուղղված նոր իրավական շրջանակային փաստաթղթի մշակմանը՝ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման, ընդլայնման և խորացման նպատակով:
Բացի դրանից, Հռչակագրում նշվեց ևս մեկ կարևոր ուղղություն՝ դա շարժունակության բնագավառն է: Փաստաթղթում ընդգծվեց, որ մոտակայում կսկսվի այսպես կոչված վիզային երկխոսությունը՝ արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ:
Ինչի՞ մասին է խոսքը գնում: Նրա մասին, որ ռեադմիսիայի, այսինքն՝ հետընդունման, և նաև վիզային ռեժիմի դյուրացման վերաբերյալ համաձայնագրերը, որոնք կնքվել էին Եվրամիության հետ և ուժի մեջ մտել 2014թ. հունվարին, ճանապարհ բացեցին նոր գործընթացի մեկնարկի համար, որը տանելու է դեպի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացում, այսինքն՝ Հայաստանի քաղաքացիները Եվրամիություն մուտք գործելիս ազատված կլինեն վիզաների պահանջից:
Մենք շարունակել ենք բանակցությունները և շփումները նաև ոլորտային բնագավառներում համագործակցության զարգացման նպատակով: Դրա մասին նաև որոշակի հիշատակում կա Հռչակագրում՝ «Horizon 2020» ծրագրի հետ կապված, որը գիտական հետազոտությունների բնագավառին է վերաբերում, կամ ձեռնարկատիրության խրախուսման, հատկապես՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների, նաև ավիացիայի և այլ ոլորտներում:
Այսինքն՝ այն, ինչ որ սպասվում էր, մենք այսօր ունենք:
Խոսակցություններ էին ընթանում, որ Ռիգայում կստորագրվի ինչ-որ համաձայնագիր կամ չի ստորագրվի։ Այդպիսի հարց չի եղել: Դեռ հունվար ամսին՝ Հայաստան - ԵՄ խորհրդի նիստից անմիջապես հետո, ես հայտարարեցի, որ, երբ Եվրամիության կողմից իրենց բանակցող թիմին տրվի մանդատ, կընթանան բանակցություններ, կմշակվի փաստաթուղթ, կգանք համաձայնության, այն ժամանակ այդ փաստաթուղթը կստորագրվի:
Ինձ մի քիչ զարմացնում է, որ, չնայած Հայաստանում և Եվրամիության կողմից արված պաշտոնական հայտարարություններին, դրանք նկատի չէին առնվում:
«Ազատություն»․ Բայց լավ լուր կա, չէ՞, ըստ էության, հավանություն տրվել է, որպեսզի Եվրահանձնաժողովը սկսի բանակցությունները, դա արդեն լուրջ առաջընթաց է:
Էդվարդ Նալբանդյան․ Եվրոպական հանձնաժողովը դրական զեկույց է ներկայացրել Խորհրդին, և Խորհուրդը պետք է հաստատի այդ մանդատը, և վստահ եմ, որ շուտով այդ մանդատը կհաստատվի, և մենք կսկսենք բանակցությունները:
«Ազատություն»․ Եթե կարելի է, երկու հարց տամ: Նախագահը իր ելույթում քննադատեց Ադրբեջանին, ասաց, որ Ղարաբաղը և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի կապ չունեն միմյանց հետ: Հետո այստեղ խոսակցություններ տարածվեցին, թե Ադրբեջանը առարկում է այդ եզրափակիչ փաստաթղթի՝ Ղարաբաղին վերաբերող դրույթներին: Այդպիսի բան եղե՞լ է, թե՞ ոչ:
Էդվարդ Նալբանդյան․ Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ հայտնվեց մեկուսացման մեջ: ԵՄ 28 երկիր և Արևելյան գործընկերության պետությունները եկել էին համաձայնության, որպեսզի համապատասխան ձևակերպումներ ընդգրկվեն ընդհանուր Հռչակագրում։ Խոսքը գնում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին աջակցության մասին, ինչպես նաև` Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների ջանքերին և արված հայտարարություններին՝ սկսած 2009 թվականից: Այսինքն՝ խոսքը գնում է լ՛Աքվիլայի, Մուսկոկայի, Դովիլի, Լոս Կաբոսի և Էնիսկիլենի հայտարարությունների մասին, որոնց վերաբերյալ մենք բազմիցս ասել ենք, որ մեր մոտեցումները համահունչ են այդ հայտարարություններում արված առաջարկներին և պարունակվող դրույթներին: Ադրբեջանն է, որ մինչ այսօր չի արտահայտվել այդ կապակցությամբ: Այս անգամ այդ հայտարարություններին հղումը մտավ նաև Եվրամիության և Արևելյան գործընկերության երկրների ընդհանուր Հռչակագրի մեջ: Ադրբեջանը ինչ-որ խնդիրներ ուներ դրա և, ընդհանրապես, ղարաբաղյան կարգավորմանը վերաբերող դրույթի հետ: Այդ էր, միգուցե, պատճառը, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարը, փաստորեն, լքեց դահլիճը։ Փորձում էին իրեն հետ բերել, բայց այդպես էլ չստացվեց։ Բաքվի հետ անմիջական բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ Հռչակագիրը կընդունվի, իսկ Ադրբեջանը համապատասխան կետի վերաբերյալ կներկայացնի իր վերապահումը:
Իսկ հռչակագիրն ընդունվեց ինչպես և համաձայնեցված էր։
Հայաստանը, Եվրամիության անդամ երկրները և Արևելյան գործընկերության այլ պետությունները միակարծիք էին այս հարցի վերաբերյալ, իսկ Ադրբեջանը կրկին դուրս եկավ բոլորի դեմ և հայտնվեց մեկուսացման մեջ:
«Ազատություն»․ Եվ վերջին հարցը: Բոլորն այստեղ խոսում են այն մասին, որ Բելառուսը և Հայաստանը դեմ էին «Ղրիմի ապօրինի բռնակցում» եզրույթին: Այդ հարցն ինչպե՞ս հարթվեց:
Էդվարդ Նալբանդյան․ Ընդհանուր Հռչակագրի նախագծում կային մի շարք եզրույթներ, ձևակերպումներ, որոնց վերաբերյալ տարբեր երկրներ տարբեր կարծիքներ ունեին։ Բնականաբար, մենք էլ ունեինք մեր կարծիքը: Կարծում եմ, որ Բելառուսի անունից չեմ կարող խոսել, բայց Հայաստանի ներկայացված առաջարկները և գաղափարները ըմբռնումով ընկալվեցին և մեծ մասամբ ընդունվեցին և արտացոլվեցին Հռչակագրում:

Эдвард Налбандян: Азербайджан вновь оказался в изоляции
В эксклюзивном интервью армянской службе радиостанции "Свобода" в Риге министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян представил итоги саммита «Восточного партнерства» Евросоюза, коснувшись также скандального поведения своего азербайджанского коллеги.
В Риге сегодня завершился саммит «Восточного партнерства», все еще ведутся переговоры, но, кажется, работы завершены. Что мы можем сказать, что дал этот саммит Армении? Похоже, этот прерванный процесс, относительно прерванный процесс Евросоюз-Армения вновь возобновляется?
Я бы не сказал - прерванный, я бы сказал - продолжающийся процесс. Было вновь подтверждено то, о чем было сказано еще 20 января во время заседания совета Армения-Евросоюз, что мы, Армения и Евросоюз, намерены продолжить всеобъемлющее сотрудничество во всех возможных сферах и направлениях с учетом обязательств Армении в рамках других интеграционных процессов.
И сегодня в Декларации говорилось об этом, что тот процесс, который мы начали с Евросоюзом еще в ноябре, так называемые консультации (почему консультации, а не переговоры? Потому что команда переговорщиков Евросоюза не имела мандата), и сейчас становится ясно, что эти консультации мы завершили в марте и пришли к общему пониманию, что должны вскоре начать переговоры, и это также отражено в общей Декларации. Была достигнута договоренность, что в ближайшее время Совет Евросоюза подтвердит или утвердит этот мандат для команды переговорщиков, и после этого мы начнем переговоры для разработки нового правового документа о дальнейшем расширении, углублении и развитии наших отношений.
Кроме того, в этой Декларации отмечено также еще одно важное направление - сфера мобильности. Мы придаем важность этому направлению, и в Декларации уже отмечено, что в ближайшее время начнется диалог относительно визового режима.
О чем идет речь. Речь идет о том, что соглашения о реадмиссии и упрощении визового режима, которые были заключены с Евросоюзом и которые вступили в силу с января 2014 года, откроют путь к началу нового процесса, который приведет к либерализации визового режима. Речь идет именно об этом, что граждане Армении будут освобождены от требования о получении виз Евросоюза.
Мы продолжили наши переговоры и контакты также вокруг сотрудничества в отдельных сферах, упоминание о сотрудничестве в некоторых сферах есть также и в Декларации. Что касается Армении, то это связанно и с программой Horizon 2020, которая касается сферы научных исследований, также речь идет о поощрении предпринимательства, особенно малого и среднего бизнеса, а также сотрудничества в сфере авиации и других областях.
То есть, то, что ожидалось, мы сегодня имеем.
Были какие-то разговоры о том, что что-то будет подписано. Не будет подписано, такого вопроса не было, потому что еще в январе месяце, думаю, вы помните, сразу после совета я заявил, что, конечно, когда переговорная команда получит от Евросоюза мандат, тогда начнутся переговоры, будет разработан документ, и когда мы придем к общему согласию, тогда этот документ будет подписан.
То есть, сегодня никакого подписания не ожидалось, поэтому меня немного удивляет, что, несмотря на официальные заявления, которые были сделаны на высоком уровне в Армении, а также со стороны Евросоюза на самом высоком уровне, они не берутся в расчет, но говорится о каком-то…
Но есть хорошая новость, не так ли? По сути, Еврокомиссия получила одобрение на начало переговоров, это уже серьезный прогресс.
Значит, комиссия представила положительный доклад Совету Евросоюза, и Совет должен утвердить этот мандат. И я уверен, что вскоре этот мандат будет утвержден и мы начнем переговоры.
Если можно, я задам два вопроса. Президент в своем выступлении подверг критике Азербайджан, сказав, что Карабах не имеет какого-либо отношения к территориальной целостности Азербайджана. Затем здесь распространились слухи о том, что Азербайджан возражает против пунктов итогового документа, касающихся Карабаха. Такое было или нет?
Знаете, Азербайджан вновь оказался в изоляции, поскольку на сей раз 28 стран пришли к единому мнению о том, чтобы формулировки были представлены в общей Декларации, в которой речь идет о содействии усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также усилиям президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и заявлениям, сделанным с 2009 года. То есть, речь идет о заявлениях, сделанных в Л'Аквиле, Мускоке, Довиле, Лос Кабосе и Эннискиллене, относительно которых мы многократно заявляли, что наши подходы созвучны положениям и предложениям этих заявлений, и только лишь Азербайджан до сих пор не высказался по этому вопросу. На этот раз это вошло также в эту общую Декларацию Евросоюза и стран «Восточного партнерства», и у Азербайджана были какие-то проблемы с этим. И по этой причине их министр иностранных дел, фактически покинул зал, его пытались вернуть, но так и не получилось. В конце в результате переговоров была достигнута договоренность, что Декларация будет принята, а Азербайджан представит свои возражения по соответствующему пункту.
То есть, о чем идет речь. Речь идет о том, что Армения и довольно важная часть международного сообщества - страны-члены Евросоюза, а также страны Восточного партнерства» - единогласны в этом вопросе, а Азербайджан вновь выступил против.
И последний вопрос. Все здесь говорят о том, что Беларусь и Армения были против формулировки «незаконная аннексия Крыма». Как был решен этот вопрос?
В общей Декларации был ряд формулировок, ряд пунктов, относительно которых разные страны имели разные мнения, и, естественно, мы тоже имели наше мнение. Я не могу сейчас говорить от имени Беларуси, но те предложения Армении и те идеи, которые были представлены, были приняты с пониманием, и я могу сказать, что по большей части были приняты и отражены в этой Декларации.