«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Մարկ Մուստյան.  Հայոց  ցեղասպանությունը՝ 17 տարեկան թուրք ժանդարմի աչքերով
03/06/2015 20:48
«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Մարկ Մուստյան. Հայոց ցեղասպանությունը՝ 17 տարեկան թուրք ժանդարմի աչքերով
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում անդրադառնում ենք այս օրերին իրականացվող մշակութային, գիտական, հասարակական նախագծերին:
Այսօր զրուցել ենք Հայոց ցեղասպանության մասին «Ժանդարմ» գրքի հեղինակ, ամերիկահայ գրող, փաստաբան Մարկ Մուստյանի հետ, ով Երևանում էր «Գրական տապան. ապրիլ»-ի շրջանակներում և «Ժանդարմի» հայերեն տարբերակի թարգամանիչ Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանի հետ:
«Ժանդարմի» գլխավոր հերոսը թուրք ծերունի է, ով 17 տարեկանում եղել է ժանդարմ ու մասնակցել հայերի տեղահանությանն ու սպանություններին:
Հեղինակը Հայոց ցեղասպանությունը փորձել է ներկայացնել հենց այս տեսանկյունից:
-Պարոն Մուստյան, որքանով տեղյակ եմ՝ Ձեր նախնիները Ցեղասպանության հետևանքների անմիջական կրողը չեն: Ինչպե՞ս եկաք դրա վերաբերյալ ուսումնասիրություններին:
-Այո, նրանք տեղափոխվել են Ցեղասպանությունից ավելի վաղ: Գիտեք, իմ ամբողջ կյանքի ընթացքում մարդիկ տեսնում էին ազգանունս ու հարցնում՝ արդյոք հա՞յ եմ: Ես ասում էի՝ այո, բայց ավելին դժվարանում էի պատմել: Նույնն էլ Ցեղասպանության հարցում էր՝ ես գիտեի, որ այն եղել է, բայց չգիտեի ոչ մի մանրամասն:
Հիշում եմ, շատ բան փոխեց Փիթեր Բալաքյան «Ճակատագրի սև շունը» գիրքը: Հենց այն կարդալուց հետո ես որոշեցի զբաղվել Ցեղասպանության ուսումնասիրությամբ:
-Ինչպե՞ս եկավ «Ժանդարմի» գաղափարը:
-Գիրքը գրվել է ուսումնասիրությունների հիման վրա: Երբեմն մտածում եմ՝ եթե, օրինակ, տատիկս վերապրած լիներ Ցեղասպանությունը, ինձ համար միգուցե ավելի դժվար լիներ գրել այն:
-Ինչո՞ւ գրեցիք հենց ժանդարմի տեսանկյունից:
-Իմ ամբողջ ուսումնասիրությունների ընթացքում ամենից հաճախ հանդիպում էի հայերի կողմից պատմվող պատմությոնների, մասնավորապես` շատ էի կարդում վերապրածների պատմությունները:
Ինձ մոտ անընդհատ հարց էր առաջանում` լավ, իսկ թուրքերն ի՞նչ էին մտածում այդ ժամանակ: Այդպես էլ եկավ գաղափարը գրել ցեղասպանության մասին այս տեսանկյունից: Ես փորձել եմ մտնել 17 տարեկան թուրք տղայի գլխի մեջ, գտնել այն պահը, երբ տեղի է ունենում փոփոխությունը: Երբ նա գալիս է եզրակացության, թե իբրև թե «հայերանսիրության» համար պատրաստ է անել ամեն բան:
-Մասնագիտությամբ փաստաբան եք: Հաճախ նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար շատ անելիք ունենք նաև իրավական տեսանկյունից: Ի՞նչ կարծիք ունեք:
-Որպես փաստաբան՝ միանգամից պետք է նշեմ՝ կա անելիք, ու դրանում ուղենշային, կարևորագույն կետ պետք է լինի փոխհտուցման հարցը: Մարդկանց պետք է վերադարձվի նրանց գողացված գույքն ու գումարները:
Կարծում եմ՝ այսօր թուրքական ժխտողականությունն ամենից շատ հիմնված է հենց այս փոխհատուցումից խուսափելու ցանկության վրա:
-Վերադառնալով «Ժանդարմին»: ԱՄՆ-ում այն հրատարակվել է դեռևս 5 տարի առաջ, ի՞նչ արձագանքներ եք ստացել:
-Գիրքը հրատարակվել է 9 լեզուներով՝ արդեն ներառյալ նաև հայերենը:
Արձագանքները տարբեր են ու շատ: Հրատարակումից 5 տարի անց դրա մասին դեռ խոսում են, ուրեմն՝ լավ է (ժպտում է- հեղ.):
-Թուրք ընթերցողներից արձագանքներ եղե՞լ են:
-Ես երբեք շատ արձագանքներ չեմ ստանում թուրքերից: Հիմա, անկեղծ ասած, փորձում եմ հրատարակել «Ժանդարմը» նաև այնտեղ:
Իմ գործակալը որոշակի կապեր ունի ու այդ ճանապարհով է փորձում: Արդեն հասցրել ենք այն մի քանի անգամ ուղարկել Թուրքիա, բայց միշտ ստացել ենք հետևյալ պատասխանը՝ «մենք չենք կարող դա անել»: Այնուամենայնիվ, ես հույսս չեմ կորցնում:   Հետաքրքիր է, որ գրքում ես օգտագործել եմ մի քանի թուրքերեն բառեր ու դրանց նշանակությունը, օգտագործելու ճիշտ տարբերակը ճշտելու համար շփվել եմ մի քանի թուրքերի հետ:
Նրանք եկել են իմ գրասենյակ, մենք խոսել ենք տարբեր հարցերի շուրջ, հաջորդ օրը նրանք վերադարձել են ու ասել «Կներեք, ձեզ օգնել չենք կարողանա»:
Բայց չեմ կարող չնշել, որ կա փոփոխություն: Իրականում գորընթացը հեշտ չէ, հեշտ չէ գիտակցել, որ քո պապերը սպանել են…
-Դուք էլ նշեցիք որոշ սահմանափակումների մասին, որոնք կան Թուրքիայում: Ոչ որպես հայ, այլ պարզապես որպես գրող՝ ի՞նչ եք կարծում ճի՞շտ քաղաքականություն է սահմանափակել ինչ-որ հարցում գրողին, հրատարակչին, լրագրողին:
-Այո, դեռ շատ գրքեր կան Թուրքիայում, որոնց պատճառով դու կարող ես բանտ ընկնել: Ամենավառ օրինակ՝ Նոբելյան մրցանակակիր Օրհան Փամուկի դեպքը:
Ես մի բան գիտեմ՝ ժամանակն անցնում է ու դու ուղղակի չես կարող շատ փաստեր փակ պահել: Մարդիկ ավելի շատ են խոսում ու նոր իրականություններ են բացվում: Բայց, էլի եմ ասում՝ սա դանդաղ գործընթաց է: Հիմա կարող եմ ասել, որ Թուրքիայում գործող ճիշտն ասող գրողները քաջ մարդիկ ենք, մենք պետք է շնորհավորենք ու շնորհակալ լինենք նրանց:
-Հայաստանում մասնակցեցիք Ձեր գրքի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսին: Ի՞նչ տպավորություններ ունեք դրանից:
-Շատ շոյված եմ, որ «Ժանդարմը» հրատարակվել է Հայաստանում: Ես միշտ ցանկացել եմ դա: Շատ շնորհակալ եմ Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանին՝ թարգմանության համար, այստեղի Մշակույթի նախարարությանը՝ աջակցության համար: Ես հույս ունեմ, որ արձագանքներ կստանանք նաև այս հրատարակությունից: Ցանկանում եմ, որ հետագայում կկարողանանք գրքի հիման վրա լավ ֆիլմ ստանալ, որը նույնպես բավական մեծ ազդեցություն պետք է որ ունենա մարդկանց վրա:
-Եվ տիկին Ալաջաջյան, Դուք ի՞նչ  կասեք գրքի մասին՝ որպես հայերեն տարբերակի թարգմանիչ:
-Նախ պետք է ասեմ` եթե գիրքը որպես գեղարվեստական աշխատանք ինձ դուր չգար`չէի վերցնի այս աշխատանքը: Իրականում այս թեման ինձ համար արդեն շատ ճնշող է ու, կարծում եմ, դրա մասին մենք պետք է տարբեր ձևերով ու տեսանկյուններից խոսենք: Մարկը գտել է հենց այդ նոր տեսանկյունը:
Ոչ մեկ մինչ այսօր ժանդարմի տեսանկյունից չի փորձել նայել հարցին: Ժանդարմն իրականում շատ բարդ բնավորություն է: Նա անցնում է մի ճանապարհ, որը երբեք 17 տարեկան որևէ պատանու չես ցանկանա:
Թարգմանությանը զուգահեռ ես հոգեբանական ուսումնասիրություններ եմ կատարել` հասկանալու 17 տարեկան տղայի հոգեբանությունն, ով պետք է կատարի վերևից եկող բոլոր հրամանները: Հասկանալու նրա հոգեբանության փոփոխությունը, երբ վտսահեցնում են` ահա այս քայլն է քո հայրենասիրության չափանիշը, եթե անես` սիրում ես հայրենիքդ:
Լուրջ փաստեր կան ապացուցելու, որ գրեթե ցանկացած մարդու, ինչքան էլ բարի ու հավասարակշռված լինի նա, կարելի է դնել նման երկընտրանքային իրավիճակում ու ստիպել կատարել հրամանները:

“The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. Mark Mustyan. The Armenian Genocide through the eyes of 17-year-old Turkish gendarme
03/06/2015 21:06
On the 100th anniversary of the Armenian Genocide Aysor.am presents a special project within which we shall consider cultural, scientific and social projects implementing these days.
Today we talked to an Armenian - American writer, lawyer Mark Mustyan who is the author of "Gendarme" book (about the Armenian Genocide) and the translator of Armenian version "The Gendarme" Maro Madoyan-Alajajian. He was in Yerevan within the "Literary Ark. April" annual international festival.
The main character of the book is an old Turk, who has been a gendarme at the age of 17 and has taken part in the killings and genocide of Armenians. The Author has tried to present Armenian genocide of this point of view.
-Mr.  Mustyan, as far as I know, your ancestors were not the bearer of the direct consequences of the genocide. How did it come about studies?
- Yes, they have moved earlier before the genocide. You know, in my whole life, people has seen my surname and asked if I'm an Armenian. I said yes, but I found it more difficult to tell about. The same issue was for genocide: I knew it had happened, but did not know the details. I remember "Black Dog of Fate" book by Peter Balakian changed a lot. I decided to study the genocide after reading it.
-How did the idea of "The Gendarme" come?
- The book was written based on researches. Sometimes I think if my grandmother had survived the genocide, maybe it would be more difficult for me to write.
- Why did you write it from the perspective of a gendarme.
- During my studies I often met stories told by Armenians, in particular, I was reading the stories of survivors.
A question constantly was arose: well, what were Turks thinking about at that time. Likewise, the idea came to write about this aspect of genocide.
- You are a lawyer. It is often stated that there is much work to be done in legal terms for the Armenian Genocide. What do you think about?
-As a lawyer, I must say that there is much work to be done and the important point is the issue of compensation. The stolen property and money should be returned to people. I think the Turkey's denial is mostly based on the desire to avoid compensation.
- Concerning the "The Gendarme": It is published in the USA 5 years ago, what responses have you received?
- The book has been published in 9 languages, including Armenian. The responses are very different. 5 years after publication it is still being talked about, which means it’s good (smiling).
-Were there responses by the Turkish readers?
- I have never got a lot of responses from the Turks. Telling the truth now I'm trying to publish "The Gendarme" also in Turkey. My agent has some connections.  We have already managed to send it to Turkey several times, but we have always got the following answer: "We can’t do it." However, I do not lose my hope. Interestingly, I have used several Turkish words in the book and for the right form of its meaning I have communicated to the Turks. They have come to my office, we have spoken about different issues, but they have returned the next day and have said, "Sorry, we can’t help you." But I must mention that there is a change. In fact the process is not easy, not easy to realize that your grandparents have killed...
- You also mentioned about some limitations that exist in Turkey. Not as an Armenian, but just as a writer, what do you think is it right policy to limit the writer, publisher, journalist in some issue?
- Yes, there are still a lot of books in Turkey that can lead you to be imprisoned. The brightest example is Nobel Prize winner Orhan Pamuk's case. I know one thing, time is running out and you just can not keep closed a lot of cases. People are talking more and new realities are opened. But, I repeat, this is a slow process. Now I can say that Turkey's truth-teller writers are brave people, we must congratulate and thank them.
- You participated in the presentation of the Armenian version of your book. What expectations did you have of it?
- I am very pleased that the "The Gendarme" has been published in Armenia. I always wanted it. Thank you very much Maro Madoyan-Alajajian, for the translation, the local Ministry of Culture, for support. I hope that we will get responses from this publication. I hope, we will be able to get a good movie based on the book, which also should have a big impact on people.
- And Mrs. Alajajyan, what you can say about the book: as a translator for the Armenian version.
- First I want to tell if I didn’t like the book as a work of art, I would not do the translation. In fact, this topic is too overwhelming for me and I think we have to talk about it in different ways. Marc found that new perspective.
No one has tried to look at the issue from the perspective of a gendarme. Gendarme is actually a very complex character. He goes on a journey that you will never wish at the age of 17.
I have done psychological studies simultaneously to understand the psychology of 17-year-old boy who must do all the orders from above.
Understanding the change of his psychology, when your are assured that this step is the criterion of your patriotism, if you do it then you love your fatherland. There are considerable evidences to prove that almost any man, no matter how good and balanced he is, can be put in such situation and do the orders.