Սերժ Սարգսյանը Կաննում ընդունել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆլյոր Պերրելինինին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կաննում ընդունել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆլյոր Պերրելինինին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Քննարկվել են հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել ապրիլին Փարիզի Շատլե թատրոնում տեղի ունեցած «Համաշխարհային հայկական նվագախմբի» համերգի առթիվ։ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու և հարգանքի տուրք մատուցելու նպատակով համաշխարհային լավագույն նվագախմբերում հանդես եկող ծագումով հայ երաժիշտների կազմած ժամանակավոր նվագախմբի համերգները շարունակական կդառնան։
Հայկական կողմն առաջարկել է Ֆրանսիայում բացել սյուռեալիստական դպրոցի հայ ներկայացուցիչների ցուցահանդես։ Ինչպես նաև Ֆրանսիայի նախարարին առաջարկվել է շարունակել հայ-ֆրանսիական համատեղ կինոարտադրությունը, և որպես դրա լավագույն օրինակ նշվել են Ռոբեր Գեդիկյանի ֆիլմերը։ Երկկողմ համաձայնություն է ձեռք բերվել կազմակերպել կինոփառատոն, որի ընթացքում կներկայացվեն համատեղ նկարահանված ֆիլմերը։ Հայաստանի և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարները ՀՀ Նախագահին զեկուցել են վերոնշյալ հարցերի շուրջ փոխգործակցություն ծավալելու նպատակադրվածության մասին:

Армения предложила открыть во Франции выставку армянских представителей школы сюрреализма
Президент Армении Серж Саргсян в Каннах 6 июня принял министра культуры Франции Флëр Пеллерин. Во встрече приняла участие также министр культуры Армении Асмик Погосян. Были обсуждены вопросы армяно-французского культурного сотрудничества.
Как сообщили в пресс-службе президента, Серж Саргсян выразил удовлетворение в связи с концертом «Всемирного армянского оркестра», состоявшегося в апреле в парижском театре Шатле. Серж Саргсян выразил надежду, что концерты временного оркестра, состоящего из выступающих в лучших оркестрах мира музыкантов – армян по происхождению, проводимые, чтобы почтить память жертв Геноцида и воздать им дань уважения, будут продолжены.
Армянская сторона предложила открыть во Франции выставку армянских представителей школы сюрреализма. Министру культуры Франции было также предложено продолжить совместное армяно-французское кинопроизводство, и в качестве лучшего примера этого были отмечены фильмы Робера Гедикяна. Достигнута двусторонняя договоренность об организации кинофестиваля, в ходе которого будут представлены совместно снятые фильмы. Министры культуры Армении и Франции доложили президенту о намерении развивать сотрудничество вокруг вышеуказанных вопросов.