Սերժ Սարգսյանը Կաննում ընդունել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆլյոր Պերրելինինին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կաննում ընդունել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆլյոր Պերրելինինին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Քննարկվել են հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել ապրիլին Փարիզի Շատլե թատրոնում տեղի ունեցած «Համաշխարհային հայկական նվագախմբի» համերգի առթիվ։ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու և հարգանքի տուրք մատուցելու նպատակով համաշխարհային լավագույն նվագախմբերում հանդես եկող ծագումով հայ երաժիշտների կազմած ժամանակավոր նվագախմբի համերգները շարունակական կդառնան։
Հայկական կողմն առաջարկել է Ֆրանսիայում բացել սյուռեալիստական դպրոցի հայ ներկայացուցիչների ցուցահանդես։ Ինչպես նաև Ֆրանսիայի նախարարին առաջարկվել է շարունակել հայ-ֆրանսիական համատեղ կինոարտադրությունը, և որպես դրա լավագույն օրինակ նշվել են Ռոբեր Գեդիկյանի ֆիլմերը։ Երկկողմ համաձայնություն է ձեռք բերվել կազմակերպել կինոփառատոն, որի ընթացքում կներկայացվեն համատեղ նկարահանված ֆիլմերը։ Հայաստանի և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարները ՀՀ Նախագահին զեկուցել են վերոնշյալ հարցերի շուրջ փոխգործակցություն ծավալելու նպատակադրվածության մասին:

On June 6, President Serzh Sargsyan received French Culture Minister Fleur Pellerin in Cannes. RA Culture Minister Hasmik Poghosyan also participated in the meeting. Issues were discussed related to cultural cooperation between Armenia and France.
President Serzh Sargsyan expressed his satisfaction with the concert of the Armenian World Orchestra which took place in April at the Théâtre du Châtelet. Serzh Sargsyan expressed the hope that the temporary orchestra of the world’s best musicians of Armenian descent will continue with concerts aimed at commemorating the Armenian Genocide victims and paying tribute to their memory.
The Armenian side offered to open an exhibition of Armenian surrealist painters in France. It also offered to continue with Armenian-French film co-production, the best examples of which are the films by Robert Guédiguian. The parties agreed to organize a festival which will feature co-produced movies. The Armenian and French culture ministers reported to the RA president on their intention to promote collaboration on the above-mentioned issues.