Նախագահ.Մեր մշակույթը հայի համար դարձել է իր գոյությունը, ինքնությունն ու տեսակը հաստատելու նպատակ ու միջոց
08/06/2015 13:47
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 6-ի երեկոյան Կաննում մասնակցել է «Միդեմ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում տրված գալա ընթրիքին և հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Մինչ այդ ցուցադրվել է «Մենք հայեր ենք» խորագրով հոլովակը: «Մենք հայեր ենք» 5 րոպե տևողությամբ հոլովակում ներկայացվել են աշխարհասփյուռ մոտ 50 ճանաչված հայեր, ովքեր իրենց նվաճումներով հայտնի են ամբողջ աշխարհում:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև պարգևատրման արարողություն: Հանրապետության Նախագահը երգչուհի Ռոզի Խուրշուդի Հովհաննիսյանին (Ռոզի ԱՐՄԵՆ) Հանրապետության տոնի առթիվ, հայապահպանության, հայրենիք-սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրել է Պատվո շքանշանով: Պատվո շքանշանով է պարգևատրվել նաև կինոռեժիսոր, դերասան Ռոբեր Գեդիգյանը՝ հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերի զարգացման, հայապահպանության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար:
Սերժ Սարգսյանը հունիսի 7-ին Կաննում ներկա է գտնվել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի համերգին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը «Միդեմ» միջազգային երաժշտական փառատոնում
Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ աշխարհահռչակ երաժշտական փառատոնում` «Միդեմում»։ Արդեն շուրջ կես դար Լազուրե ափն ամեն տարի իր շուրջն է համախմբում համաշխարհային մեծության անունների և մշակութային մեծ ուղի ոտք դրած երիտասարդների, որոնց համար հմայիչ այս քաղաքն ու հեղինակավոր հարթակները ոչ միայն պատվաբեր, այլ երբեմն բախտորոշ նշանակություն ունեն հետագա կայացման տեսանկյունից։
«Միդեմ» միջազգային երաժշտական փառատոնում Հայաստանն այս տարի պատվավոր հյուր է: Այս հանգամանքը սեփական մշակույթն աշխարհին հասցնելու և այլոց նվաճումներին ծանոթանալու հրաշալի հնարավորություն է մեր երկրի համար։ Հայաստանն իր պատմությամբ ու մշակույթով հնագույններից է, որ դարեր ի վեր ստեղծել, արարել ու արժեքներ է կերտել։
Մինչդեռ, ավաղ, նախորդ դարասկիզբը հինավուրց մեր ժողովրդի պատմության մեջ դաջվեց ամենամռայլ էջերով. Օսմանյան կայսրությունը ծրագրեց և իրականացրեց Հայոց ցեղասպանությունը։ 1915 թվականը սև սեպի պես խրված է մեր հիշողության մեջ, մտածողության, կենսակերպի մեջ։ Սա հայերիս ողբերգությունն է, նաև՝ ժամանակակից Թուրքիայի ժխտողական կեցվածքի ամոթը։ Սա այն արհավիրքն է, ինչի մասին նախորդ դարասկզբին ֆրանսիացի գրող Անատոլ Ֆրանսը ասել է. «Մենք վերջապես հասկացանք, որ Արևելքում մեր քույրն է մեռնում, մեռնում է այն պատճառով, որ մեր քույրն է, և նրա հանցանքն այն է, որ կիսել է մեր զգացմունքները, սիրել այն՝ ինչ մենք ենք սիրում, մտածել այն՝ ինչ մենք ենք մտածում, հավատացել այն ամենին՝ ինչին մենք ենք հավատում. նա մեզ նման գնահատել է իմաստությունը, արդարությունը, պոեզիան, արվեստը»։
Այո՛, անխնա ոչնչացնում էին այն ժողովրդին, որը ոչ միայն գնահատում էր արվեստն ու մշակույթը, այլև ստեղծում ու տարածում էր դրանք։ Հենց միայն երաժշտության ասպարեզում օրինակներն արդեն իսկ խոսուն են։ Պոլսում հայերն են ստեղծել առաջին նվագախմբերը, երաժշտական թատրոնները, երաժշտական պարբերականը, օպերան ու օպերետը։ Նույն թուրքական մամուլը ժամանակին գրել է. «Տիգրան Չուխաճյանն առաջին կոմպոզիտորն է, որն աշխատում է թուրքական երաժշտությունը հաղորդակից դարձնել եվրոպական արվեստին»: Ցավոք, հայի միտքն ու տաղանդը չներվեց, և առաջինը հենց դրանք փորձ արվեց ոչնչացնել։
Այսպես եղել է անցած դարասկզբին: Սակայն այսօր, Օսմանյան կայսրությունում իրագործված նախճիրից հարյուր տարի անց, մեզ համար նվիրական ու խորհրդանշական այս տարում, երբ հիշատակում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, հստակորեն փաստում ենք, որ ոչ մի դաժանություն չկարողացավ հայի հոգում սպանել քաղաքակրթական ու բարոյական առաքինությունները, ապրելու ու արարելու տենչը, ինչպես նաև հոգևոր, ոգեղեն ու մշակութային առաջընթացը: Մեզ առաջընթացի ուժ են տալիս և՛ անկումները, և՛ վերելքները։ Հենց այս արտասովոր ուժն է, որ հային մղել է ժայռի մեջ եկեղեցի փորել, թուրքական յաթաղանից մազապուրծ` թանկարժեք գոհարների ու ոսկե զարդերի փոխարեն գրքեր ու մատյաններ փրկել, Եղեռնից կորացած մեջքը դեռ չուղղած՝ նետվել ֆաշիզմի դեմ պայքարի և շարունակել արարել ու հաղթանակել։
Արտասովոր այս ուժը նախևառաջ հոգևոր կորով է, որն արթնանում է, երբ ունենում ենք ընդհանուր երազանք և ցանկանում ենք իրականություն դարձնել այն։ Այսօր այդ նույն արտասովոր ուժը մեզ օգնում է աշխարհին ներկայանալ այնպես, որ Հայաստանն ընկալեն որպես արժեքների երկիր՝ երկիր, որն ապրում է մշակույթների խաչմերուկում և առանց վարանելու, ազատ ու վստահորեն խոսում և հարաբերվում է երկու աշխարհների` Արևելքի ու Արևմուտքի հետ։
Այս ամենի կենտրոնում, անշուշտ, մեր մշակույթն է, որը հայի համար դարձել է իր գոյությունը, ինքնությունն ու տեսակը հաստատելու նպատակ ու միջոց։ Ուր էլ որ լինի հայը, նա չի վախենում ժամանակի հետ համընթաց քայլելուց, չի երերում մեծ աշխարհում իր մնայուն ներկայությունն ու արժեքավոր գոյությունը հաստատագրելուց։
Դեռևս մեկ դար առաջ իր ազգային երգով Ֆրանսիային ներկայացավ հայ մեծանուն երգահան Կոմիտասը։ Նա ընդունվեց Ֆրանսիայում, ավելին` նրա առջև ծնկի եկավ ֆրանսիացի մեծ կոմպոզիտոր Կլոդ Դեբյուսին, իսկ մյուս մեծ ֆրանսիացին` Ռոմեն Ռոլանը Կոմիտասի համերգից հետո գրեց. «Հայը խորն է, ողբերգական և առնական նույնիսկ իր երազկոտության մեջ... Ի՜նչ հրաշալի երաժշտություն է։ Եվրոպական արվեստը վաղ թե ուշ կկրի այդ արվեստի ազդեցությունը»։ Հետևաբար շատ խորհրդանշական է, որ վաղն այս հիասքանչ քաղաքում, աշխարհի գլխավոր երաժշտական այս իրադարձության շրջանակներում հենց Դեբյուսիի անունը կրող դահլիճում կհնչի Կոմիտասի երաժշտությունը:
Հայի հարատևած մշակութային ու հոգևոր տոկունության օրինակները շատ են։ Դրանց ապացույցներն այժմ նաև այս սրահում են։ Նախորդ դարասկզբին Մարսելում խարիսխ նետած նավերը Ֆրանսիա բերեցին այնպիսի հայորդիների, որոնց ժառանգներն այսօր զարդարում են Ֆրանսիայի մշակույթը` Շառլ Ազնավուր, Ռոզի Արմեն, Ալեն Թերզյան, Ալեքսանդր Սիրանոսյան, Ռոբեր և տիկին Գեդիգյաններ։ Այս անհատականություններն այլևս Ֆրանսիայի լիարժեք ու պատվավոր քաղաքացիներն են, բայց, այնուամենայնիվ, նրանց մեջ ապրում են իրենց ազգի ժառանգությունը, պատմությունը, հավատն ու մշակույթը։ Իրենց անցյալի հիշատակներն ու ծագման հիշողությունն են յուրահատուկ հմայք հաղորդում նրանց ստեղծած արվեստին, նրանց պահում հայ և միաժամանակ՝ համաշխարհային ու համամարդկային։
Այսօր ֆրանսիական հողը մեզ համախմբել է արվեստներից միգուցեև ամենահասկանալիի, ամենամարդկայինի, ամենաընկալելիի ու ներազդողի` երաժշտության շուրջ։ Այսօր մենք այստեղ ներկայանում ենք մարդկության համապարփակ այն լեզվով, որտեղ խոսքը համրանում է։ Սա այն դեպքն է, երբ բառերն ավելորդ են դառնում։ Սա այն դեպքն է, երբ արվեստը ելնում է սրտից ու պիտի հասնի սրտերին։
Այդպես է եղել միջնադարյան բանաստեղծ ու երգահան Ներսես Շնորհալուց մինչև Կոմիտաս, Ալեքսանդր Սպենդիարյան ու Արմեն Տիգրանյան, ապա Արամ Խաչատրյան ու Ավետ Տերտերյան։ Այդպես շարունակվելու է միշտ։ Հայոց երաժշտական մշակույթում շնորհալիներ այսօր էլ կան։ Նրանցից մի քանիսն այստեղ են, մեզ հետ նույն սրահում` Հովհաննես Չեքիջյան, Ռոբերտ Ամիրխանյան, Արամ Սաթյան, Արթուր Գրիգորյան։ Նրանք կան ու դեռ շատանալու են։ Նրանց արվեստը հարատևող է ու ապրեցնող։
Այս օրերին, երբ կունկնդրեք հայ երաժշությունն իր բոլոր ժանրերում, հավատացած եմ` կզգաք, թե որքան ազգային ու յուրօրինակ, միևնույն ժամանակ նույնքան անսահման ու համամարդկային է մեր արվեստը։ Համոզված եմ, որ հայոց հողից ծնված ու սնվող ազգային մեղեդիներն իրենց համամարդկային հնչեղությամբ կխլացնեն ձեր տխրությունը, կշոյեն ձեր լսողությունը և կլցնեն ձեր հոգիները ներդաշնակությամբ։

These are all qualities undoubtedly build around our culture, which has become the ends and means to assert Armenian existence and identity
On the evening of June 6, President Serzh Sargsyan took part in the Midem Gala Supper in Cannes, where he delivered a speech.
Prior to it, the video clip titled “We are Armenians” had been displayed. The five-minute video clip “We are Armenians” presents about 50 well-known diaspora Armenians who have become world-famous for their achievements.
There took place an award ceremony during the event. On the occasion of Republic Day, the Armenian president awarded Rosy Khurshudi Hovannisian (Rosy Armen) the Order of Honor for making a significant contribution to the preservation of national identity and to the strengthening of cultural ties between the homeland and the diaspora. Film director and actor Robert Guédiguian was also awarded the Order of Honor for contributing to the development of cultural ties between Armenia and France and to the preservation of national identity.
On June 7, Serzh Sargsyan attended the concert of the State Youth Orchestra of Armenia in Cannes.
Remarks by President Serzh Sargsyan at the Midem international music festival
Distinguished attendees,
It is a great honor to greet and welcome you at the world-famed MIDEM music festival. It has been for half a century that Côte d’Azur annually unites people of global fame and youth that just entered their careers in culture, for whom it is an honor to perform in this amazing city and its prestigious stages that could be of vital importance for establishing them professionally.
Armenia is the country honored this year by the MIDEM international music festival. It is a great opportunity for our country to deliver its own culture to the world and to get acquainted with the others’ achievements. Armenia’s history and culture is among the most ancient, and our nation has been creating, building and establishing values for centuries.
Unfortunately, the early preceding century imprinted its darkest pages in the history of our ancient nation: the Ottoman Empire planned and perpetrated the Armenian Genocide. 1915 is a black wedge driven into our memory, thinking and lives. That was the calamity to which French writer Anatole France reacted at the beginning of the previous century: “We have finally realized that it was our sister dying in the East, who perished for being our sister and for the crime of sharing our feelings, for having liked what we liked, for having thought what we thought, for having believed in what we believed in, for appreciating wisdom, justice, poetry and arts as we did.”
Indeed, it was a ruthless extermination of the people that appreciated, cultivated and promoted arts and culture. There had been numerous vivid examples in the very area of music. In Constantinople Armenians had established the first orchestras, musical magazine, opera and operetta theatres. The Turkish press of the time had written: “Tigran Tchoukhadjian is the first composer that attempts to connect the Turkish music to the European one.” Unfortunately, the Armenian ideas and talents had not gone unnoticed, and those were the first targets for annihilation.
It took place at the beginning of the previous century. Today, however, as one hundred years passed since the carnage in the Ottoman Empire was perpetrated, in this utmost symbolic year, when the Armenian Genocide Centennial is being commemorated, we unambiguously register that no brutality could have been able to murder virtues of civilization and morale in the Armenian spirit, its longing to live and create, as well as its spiritual and cultural progress. Both ups and downs have given a potent impetus to our progress. This very outstanding power impelled Armenians to cut churches in the rock, to save books and manuscripts instead of precious gems and golden jewelry while barely surviving the Turkish yataghan, to throw themselves into the fight against fascism while the nation was still recovering from the Genocide, and to go on living and creating.
That outstanding power is first and foremost about passion of spirit that awakes when we got a shared dream, which we would like to make true. That is the same outstanding power that enables us to present ourselves to the world as a nation that embodies values, a nation that lives at the cross-section of cultures and connects freely and confidently, without any hesitation, to the two worlds of East and West.
These are all qualities undoubtedly build around our culture, which has become the ends and means to assert Armenian existence and identity. Wherever there is an Armenian, he/she does not shy away from keeping up with modernity, does not stagger in this greater world, but assert his/her continued presence and valuable contribution.
It was yet a century ago that the distinguished Armenian composer Komitas presented himself and our national vocal arts and tradition to France. And he was enthusiastically received in France; moreover, the great French composer Claude Debussy kneeled in front of him, and another great Frenchman, Romain Rolland, wrote after attending the performance by Komitas: “The Armenian is profound, tragic and virile even in his dreams… What a wonderful music! Sooner or later the European art will be exposed to the impact of that art.” Therefore, it is highly symbolic that tomorrow in this very exquisite city, under the auspices of this globally most important music event, in the music hall named after Debussy music works by Komitas will be performed.
There have been numerous instances of the Armenian cultural and spiritual perseverance. Many people that prove our perseverance are now present in this hall. The boats that reached and anchored in Marseille brought many Armenians, whose descendants today adorn the French culture – Charles Aznavour, Rosy Armen, Alain Terzian, Alexander Siranosian, Mr. and Mrs. Robert Guédiguian. These individuals are full-fledged and distinguished French citizens, but they, meanwhile, cultivate their Armenian heritage, history, faith and culture. The memories of their past and reminiscences of their origin imbue with peculiar allure the works they created, make those works Armenian and, simultaneously, global and universal.
Today the French soil consolidated us around music, which is the most lucid, most human, most perspicuous and most affecting perhaps of all arts. Today we present ourselves here through a comprehensive language that is speechless. This is exactly the case that renders words unnecessary. This is exactly the case that makes art to emanate from heart and reach other hearts.
That had been the instance from the medieval poet and composer Nerses the Gracious to Komitas, Alexander Spendiarian and Armen Tigranian, and then to Aram Khachaturian and Avet Terterian. And that will go on eternally. There are gifted people in the current Armenian music culture too. Some of them are here with us, present in this same hall – Hovhannes Chekidjian, Robert Amirkhanian, Aram Satian, Arthur Grigorian. Their talents are with us, and talents will proliferate since their art is infinite, it cherishes and nourishes us.
On coming days, when you will listen to the Armenian music presented in various genres, I believe, you will conceive that our art is inherently national and, simultaneously, boundless and universal. I strongly believe that the national tunes that generated and emanated from the Armenian soil will muffle the sadness, appeal to the ears and hearts, and fill the spirits of the listeners with harmony.