Նախագահն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Նատալյա Վուտովային: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է տիկին Վուտովային՝ մեր երկրում գործունեությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Ընդգծելով Եվրոպայի խորհրդի կարևոր և ուրույն տեղը Եվրոպայի ընդհանուր ճարտարապետության մեջ՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, որպես ԵԽ անդամ երկիր, հետաքրքրված է ԵԽ բոլոր կառույցների հետ համագործակցությամբ:
Նախագահի խոսքով, ԵԽ չափանիշները՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ոլորտներում, Հայաստանի համար լավ ուղենիշներ են, և մեր երկիրը հասել է որոշ արդյունքների՝ որպես ԵԽ անդամ և որպես այդ անդամակցությամբ պարտավորություններ ունեցող պետություն, որը փորձում է կատարել ստանձնած պարտավորությունները:
ՀՀ Նախագահը և Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը, որպես ԵԽ անդամ երկիր, ակտիվ մասնակցություն ունի կազմակերպության աշխատանքներին բոլոր մակարդակներում:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել ԵԽ աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին և ներկայացրել մի շարք ուղղություններով երկրում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը՝ անդրադառնալով նաև Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ իրականացվող ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին: Նատալյա Վուտովան ընդգծել է, որ ԵԽ-ն սատարում է Հայաստանին՝ երկրում բարեփոխումների իրականացման և ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհին:
Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը գոհունակությամբ է խոսել ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահությունում 2013 թվականին Հայաստանի նախագահության մասին, ընդգծելով, որ վեցամսյա ժամկետում բարձր մակարդակով և պատվով իրականացված Հայաստանի առաքելությունը, սահմանված գերակայությունները ԵԽ-ում արժանացել են նաև կազմակերպության ղեկավարության դրական գնահատականներին: Նրա խոսքով, հաջողությամբ իրականացված այդ նախագահությունը կմնա ԵԽ-ի պատմության մեջ:
Նատալյա Վուտովան հույս է հայտնել, որ նկատի առնելով ԵԽ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը և մինչ այժմ ՀՀ-ԵԽ գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքում արձանագրված դրական արդյունքները, ԵԽ-ի գործողությունների նոր ծրագիրը ևս նույնպիսի հաջողությամբ կիրականացվի:

President: Armenia is keen on promoting cooperation with all CoE institutions
Armenian President Serzh Sargsyan on Thursday received Natalia Voutova, newly appointed Head of the Council of Europe (CoE) Office in Armenia, the President’s press office reports.
The Armenian President congratulated Ms Voutova on her appointment and wished her success. Stressing the CoE key and unique role in Europe’s general architecture, Serzh Sargsyan noted that Armenia, as a CoE member country, is keen on promoting cooperation with all the CoE institutions.
According to the President, the CoE standards regarding human rights, democracy and the rule of law provide effective guidelines for Armenia, and our country has achieved some results as a CoE member state having membership obligations which tries to fulfill its obligations.
The Armenian President and the head of the CoE Office in Armenia agreed that Armenia, as a CoE member country, is actively involved in the organization’s activities at all levels.
The Armenian President greatly appreciated the CoE support for the ongoing democratic reforms in our country and presented the implementation status of various reforms, touching upon, inter alia, the process of constitutional amendments which are being carried out in close cooperation with the Venice Commission. Natalia Voutova underscored that the CoE supports Armenia’s path to reform implementation and democratic consolidation.
The head of the CoE Office in Armenia expressed satisfaction with Armenia’s chairmanship of the CoE Committee of Ministers in 2013, stressing that Armenia’s six-month mission fulfilled excellently and creditably and the priorities set forth by it have received high praise from the organization. According to her, that chairmanship will remain in the CoE history as a successful one.
Natalia Voutova expressed the hope that taking into account Armenia’s effective cooperation with the CoE and the positive results achieved previously in the course of the Armenia-CoE Action Plan implementation, the new CoE action plan will likewise be implemented successfully.