ԵԱՀԿ դիտարկմանը Ադրբեջանի կողմից մասնակցել է նաև Թուրքիայի ներկայացուցիչ
Հունիսի 17-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Օմարի լեռնանցքում: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Ալեքսանդր Նեպոկրիտիխը /Ռուսաստան/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ գնդապետ Թունկայ Շեվիմը /Թուրքիա/:

OSCE mission conducts planned monitoring of Line of Contact
On June 17, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan at the Omar pass.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Jiri Aberle (Czech Republic) and Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain), as well as by representative of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Lieutenant Colonel Alexander Nepokritikh (Russia).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Khristo Khristov (Bulgaria), as well as by representative of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Tuncay Sevim (Turkey).