ԱԺ փոխնախագահ. Առաջադեմ երկրները պետք է միավորվեն՝ պայքարելու ահաբեկչության, ֆաշիզմի և այլատյացության դեմ
17/06/2015 17:29
ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Բելառուսի Հանրապետության  Ազգային ժողովի  միջև  համագործակցության  միջխորհրդարանական  հանձնաժողովի  համանախագահ  Էդուարդ Շարմազանովն այսօր ընդունել է  ՀՀ-ում  Բելառուսի  Հանրապետության արտակարգ և լիազոր  դեսպան  Ստեպան Սուխորենկոյին:
ԱԺ-ից տեղեկանում ենք, որ հանդիպմանը քննարկվել են  միջխորհրդարանական հարաբերությունների  զարգացմանը,  միջազգային տարբեր  հարթակներում համագործակցությանը, երկու երկրների  քաղաքական և  տնտեսական կապերին առնչվող հարցեր: Քննարկվել են  նաև առաջիկա ամիսներին  Մինսկում  տեղի ունենալիք  ՀՀ Ազգային ժողովի և Բելառուսի Հանրապետության  Ազգային ժողովի  միջև համագործակցության միջխորհրդարանական  հանձնաժողովի 9-րդ  նիստի  օրակարգի  ձևավորմանը,  Եվրասիական  տնտեսական միության շրջանակներում  համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին  նվիրված  միջոցառումներին  առնչվող հարցեր:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ  առաջադեմ  երկրները  պետք է  միավորեն իրենց  ջանքերը՝ պայքարելու ահաբեկչության,  ֆաշիզմի  և  այլատյացության  դեմ՝ կանխարգելելու համար նման երևույթների կրկնությունը 21-րդ դարում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին՝  Էդուարդ  Շարմազանովը  կարևորել  է ԼՂ  հիմնահարցի  խաղաղ  կարգավորումը  ԵԱՀԿ Մինսկի  խմբի շրջանակներում՝  այդ հարցում  ակնկալելով  ՀԱՊԿ անդամ երկրների  հավասարակշռված դիրքորոշումը:

Шармазанов: Передовые страны должны объединить усилия в борьбе с терроризмом, фашизмом и ксенофобией
Вице-спикер Национального Собрания, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентами Армении и Беларуси Эдуард Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в РА Степана Сухоренко. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития межпарламентских отношений, сотрудничества на различных международных площадках, политических и экономических связей двух стран. Были обсуждены также вопросы, касающиеся формирования повестки предстоящего 9-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентами двух стран в Минске, сотрудничества в рамках ЕАЭС, а также мероприятий, посвященных 70-летию победы в Великой Отечественной войне.
В данном контексте Эдуард Шармазанов отметил, что передовые страны должны объединить свои усилия в борьбе с терроризмом, фашизмом и ксенофобией – для предотвращения повторения подобных явлений в XXI веке.
Обратившись к вопросам региональной безопасности, вице-спикер НС подчеркнул важность мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и выразив надежду на взвешенную позицию стран-членов ОДКБ в этом вопросе.