Վարչապետ. Պետք է մեր ջանքերը համատեղենք ու երկիրն առաջ տանենք
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի հերթական նիստը: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Համաձայն հաստատված օրակարգի՝ խորհուրդը քննարկել է հյուրատնային գործունեությամբ զբաղվող անհատ ձեռնարկատերերին ընտանեկան ձեռնարկատիրության արտոնություններից օգտվելու հնարավորություններ սահմանելու և տեղական տուրքերի սահմանման տարանջատված մոտեցում կիրառելու հարցերը: Ծավալվել է մտքերի փոխանակում, որի ընթացքում նիստի մասնակիցներն իրենց առաջարկություններն ու նկատառումներն են ներկայացրել նշված հարցերի կապակցությամբ:
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, հանձնարարել է շահագրգիռ գերատեսչություններին մշակել և կառավարություն ներկայացնել համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների նախագծեր:
«Մեր նպատակն է վերացնել ՓՄՁ ոլորտում առկա խոչընդոտները, բիզնեսին կայանալու,ամրապնդվելու հնարավորություն տալ և տնտեսության զարգացմանը միտված շարունակական քայլեր իրականացնել: Պետք է մեր ընդհանուր ուժերը, ջանքերը համատեղենք և երկիրն առաջ տանենք»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
ՓՄՁ զարգացման խորհրդի անդամ լինելու 3 տարի ժամկետի ավարտի կապակցությամբ՝ վարչապետը խորհրդի անունից շնորհակալություն է հայտնել Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Կարեն Մարտիրոսյանին համատեղ աշխատանքի համար և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:

We need to combine our efforts in order to advance the country. Hovik Abrahamyan
Chaired by Prime Minister Hovik Abrahamyan, the Small and Medium Enterprise Development Council met today in the Office of Government.
The Council first discussed the possibility of applying a differentiated approach in the matter of taxation and granting tax benefits to those self-employed entities engaged in the family hotel business. During the exchange of opinions that followed, the participants came up with suggestions and recommendations on the issues.
Summing up the discussion, the Premier instructed the agencies concerned to develop and introduce a set of amendments to the applicable law.
“Our goal is to eliminate barriers to SMEs, enable businesses to further strengthen and consistently promote economic development. We need to combine our efforts in order to advance the country,” Hovik Abrahamyan said.
On completion of the 3-year term in office as a member of the SME Development Council, the Prime Minister thanked Chamber of Commerce and Industry Executive Director Karen Martirosyan for joint work and wished him every success in his future activities.