Պարզվել են Տաշիր քաղաքի բնակչուհու սպանության հանգամանքները
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Տաշիր քաղաքի բնակչուհու սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական բաժնից:
Ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում  պարզվել են սպանության հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, շարժառիթը։
1952թ. ծնված բնակչուհու դին հայտնաբերվել է 2014 թվականի հունվարի 27-ին՝ ժամը 21։30-ի սահմաններում, Տաշիր քաղաքում գտնվող իր բնակարանում՝ բռնության հետքերով։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ դեպքի օրը՝ 2014թ. հունվարի 27-ին՝ ժամը 13:00-ից 14:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, նրան է այցելել Լոռու մարզի բնակիչ Ա.Խանաղյանը՝ պարտքով գումար խնդրելու։
Քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ կինը մերժել է պարտքով գումար տրամադրել և վիրավորական որոշ խոսքեր ասել՝ Ա.Խանաղյանի մերձավորների վերաբերյալ,  որից հետո վերջինս, խոհանոցի դռան մոտից վերցնելով մետաղյա կացնանման գործիքը, 8 անգամ անկանոն հարվածներ է հասցրել կնոջ գլխի և ծոծրակային հատվածների շրջաններում՝ պատճառելով գլխուղեղի կենսական կաևորագույն ֆունկցիաների սուր խանգարման հետ անմիջական պատճառական կապի մեջ գտնվող մարմնական վնասվածքներ։ Ստացած մարմնական վնասվածքներից կինը մահացել է։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ սպանությունից հետո,  հյուրասենյակի սեղանի վրայից հափշտակելով տան տիրուհուն պատկանող բջջային հեռախոսը, Ա.Խանաղյանը բանալիով փակել է մուտքի դուռը ու հեռացել՝ իր հետ վերցնելով հանցագործության գործիքը։
Կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում հանցագործությունը բացահայտվել է 2015 թվականի փետրվարին և ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ փետրվարին Ա.Խանաղյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Առաջադրված մեղադրանքում նա իրեն մեղավոր է ճանաչել:
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, 2015 թվականի հունիսի 18-ին ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին։

Circumstances of murder of the resident of Tashir found; preliminary investigation completed
Preliminary investigation of the criminal case initiated on murder of the resident of Tashir was completed in Lori Regional Investigative Department of RA Investigative Committee. In the result of investigatory measures the circumstances and the motive of murder were found, the person having committed the apparent crime was identified.
The 62 year-old resident’s body with traces of violence was found on January 27, 2014 at about 21:30 in her apartment located in Tashir.
Through preliminary investigation it was found that on January 27, 2014 from 13:00 to 14:00 the resident of Lori A. Khanaghyan visited her to borrow money.
According to the evidence obtained through investigation the woman refused to lend him money and told some insulting words on his relatives to A. Khanghyan after which the latter, taking a metal axe-like tool from the kitchen, hit 8 times at the head and occipital part of the woman inflicting bodily damages which were in direct causal connection with acute disorder of the most important vital functions of the brain. The woman died of bodily damages she had sustained.
Through preliminary investigation it was found that after committing the murder A. Khanghyan stole the woman’s mobile phone from the dining-room table, locked the entrance door and left taking the crime tool with him.
In the result of the investigatory actions the crime was revealed in February, 2015 and on the base of the obtained evidence on February 12 A. Khanghyan was charged according to the Part 1 of the Article 104 and the Part 1 of the Article 177 of RA Criminal Code. He pleaded guilty.
On June 18, 2015 the criminal case with the bill of indictment was sent to the prosecutor supervising the legality of preliminary investigation.