Է. Շարմազանովը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձերը
29/06/2015 15:15
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը և Արծվիկ Մինասյանը, Բելառուսի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում այսօր հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ:
ԱԺ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր, կարևորվել է Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը: Կարևորվել է նաև համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, մասնավորապես ՀԱՊԿ խորհրդարանական և ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովներում: Է.Շարմազանովն անհրաժեշտ է համարել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ խորհրդարանականների առավել սերտ համագործակցությունը:
Տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության համատեքստում անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ ԱԺ փոխնախագահը դատապարտել է հակամարտությունների ռազմական ճանապարհով լուծումը և անթույլատրելի համարել Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունը: Վլադիմիր Անդրեյչենկոն իր հերթին նշել է, որ Բելառուսը ԼՂ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում:
ԱԺ փոխնախագահն ընթացիկ տարին հայ ժողովրդի համար բացառիկ է համարել. Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին ընդառաջ լրացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Նրա գնահատմամբ՝ այն հայ ժողովրդի և միջազգային հանրության համար կարևոր է ոչ միայն պատմական փաստերը վերաիմաստավորելու, այլև նման հանցագործություններին «այլևս երբեք» ասելու տեսանկյունից: ԱԺ փոխնախագահն անհրաժեշտ է համարել միասնական պայքարը նացիստական գաղափարախոսության, ֆաշիզմի  և այլատյացության դեմ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, երկու երկրների քաղաքական և տնտեսական կապերին առնչվող հարցերի:

Шармазанов назвал недопустимой милитаристскую риторику Азербайджана
Возглавляемая вице-спикером Национального Собрания Армении Эдуардом Шармазановым делегация в рамках визита в Республику Беларусь сегодня, 29 июня, встретилась с председателем Палаты представителей НС РБ Владимиром Андрейченко. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества, подчеркнули важность активной деятельности Межпарламентской комиссии. Особо выделено сотрудничество на международных парламентских площадках, в частности в ПА ОДКБ и МПА СНГ.
Э.Шармазанов отметил необходимость более тесного сотрудничества парламентариев по вопросам, имеющим стержневое значение для обеих стран.
Обратившись в контексте региональной стабильности и безопасности к урегулированию карабахского конфликта, Э.Шармазанов осудил разрешение конфликтов военным путем, назвав недопустимой милитаристскую риторику Азербайджана. В.Андрейченко в свою очередь отметил, что Беларусь выступает за мирное урегулирование карабахской проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ.
Вице-спикер парламента Армении охарактеризовал текущий год для армянского народа как исключительный: в канун 70-летия Победы в Великой Отечественной войне исполнилась 100-я годовщина Геноцида армян. По его оценке, для армянского народа и мирового сообщества дата важна не только для переосмысления исторических фактов, но и с точки зрения предотвращения подобных преступлений в будущем. Э.Шармазанов отметил необходимость совместной борьбы против нацистской идеологии, фашизма и ксенофобии.
В ходе встречи стороны обратились также к вопросам, касающимся развития межпарламентских отношений, политических и экономических связей двух стран.